Clemoholizm - mania zbierania, co kupiła(e)m nowego cz.1

Powojniki
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Jaką rośliną zacienić korzenie clematisów? Grażyna.
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Clemiatisy nie przepadają za rywalizacją pokarmowo-korzeniową, zwłaszcza gdy są młode i niezbyt ekspansywne.
Sadzonki można podsadzać każdą jednoroczną w doniczce, lub bylinami mającymi rozpierzchły system korzeniowy.
Jeśli clematis ma osłonę korzeniową - to można podsadzać każdą rośłina, nawet niskim krzewem.
Szpilka
200p
200p
Posty: 208
Od: 11 sty 2007, o 19:14
Lokalizacja: szczecin

Post »

Haniu dzięki. Te clematisy posadziłam w tamtym tygodniu a jeden z nich to maleństwo. Byliny o rozpierzchłym systemie, ale dobre :lol: Nie jestem taka biegła w ogrodnictwie miła Haniu i proszę dokładniej napisz co to ma być?Mam wprawdzie 3 książki ale to sa katalogi roślin z lakonicznym opisem. Grażyna.
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Szpileczko, to może być barwinek, bluszczyk lub co innego, co się łatwo i płytko korzeni....

A tak kwitną następne moje powojniki:

'Pink Fantasy'
Obrazek
'Generał Sikorski'
Obrazek
'Ville de Lyon'
Obrazek
'Polish Spirit'
Obrazek
'Blue Angel'
Obrazek
i 'Sirena' (czyli coś co miałam nadzieję będzie 'Syreną' ale jak się okazało jednak nią nie jest :))
Obrazek

Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Może ktoś poda podstawowe zasady uprawy powojników.Na co należy zwrócić szczególną uwagę.Te pnącza są naprawdę bardzo piękne. :oops:
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Pokaż prosze całe rośliny bo kilka kwiatków niewiele mówi o uzyskanym efekcie . Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Bolesław Śron pisze:Pokaż prosze całe rośliny bo kilka kwiatków niewiele mówi o uzyskanym efekcie . Pozdrawiam ! Bolek
Ależ Bolesławie! W niektórych przypadkach cały uzyskany efekt, to właśnie kilka kwiatków :wink: .

Trochę dziwnie brzmi taka prośba w ustach kogoś, kto choć trochę interesuje się uprawą (czegokolwiek, nie tylko roślin ozdobnych), bo wiadomo, że:
* po pierwsze nie zawsze osiąga się katalogowy wygląd roślin; z różnych przyczyn, czasami tak prozaicznych jak ta, że są one jeszcze młodziutkie (ja mam np. tylko dwuletnie i tegoroczne sadzonki), a czasem też są to rośliny 'po przejściach', i brak katalogowego efektu w czyimś ogródku nie powinien żadnej rośliny dyskwalifikować....
* po drugie zbliżenia z reguły oddają lepiej 'charakter' kwiatów, niż ogólne ujęcie kolorowych plam. Przykład - 'Gen. Sikorski' i 'Daniel Deronda' mają niebieskie kwiaty. Dwie niebieskie masy kwiatów (mnie to i tak na razie nie grozi ale teoretyzuję :)) mniej powiedzą o kwiatku jako takim, niż jego 'portret'.
* po trzecie - wybierasz sobie materiał na swoją roślinną rzeźbę. To co z niego ulepisz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. No i od warunków jakimi dysponujesz. To co zobaczysz u mnie (czy u kogokolwiek innego) nie musi się przecież przekładać na to, jak Ty sobie roślinę poprowadzisz i jaki efekt uzyskasz.
Włącz wyobraźnię :).
* po czwarte - procesy rozrostu i kwitnienia zachodzą w czasie.
Coś co kiedyś miało tylko dwa kwiaty:
Obrazek
Zaczęło mieć ich więcej Obrazek
i więcej Obrazek
i więcej...Obrazek Obrazek.. i to jeszcze nie koniec.
Ale jakoś nie widziałam potrzeby czekania z prezentacją poszczególnych odmian aż do zakończenia ich kwitnienia, stąd (między innymi) tylko kilka kwiatków.... :roll:

Takie są moje refleksje na ten temat ;P.



Pozdrawiam serdecznie,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

janhel41 pisze:Może ktoś poda podstawowe zasady uprawy powojników.Na co należy zwrócić szczególną uwagę.Te pnącza są naprawdę bardzo piękne. :oops:
Na tej stronie znajdziesz wszystkie informacje http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/
Pozdrawiam, Jagoda
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Mysza ma rację. ale specjalnie dla Bolka - trochę więcej kwiatów w jednym ujęciu. :D

Foto; 2008-06-24
Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Gipsy Quinn i coś..jeszcze

Obrazek

Multi Blue i Iceberg

Obrazek

Przy samych drzwiach - montana var Rubens

Obrazek

Matka Siedliska i Parade

Obrazek

Rosea Plena Elegans
Obrazek

Tybetański vel tangucki Mc Kenzie

Obrazek

Vino
Obrazek

Reszta młoda, dopiero wiąże pąki. ]
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Tego oczekiwałem, dziękuję .
Bolek
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witam, w tym roku na wiosnę wysiałam powojniki, obecnie mają ok 3-4cm widzę ,że bardzo wolno rosną ,czy ktoś z Was wysiewał kiedyś??Zastanawiam się kiedy mogę doczekać sie kwitnienia.Jeszcze jedno pytanko, czy mogę je uprawiać na balkonie w doniczce?
Pozdrawiam :D
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Uzupełnienie odpowiedzi dla hanki

Post »

Cały Twój wywód choć oczywisty wydaje mi się nietrafiony.Jakie kwiaty mają poszczególne odmiany łatwo znaleźć w necie. Na forum pokazujemy jakie efekty sami uzyskaliśmy, niema chyba sensu pokazywać mizernych egzemplarzy chyba że chcemy się poradzić w sprawie uprawy.
Serdeczne pozdrowienia !
Bolek
Zablokowany

Wróć do „Powojniki”