Jakie polecacie odmiany clematisów?

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Podpisuje się pod tym, co napisaly asta6265 i Firletka.
Na początek zdecydowanie Viticella i jakiś z wielkokwiatowych na próbę... osobiście z Rokkko-Kola jestem mega zadowolony.

Tak na pewno odpuściłbym sobie na początek:
"Rubromarginata" - mam go w ogródku i raczej wydaje się być mało ozdobny - owszem pachnie, ale nigdy mi się nie obsypał, tak jak to widać na zdjęciach i choć ma sporo kwiatów, to wygląda na łysy (kwiaty są małe z bardzo wąskimi płatkami i wizualnie gubią się po prostu) - jeżeli już koniecznie coś podobnego, to zdecydowanie w kierunku "Sweet Summer Love"
"Flammula" - tutaj podejrzewam, że będzie podobnie jak wyżej, nie wystarczy "tylko" duża ilość kwiatów aby przyciągał wzrok, to musi być mega wysyp.
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Ewka123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2014, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Dzięki za podpowiedzi :) W takim razie odpadną Henryi, Rubromarginata i Flammula. Tyle jest pięknych clematisów, że ciężko się zdecydować.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

No nie wiem - Henryi to akurat najlepiej sprawujący się u mnie powojnik. Nie miałam z nim żadnych problemów i rośnie zdecydowanie najlepiej ze wszystkich.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Kasiu,
też mam WWK, które sprawują się więcej niż dobrze ? taka First Lady np. ? ale chodzi nam o wyeliminowanie ryzyka porażki. Większe prawdopodobieństwo sukcesu mamy wybierając te mniej wymagające odmiany, choć oczywiście nawet włoski może paść, jeśli nie zapewnimy mu niezbędnego do życia minimum.
lesioc pisze:... i choć ma sporo kwiatów, to wygląda na łysy
..nie wystarczy "tylko" duża ilość kwiatów aby przyciągał wzrok, to musi być mega wysyp.
Ciekawe, jak będzie się zachowywał mój wonny . :roll: Chyba przeniosę go w bardziej słoneczne miejsce.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

A z włoskich w jasnych kolorach który warto posadzić?
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Zależy co się komu podoba. :wink:

Z włoskich mam jedynie (właśnie, czemu jedynie? :roll: ) 'Krakowiaka', 'Betty Corning ', 'Elfa' i Venosa Violacea, ale ten akurat ciemny.
Krakowiak rośnie jak szalony. Potrzebuje dość wysoką podpórkę, chyba że się go puści samopas po ziemi.
Betty Corning delikatnie pachnie. O , może właśnie dlatego warto.
Dla Elfa będzie to pierwszy sezon, więc na razie nic nie mogę powiedzieć, ale pewnie lepiej się będzie prezentował z bliska , bo kwiatki małe, znikną w masie.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

clem3 pisze:A z włoskich w jasnych kolorach który warto posadzić?
U mnie rosną:
Betty Corning - pachnie i uroczo się prezentuje.
Alba Luxurians - przepiękne się prezentuje. białe kwiaty muśnięte zielonym wzorkiem.
Emilia Plater - rośnie jak szalona, bardzo obficie kwitnie.
Justa - długo i obficie kwitnie.
Krakowiak - jak już wspomniała Firletka. to istny bandyta.
Minuet - długo kwitnie i ma fajne dwubarwne kwiaty.
Prince Charles - jeszcze nie wiem, co i jak, bo świeżo posadzony.
White Prince Charles - podobnie jak Prince Charles.
Solina - pięknie i długo kwitnie, kwiat fajny lilaróżowy kolorek, jedynie co mi osobiście przeszkadza to to, że kwiat rośnie na długiej łodyżce i u mnie bardzo go maltretuje wiatr.
Tentel - ładnie kwitnie i się prezentuje, kwiaty pofalowane, jakby wygniecione.
Venosa Violacea - długo kwitnie, przepięknie się prezentuje, kwiaty dwubarwne fioletowo białe, jak dla mnie prezencja number one.
Błękitny Anioł - co prawda nie powojnik włoski, ale ja go traktuję jak włoskiego. Jest bezproblemowy, piękny, obficie i długo kwitnie, podobnie jak Venosa - number one.

Także wybór bardzo duży. Z grupą Viticella jest tak, że jak już posadzisz i trochę im dogodzisz, to odwdzięczają się pięknym kwitnieniem. Co prawda kwiaty nie robią szału wielkością, ale jest ich mnóstwo i nadrabiają ilością.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Aniu dziękuję ci za tak wyczerpującą odpowiedź ;:196 Błękitnego Anioła mam, również bardzo go lubię ;:108 Posiadam już dwa włoskie (Etoile Violette i jakiegoś bordo nn) i chciałam dosadzić im jasnego kolegę :wink: Wygoogluję sobie te, które podałaś, ale już z twojego opisu widzę, że wybór będzie baaaaardzo trudny ;:131 Najchętniej posadziłabym wszystkie ;:306
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

asta6265 pisze: Błękitny Anioł - co prawda nie powojnik włoski, ale ja go traktuję jak włoskiego.
No właśnie jest trochę niepewności z tymi grupami.
Prince Charles wygląda jak włoski, ale przyporządkowany jest do grupy wielkokwiatowych późno kwitnących.
Solina z kolei w encyklopedii Pana Szczepana Marczyńskiego również zaliczana jest do WPK, ale spotkałam się też gdzieś w necie z opinią , że to viticella.

Jakby nie było, wielkością kwiatów, łatwością w uprawie, obfitością kwitnienia bliżej im do włoskich niż wielkokwiatowych.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Firletka z mojej wiedzy zarówno Solina jak i White Prince... to powojniki włoskie. Ufam fachowcom z E-clem..., bo jak dotąd nigdy mnie nie zawiedli.
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11464
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Dzięki Aneczce zagościły u mnie w ubiegłym roku White Prince Charles i Solina. Miejsce na południowej skarpie i wyjątkowo wietrzne. Zaskoczyły mnie żywotnością i kwitnieniem. Jako absolutny laik w ich uprawie, nie wierzyłam, że dwu marniutkich pędów może rozwinąć się tyle kwiatów.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Soniu i właśnie dla takich widoków warto uprawiać powojniki ;:138
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jakie polecacie odmiany clematisów?

Post »

Ojej, ile ja muszę się doszkolić z tych powojników. Do tej pory to wiedziałam, że są wielkokwiatowe, botaniczne i bylinowe.
A tutaj jeszcze włoskie, o co z nimi chodzi? Tak łopatokolgicznie jakby mi ktoś wytłumaczył? :wink:
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”