Powojniki dla początkujących - jakie wybrać?

Powojniki
Awatar użytkownika
annuszka100
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 19 lut 2014, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieden

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Skrzynia ma wymiary 170x70 i 70 cm głęboka. Będzie zabezpieczona styropianem od wewnątrz ale tu gdzie mieszkam to rzadkością są zimy gdzie temp spada poniżej minus 10 stopni. Pytanie tylko czy dwa włoskie sobie w takiej skrzyni poradzą... ;:224
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Ogromna. Moim zdaniem poradzą sobie bez problemu pod jednym warunkiem , że nie zapomnisz o podlewaniu. ;:173
Pozdrawiam - Krzysztof
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Jaki powojnik wybrać?

Post »

Proszę o radę doświadczonych clematisoholików. Potrzebuję kilka odmian niskich, rosnących do metra, ewentualnie 1,2 m - ponieważ chcę obsadzić taki niski płotek wokół ozdobnej części ogrodu. Wystawa byłaby południowa i zachodnia, ale nóżki raczej w cieniu. Oczywiście w lubianym przeze mnie sklepie na E- znalazłam sporo cudnych odmian, ale w kilku przypadkach nie zgadzają mi się dane co do wysokości. Bo jak jest powojnik o wysokości metra, a ja mam go ciąć na wysokości 1-1,5 m, to zaczynam podejrzewać, że ktoś nie dopilnował i zrobił kopiuj-wklej, i to może być pomyłka.
Stąd pytanie do Was - czy znacie powojniki, które na pewno nie rosną wyższe niż ten metr/1,2 metra?
Awatar użytkownika
annuszka100
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 19 lut 2014, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieden

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Dziękuje za wszystkie podpowiedzi :wit pogoda mnie zmobilizowała i złożyłam zamówienie a przyjadą do mnie :

*Polish Spirit
*Emilia Plater
*Arabella
*Etoile Violette
*Abundance
*Praceox
*Justa
*Venosa Violacea
*Prince Charles
*Purpures Plena Elegans

już nie mogę się doczeac
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki powojnik wybrać?

Post »

Agnieszko,
duża część z Grupy Integrifolia - bylinowe, to rośliny nie przekraczające 1 m, z tym że wymagają podpinania, bo same nie mają ogonków czepnych. Mój 'Bluish Violet' leży na płasko , gdy go nie upnę do palika. Podobnie z 'Albą'.

Z wielkokwiatowych może być 'Stasik'. Mój nie urósł ponad 1,20 m ponieważ :
1/ ma niską podpórkę i po prostu się zawija
2/ nie rośnie zbyt ekspansywnie.

No i barszczolistne nie są wysokie - 1m.

Zawsze możesz jednak poprowadzić poziomo jakąś silniejszą odmianę. np. 'Arabellę' do wysokości płotka, lub każdą inną , która Ci się spodoba.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Jaki powojnik wybrać?

Post »

Dziękuję! Już wątpiłam, czy ktokolwiek mi odpowie. O barszczolistnych w ogóle nie słyszałam, zaraz idę doczytać. Arabellę mam jako okrywową i bardzo lubię, ale właśnie się nie pnie, a ja chciałabym czepiający się podpór. Na razie zamówiłam Justę, zobaczę na tym jednym egzemplarzu, jak to będzie.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki powojnik wybrać?

Post »

Justa śliczna ! Ma ciekawy odcień błękitu.Z domieszką różu ! :D

A więc skoro mają się czepiać same to może spróbuj 'Kaisera' - mój na razie jednoroczniak, więc nie mogę zbyt dużo o nim powiedzieć oprócz tego ,że do sprzedaży był nieźle podpędzony i niestety szybko złapał uwiąd...
Mam nadzieję,że w tym roku da radę.

Niewysoki jest jeszcze ' Benikomachi' i 'Nocturne' - z wielkowiatowych, a więc "czepliwych" :wink:
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Jaki powojnik wybrać?

Post »

O, dzięki, już zasuwam oglądać! :)
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki powojnik wybrać?

Post »

Ciekawa jestem jakie wyniki poszukiwań . :roll: Czy coś wpadło Ci w oko? Jeśli tak, to co ?

Może ciekawym rozwiązaniem byłoby poziome puszczenie po niskim płotku silnie rosnącego "Praecox'a" z Grupy Heracleifolia. U mnie ma za zadanie zadarnienie dzikiej części ogrodu . Płoży się pod jarząbem mącznym . Na razie jest jeszcze mały , bo to ukorzeniony pęd - sąsiedzki podarunek z zaprzyjaźnionego ogrodu, w którym stworzył piękny , błękitnokremowy dywanik.
Ale on też wymaga podwiązywania. Sam się nie utrzyma.

A może jakiś z texańskich ? 'Diana' na przykład.Ma śliczne, podłużne , tulipanokształtne kwiaty. I kwitnie, kwitnie , kwitnie praktycznie całe lato. Moja pnie się po migdałku.
Poczytaj u P.Marczyńskiego. Może wpadniesz na jakiś pomysł.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Jaki powojnik wybrać?

Post »

Ostatecznie zwariowałam zupełnie na widok tych wszystkich piękności i kupiłam:
Crispa Angel - ma dzwonkowate kwiaty, będzie się wspinał po kratce, ma prawo zaszaleć do 2 m, bo kratka jest spora.
Justa - pójdzie na próbę na ten niski płotek.
Ryuan i Arabellę - oba są bylinowe, mają sobie wędrować wśród róż parkowych i jeśli im się spodoba, to mogę się powspinać.
Royalty i Solidarność - pójdą na kratki, na których już rosną powojniki o podobnych wymaganiach, wymagające słabego cięcia.
Błękitny Anioł, Kryspina i Ville de Lyon - te rosną wyższe i zamierzam je prowadzić w donicach ustawionych pod trzeba młodymi brzozami. Jestem bardzo ciekawa, czy mi się ten eksperyment powiedzie.

Jedno jest pewne - to dopiero początek kolekcji, bo złapałam bakcyla i już sobie ostrzę zęby na kolejne cuda!
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki powojnik wybrać?

Post »

Oooo! Crispa Angel rozważałam, ale zdecydowałam się na 'Sophie' z tej samej grupy. Widziałam ją na zeszłorocznej wystawie "Zieleń to Życie". Obydwie odmiany o wyjątkowo kunsztownej budowie kwiatu, choć Angel o bardziej wywiniętej na zewnątrz spódniczce.

Niestety dawkuję przyjemności, bo cena też " dla koneserów" :lol:

Royality ma ciekawe kwiaty z pierwszego kwitnienia. Ta pomarszczona kryzka wokół pręcików wygląda jak maleńki wianuszek.Podobną, choć nie tak bogatą, ma mieć moja Mrs Geroge Jackman.

Błękitny Anioł jest silny, jak to anioły, odważnie mknie w górę .Dobrze mu będzie z brzozą przy ramieniu. I kolorystycznie mogą stworzyć udany, błękitno-biały duet.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

I mnie wzielo na clematisy. Dlugo chorowalam na nie. Po lekturze tego watku postawilam na te grupe. Wymarzony Blekitny Aniol i wzielam jeszcze Huldine. Ma ktos ten drugi? Tez myslalam o zakupach internetowych ale cena o 10zl nizsza w sklepie mnie przekonala. Juz wsadzone:)
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Powojniki z grupy viticella - dla początkujących

Post »

Mam, rośnie dobrze, bezproblemowy,ten biały w środku :)
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”