Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Powojniki
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2828
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Emilia Plater, po drugiej stronie Purpurea Plena El. i Mme Julia Correvon :)
Wytrzymałe na ogrodnika powojniki!
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

Na tych z zeszłego roku się nie skończyło :). Spisały się ;:215 , więc zrobiłam nowe zakupy ;:108 .
Tym razem dalej Viticella: Purpura Plena Elegans, Krakowiak, Tentel. A do nich: Diamond Ball i Solidarność. Czekam na kuriera :)
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Ebabka pisze:Emilia Plater, po drugiej stronie Purpurea Plena El. i Mme Julia Correvon :)
Wytrzymałe na ogrodnika powojniki!
Piękna kompozycja, szkoda, że nie masz wątku ze zdjęciami swoich roślin. Wklejaj więcej zdjęć, to zwiększy się grono miłośników grupy viticella :)
elakuznicom
500p
500p
Posty: 663
Od: 13 cze 2012, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

Jurku czy udało Ci się coś z sadzonek ? o ile czegoś nie pomyliłam miałeś próbować w ubiegłym sezonie .
pozdrawiam Ela
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

Zrobiłem kilka odkładów z pędów, które pokładały się na ziemi. Z sadzonek półzdrewniałych nie robiłem, nie chciało mi się ;)
elakuznicom
500p
500p
Posty: 663
Od: 13 cze 2012, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

Jurku u mnie pokłada się Nelly Moser ,posadziłam malutki kawałeczek , odkopany przy przesadzaniu innej rośliny , nie sądziłam że się odbuduje ,
no ale dał radę ,w zeszłym sezonie zakwitł kilkoma dużymi kwiatami ale od dołu łysol jakiś , pomyślałam żeby coś z nim zrobić , ale co ? posadzony jest przy jałowcu i teraz go "okupuje" , odkładów nigdy nie robiłam , popróbuję , dzisiaj jadę na działkę i już nie zdążę zrobić zdjęcia , on rośnie w małym przydomowym ogródku .
Jak powinnam ten odkład zrobić ? rozłożyć , i obsypać ziemią ? czy wykopać mały dołek , wcisnąć ten niezdrewniały jeszcze pęd i dopiero kopczyk ? Nie wiem czy po kwitnieniu nie przyciąć go solidniej ? może rozbuduje się jakoś - poproszę Ciebie o radę
pozdrawiam Ela
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

Wykop niezbyt głęboki (kilka cm) rowek, na dno którego ułóż ostrożnie pęd powojnika z 2-3 węzłami, które znajdą się pod ziemią. Częsć wierzchołkowa pędu nie powinna być przysypana.
Uprzednio usuń sekatorem liscie z tej częsci, która trafi pod ziemię. Na jesień powinny wykształcić się korzenie, ale bezpieczniej odciąć pęd od rosliny macierzystej na wiosnę przyszłego roku.
elakuznicom
500p
500p
Posty: 663
Od: 13 cze 2012, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

Jurku dziękuję odpisałam dzisiaj bo wcześniej byłam na działce . popróbuję tak zrobić .
pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

Nie wiedzialam w ktorym watku zapytac. Moze wiec tutaj:). Poczatkujaca jestem z powojnikami-mam je drugi rok. Posadzone przy pergoli wysokiej na 2m. Wybralam wloskie. Zaszalaly w tym roku i przeszly moje oczekiwania. Maja juz ok 2,5m. Co robic z tymi ich pedami wystajacymi ponad podpore? Owijac jakos na dol czy same sobie poradza? Stercza do gory i wiatr nimi poniewiera. Jak przyjda kwiaty(sa juz paki) to moze byc zle.
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

Pozostawione mogą (choć nie musza) się połamać... jedne są bardziej na to podatne, inne mniej. Z włoskimi generalnie jest chyba mniejszy problem niż z wielkokwiatowymi.. ale jak się obsypią kwiatami to mimo wszystko mogą złamać pęd.

Wydaje mi się, że lepiej by było samemu delikatnie zawinąć starając się utrzymać duży promień zagięcia .. znaczy z lewej strony podpory na prawą i jednocześnie z przodu do tylu.
W przyszłym roku lepiej już wcześniej zacząć zawijać.. zanim dotrą do szczytu podpory.
Można też mocniej ciąć ... znam panie co wycinają "płotowe" powojniki do samej ziemi i co roku pięknie im na nowo wychodzą i nie wyrastają potem ponad 2m.

Jurek ma sporo włoskich na płocie.. pewnie jeszcze coś może doradzić?
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

Moje włoskie rosną na niskiej siatce, po osiągnięciu 1,5 (splatając się w międzyczasie) pochylają się nad siatką tworząc naturalny, łagodny łuk. Z tym, że u mnie rosną osłonięte od wiatru ścianą budynku gospodarczego. Tak to wygląda aktualnie:

Obrazek
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

No to u mnie chyba tez dadza rade bo blisko jest sciana domu. Troche je ponaginalam ale i tak ida w gore
I kwestia 2-3dni jak wyciagna sie ponad pergole. Zobaczymy. Dzięki za odp.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
wiciokrzew
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 paź 2016, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Post »

Od siebie mogę polecić Bill MacKenzie faktycznie prawdziwy z niego "twardziel" i w dodatku bardzo szybko rośnie. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”