Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Skrzat
100p
100p
Posty: 137
Od: 27 mar 2007, o 13:35
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Lidko
myślę, że z niebieskich powojników do donicy nadałby się jeszcze Multi Blue - piękne okazałe podwójne kwiaty.
Mój zabiera się do kwitnienia, to mogę zrobić mu zdjęcie jak wygląda.
pozdrawiam
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Multi Blue, to był mój pierwszy pomysł, gdy podjęłam decyzję o zakupie powojnika:)..a potem były kolejne i kolejne :D Wyprawa przełożona na jutro, w ramach wycieczki:) Z rozmowy telefonicznej dowiedziałam się, że na chwilę obecną sprzedaży jest m.in. Clematis Ramona i Frau Mikiko. Możecie powiedzieć coś o tych odmianach??Wyczytałam, że Ramona nadaje się na bardzo słoneczne stanowiska (mój balkon to wystawa południowo-zachodnia,więc chyba by pasował.
Julio może również Tobie by odpowiadał)..no cóż zobaczymy jutro..znając mnie, to wybór i tak będzie "na wariata":)
aha Myszko "podróżnik" chyba jednak się nie poddał :wink:
A tak poza moim gderaniem "a który?" ,"a jakie odmiany?", "a czy znacie?" może pochwalicie się swoimi nowymi nabytkami lub okazami, które obudziły się po zimie?:)
pozdrawiam
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

W końcu kupiłam swojego pierwszego clematisa!!! ;:1 Pominę ile mi to zajęło i ile miałam pomysłów, na który gatunek się zdecydować:)
A oto on,
Obrazek
Najładniejszy okaz, jaki znalazłam w szkółce. Nie był faworytem, przy wcześniejszym wyborze, no ale cóż, miało być " na wariata":)..i było:)
Jak się Wam podoba mój H.F. Young?:)
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

lidka1102 pisze:W końcu kupiłam swojego pierwszego clematisa!!! Jak się Wam podoba mój H.F. Young?:)
;:215 Bardzo dobrze rokująca sadzonka! Niech Ci wspaniale rośnie i kwitnie!
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Dziękuję, mam nadzieję że masz rację:) Na razie trzymam go w domu i ciągle go oglądam :D
Myślę, że dobrze się stało:)
Dzisiaj zajechałam do OBI, clematisów brak. W PRAKTIKERZE były, drobne sadzonki po ok 16zł, większe, niestety trochę zmarnowane ściskiem, po ok 20zł. (zabawne, bo był m.in. President, który chodził mi po głowie i chyba słusznie, bo ma przepiękne kwiaty!) Kwitnące Presidenty (m.in.) spotkałam również w dziale ogrodniczym REALU (25 zł)...to tak dla zainteresowanych:):)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Liza
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 maja 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Clematisy zdjęcia....

Post »

Mam do wsadzenia na balkon dwa clematisy: " The President" i " Nelly Maser ". Balkon jest od wschodu nie ma za dużo słońca. Wyczytałam ,że muszą mieć dość dużą powierzchnie 50 /40. Mam zamiar je w sadzić do drewnianego pojemnika jest 100 cm dł. i 50 cm szer. Nie jestem pewna czym wyłożyć w środku tę skrzynkę . Kupiłam czarny materiał przepuszczający wodę i powietrze nie jest to folia. Czy dobrze ???? Na dno jako drenaż ma być keramzyt 3 szt opakowanie 2l Czy to wystarczy ????? a może żwirek ??? Ziemia uniwersalna . Czy konieczny jest obornik ??? Powierzchnia tego pojemnika jest duża co mogę posadzić obok clematisów ,żeby im nie zaszkodzić ,a wykorzystać powierzchnie . Proszę o pomoc i rade. Nie myślałam ,że taki to problem z tymi roślinkami ,a bardzo mi się podobają :D :)





Clematis " The President" i " Nelly Moser " kiedy nawozić po wsadzeniu . Od dołu zaczynają się robić żółte listki czy to jakieś szkodniki??? Na kwiatkach " Nelly Moser " są brązowe plamki .Co zastosować ??? :(

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Clematisy...

Post »

