Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Soniu każdy włoski da radę na "patelni", to ich żywioł. Nie radzę jednak sadzić Błękitnego Anioła na wygwizdowiu, bo kwitnie bardzo obficie a kwiaty trzyma na długich gałązkach, przez co silniejszy wiatr je łatwo łamie. Wiem, bo sama mam niestety ten problem. ;:145
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Aniu piękne masz te powojniki. Mnie też dopadło powojnikowe "szaleństwo". W zeszłym roku kupiłam kolejnych 8 odmian. Ciekawa jestem jak się zadomowią. Błękitny Anioł rośnie u mnie 2 lata i wciąż mnie zachwyca. W tym roku chciałabym kupić Tentel i pewnie kilka innych... ;:224 Może skuszę się na Venosa Violacea skoro tak zachwalasz.
genowefa
100p
100p
Posty: 129
Od: 1 paź 2009, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Piękne powojniki ,chcę zapytać o Jana Pawła ,rośnie wysoko i nie kwitnie ,co robię nie tak .A jak zabezpieczasz go na zimę?
Pozdrawiam -Gienia.
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Izo dziękuję. ;:131 Mam też kilka "nie włoskich" powojników ale te ich fochy... Zaczęłam się więc otaczać grupą Viticella, by zawsze cieszyć się ich pięknem w sezonie. I ja planuję tej wiosny zakup kolejnych. Już nie mogę się doczekać!
A Błękitnego Anioła będę miała teraz trzeci sezon (mam jeszcze jednego, był kupiony późnym latem) i wierzę, że da mi niezapomniany spektakl już w czerwcu. ;:138

Gieniu ponoć powojnik Jan Paweł II ma to do siebie, że nie zakwitnie póki się nie wespnie na samą górę tego po czym się wspina. Mój w tym sezonie był dwulatkiem i też się nie popisał kwitnieniem. Rozrósł się ślicznie ale kwitł marnie kilkoma kwiatami na samej górze. Także póki co mnie nie powalił, Poczekam cierpliwie co pokaże w nadchodzące lato. Co do tej odmiany nie jestem w stanie Ci nic doradzić.
Wszystkie moje powojniki dostają kopczyk i iglane gałązki na wierzch kopczyka. To wszystko.
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Aniu te pergole to jakie maja wymiary? Chce zrobić podobne na swoje i nie wiem jakie powinny być. Możesz coś podpowiedzieć mi?
Jeszcze jedno pytanie, powojniki jaki maja korzeń... mam glinę, ale chce wymienic na lepsze na głębokości 50cm, a potem byłaby glina. Czy będzie dla nich dobrze?
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Jolu witaj :wit
Co do sadzenia powojników w glinie, to jednak radziłabym głębszy dołek (niż sugerowane przez ciebie 50cm) i wymieszać w nim ziemię rodzimą z ogrodową w proporcji pół na pół, lub nawet ciut mnie rodzimej. Pamiętaj koniecznie o drenażu na dnie. i skórce od banana. :wink:
Pergole są zrobione, "by my Em" z gotowych elementów które można zakupić w "Ciastoramie": Kantówki -dwa metry coś, trzy zbite do siebie i środkiem wypełnione półkratkami. Nie umiem, ja baba lepiej tego opisać. ;:219 Kantówki oczywiście są zamontowane w metalowych kotwach, by drewno nie gniło zbyt szybko.

Obrazek

Tak to wygląda. Lepszego zdjęcia nie znalazłam. U góry też jest taka kantówka jak widać tu po bokach -one tworzą stelaż tej konstrukcji.
Kratownice u dołu są połączone, by było stabilniej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak to się prezentuje w całości. Zdjęcia są czerwcowe. Później jeszcze rozbudowaliśmy pergolę o kolejne punkty dla moich ukochanych kwiatuchów.
Awatar użytkownika
annuszka100
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 19 lut 2014, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieden

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Witam w nowym roku!!

Chciałabym Was zapytać kiedy najlepiej przesadzac viticella? Polonez musi zmienić miejsce i się zastanawiam, zaznacze, ze juz widać nowe pędy. Miejsce mam przygotowane, temp 8 stopni na plusie wiec... Czekac czy działac?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Dziękuję Aniu za odpowiedz i zdjęcia. Na pewno skorzystam :).
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Dziewczyny, cudności macie ;:180 . Ja u siebie mam kilka powojników, które odziedziczyłam po poprzednim użytkowniku działki. Jednym z nich jest 'Gravetyle Beauty' a ponieważ bardzo się rozrósł - to tak sobie myślę, czy nie można by podzielić na pół całą bryłę korzeniową? Jeśli to by było możliwe, to bym sobie wiosną wykopała (tylko kiedy?), podzieliła na pół i jedną część z powrotem wsadziła a druga część poszła by w inne miejsce. Dobrze kombinuję? czy nie? Poradżcie proszę ;:223 . Maryla.
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
Awatar użytkownika
Iryseq
200p
200p
Posty: 422
Od: 15 maja 2011, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowa Polska

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Aneczko a tak się zastanawiam, nie przymarzając CI w tych skrzyniach? Może ja też coś podobnego sobie zrobie :), tylko spodu nie masz z desek? Zrobiłabym skrzynke na podwyższeniu z 40cm, bez dna plus wymiana ziemi pod nim na 0,5m ;D, Chyba to nie bedzie głupie? Co myslisz?
Ja na Twoim miejscu Marylko przesadzałabym, gdy zaczną puszczać liście.. koniec marca... tylko te przymrozki.. Dałabym w bezwietrzne miejsce i gdy beda przymrozki okrywała roślinke. MowieCi to na wyczucie, pewnie zaraz pomoga Ci fachowcy ;) bo ja też jestem pocztkująca:)
genowefa
100p
100p
Posty: 129
Od: 1 paź 2009, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Witam ,ja przesadzałam powojnik latem bo musiałam ,podzieliłam korzenie na kilka części i wszystkie rosną . Teraz myślę że za wcześnie dopiero jak nie będzie przymrozków to można przesadzać.
Pozdrawiam -Gienia.
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Dzięki Gieniu, właśnie czekałam na odpowiedz od osoby, która już to robiła. Czyli najlepiej będzie (dla powojnika) jak poczekam. Tylko dokąd? Czy jeśli podzielę jak już zacznie puszczać z ziemi (bo on mi wymarza do poziomu gruntu) - to będzie OK. Bo to chyba jest powojnik bylinowy, mam rację?
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
genowefa
100p
100p
Posty: 129
Od: 1 paź 2009, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Najlepiej przesadzać jak już nie będzie przymrozków.
Pozdrawiam -Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”