Liza pisze:Mam zamiar je w sadzić do drewnianego pojemnika jest 100 cm dł. i 50 cm szer. Nie jestem pewna czym wyłożyć w środku tę skrzynkę . Kupiłam czarny materiał przepuszczający wodę i powietrze nie jest to folia. Czy dobrze ???? Na dno jako drenaż ma być keramzyt 3 szt opakowanie 2l Czy to wystarczy ????? Ziemia uniwersalna . Czy konieczny jest obornik ??? Powierzchnia tego pojemnika jest duża co mogę posadzić obok clematisów ,żeby im nie zaszkodzić ,a wykorzystać powierzchnie .
Wszystko dobrze.
# Keramzyt może być, nie musi być żwirek, powinien pokryć warstwą dno pojemnika.
# Obornik nie jest konieczny.
# posadzić można roślinki płytko się korzeniące. , np barwinek, albo jednoroczne, np smagliczka (kwitnie przez całe lato).
# nie widac żeby jakoś specjalnie żółkły im te listki, tak bywa, ze w trakcie sezonu starsze po prostu stopniowo zasychają. Sprawdzaj, czy podłoże nie jest wyschnięte, bo żółknięcie może też być spowodowane niedostatecznym podlewaniem.
# Nawozić w pierwszym roku po posadzeniu nie trzeba. A jeśli już, to do podlewania od czasu do czasu dodaj biohumusu. Mineralne nawozy stosuje się dopiero od drugiego roku, jak roślinka wykorzysta substancje zawarte w świeżej ziemi.
# Plamki na kwiatach Nelly też raczej nie są niczym niepokojącym, mogą to być ślady po deszczu, może kwiat po prostu przekwita.
Jeśli kondycja roślinek będzie się pogarszać, liście brązowieć, na kwiatach pojawi się biały nalot, to dopiero będzie znaczyło, że cos jest nie tak. Wtedy zrób zbliżenia podejrzanych fragmentów i wstaw tutaj, to będziemy radzić.

A póki co sadź je do donic i nie martw się na zapas. To całkiem wytrzymałe roślinki.

:)
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Liza
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 maja 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Clematisy już posadzone :) Czy ziemia w pojemniku musi utrzymywać dużą wilgotność równomiernie , od wierzchu do samego spodu . Moja skrzynia jest dość duża 1m długości i 0,50 m szerokości . Muszę jeszcze obsadzić ją płożącymi roślinkami. Mam w pojemniku zasiany wilec purpurowy i wilec powój pnący ,ale nie wiem czy można go rozsadzić. Myślałam o zaflancowaniu paru sztuk bo wzeszły dość gęsto . :) Dodaje zdjęcia :) Pozdrawiam ...
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Lizo! Równomiernie wilgotne podłoże być nie musi. Wiadomo, że im głębiej tym będzie wilgotniej. Grunt, żeby nie przesuszyć podłoża i korzeni na amen. Jeśli powierzchnia ziemi pokryje się roślinkami okrywowymi, to nie trzeba będzie się zbytnio martwić, że grozi jej szybkie wyschnięcie (zwłaszcza, że donica naprawdę spora).
Wilce są chyba dość ekspansywne, ale pare sztuk raczej nie powinno zagłuszyć powojników :). No i zależy, czy miałyby się piąć, czy płożyć.
Bardzo ładnie się zapowiada kącik powojnikowo-pnączowy ;:228
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Liza
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 maja 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Myszko :) Powojniki wśród clematisów mają się płożyć. Trochę ich na próbę zaflancowałam .Zobaczę czy się przyjmą. Pozostałe chciałam puścić ,żeby się pięły po starej winorośli. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Liza
50p
50p
Posty: 74
Od: 12 maja 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Clematisy rosną jak na drożdżach i będą miały kwiaty.Na liściach pojawiły się brązowe plamy czy to źle ???? Ale problem mam z powojnikiem wilcem purpurowym ,który wsadziłam razem z clematisami. Panuję cały czas nad jego długością nie dopuszczam ,aby piął się do góry. Problem w tym ,że na liściach robią się dziury i nie wiem, czy to jakiś szkodnik się zajada???? czy to wina nawozu????.Mam dwa nawozy Biohumus i Florovit. Nawożę raz w tygodniu,a zaczęłam nawozić po 3 tygodniach od wsadzenia. Proszę o poradę, gdzie tkwi mój błąd. :( Nie chcę stracić clematisów .
Clematis The President rośnie wolniej, ,ale ma wiele pąków natomiast 'Nellie Moser' pnie się jak szalona ,a kwiatów na razie nie widać.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Dziury w liściach to robota jakiegoś chrząszczyka. Plamy na liściach - trudno powiedzieć, ja zwykle podejrzane listki na wszelki wypadek obcinam i wyrzucam. Poobserwuj najpierw dzień, dwa, czy plamy sie powiększają. Jeśli nie - to znaczy, że to mogło być jakieś mechaniczne uszkodzenie (w przypadku clematisa, bo u wilca nie wiem, może to jakies miniarki?). Jeśli brązowe blamy się rozszerzają, to znaczy, że z tych liści i tak ozdoby już nie będzie, a jeśli to początek choroby grzybowej, to usuwając je - resztę roslinki się uratuje :).
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
mariokujaw
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 26 maja 2008, o 15:32
Lokalizacja: Włocławek

Post »

Witam
Mam kilka pytań, chcę posadzic powojniki na balkonie, zrobić z nich taka naturalną ścianę aby pięły się od mojego balkonu do balkonu piętro wyżej, i własnie chce je posadzić w wkrzyni która zamierzam wykonac własnoręcznie, ale jak głeboko musi być ta skrzynia , czy wyłozyć ją folią od środka i ponawiercac w niej otwory odpływowe czy wystarczy tylko keramzyt na spodzie a wierzch ziemia .Jaka ziemia bedzie najlepsza dla powojnika.
Bardzo proszę o odpowiedż jeśli ktoś ma doświdczenie z takimi zgadnieniami.
Z serca Kujaw-Włocławek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”