Clematis - pielęgnacja, wymagania

Powojniki
ODPOWIEDZ
Tomek_Pozn
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 kwie 2015, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań / Miedzichowo

Re: Clematis - pielęgnacja

Post »

Powojnik (brązowe liście)
Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Clematis - pielęgnacja

Post »

Czy ten powojnik posadzony jest na południowej wystawie, jeśli tak to się gotuje, bo kamienie, którymi jest obsypany podgrzewają mu glebę jak te w saunie.
Najlepiej jak napiszesz o nim jak najwięcej, nie trzeba będzie gdybać.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Tomek_Pozn
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 kwie 2015, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań / Miedzichowo

Re: Clematis - pielęgnacja

Post »

Tak jest wystawiony na wschodnia jednak słońce świeci aż do 16.00 posadzony jest w ziemi kwiatowej pod którą jest jeszcze troszkę obornika (cała rabata tak zrobiona). Podlewanie raz w tygodniu dość obficie sama ziemia wokół korzeniu wymieszana z hydrożelem.

A z kamieniami to w zasadzie są jaśniejsze niż ziemia (choć kumulują ciepło) może dać jakieś ściółkowanie włóknem kokosowym czy czymś podobnym.
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Clematis - pielęgnacja

Post »

Zrobiłeś im skalniak, a one do tego się nie nadają.
Powojniki muszą mieć coś żywego w nogach coś co ocieni im pędy dołem. Lubią słońce ale górą, dół powinien być osłonięty żeby się nie nagrzewał. U mnie na słonecznych wystawach obsadzone są kocimiętką, liliowcami i niskimi floksami, na częściowo zacienionych wystawach tawułkami.
Nie wiem jaka gleba jest pod tymi kamieniami. Powojniki nie lubią zalewania więc przy ciężkiej ziemi trzeba dać im drenaż.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Tomek_Pozn
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 2 kwie 2015, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań / Miedzichowo

Re: Clematis - pielęgnacja

Post »

Z tego co piszesz to raczej nasze błędy a nie choróbsko. Za mokro to raczej nie mają - odsunę trochę ziemi i sprawdzę. Na razie wykombinuje jakieś zacienienie dołu aby tak się nie nagrzewało. Dziękuję za wskazówki.
Awatar użytkownika
Nanavel
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 mar 2014, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice / Poleszyn

Re: Clematis - pielęgnacja

Post »

Donoszę że mimo wczesno wiosennego połamania przez psa, moje clematisy przetrwały i kwitły. Najbardziej wytrwały wspiął się do samego końca siatki:D W tym roku na ogrodzenie został założony elektryczny pastuch bo piesek uciekał. Dzięki temu liczę że pies w następnym roku nie przebiegnie się po kwiatkach kolejny raz i te spokojnie rozrosną się:)
Czy clematisy tolerują sąsiedztwo winobluszczu? Już teraz wiem ze one mi siatki nie zasłonią chociaż wyglądają atrakcyjnie, za to winobluszcz jest bardzo ekspansywny i nie wiem czy ich nie zadusi. Ma ktoś takie sąsiedztwo?
chris26
100p
100p
Posty: 123
Od: 27 sie 2013, o 07:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury, Mrągowo

Re: Clematis - pielęgnacja

Post »

Posadziłem jakiś czas temu przy słupie winobluszcz trójklapkowy Diamond Mountains oraz powojnik tangucki Bill Mackenzie tak aby pięły się po siatce założonej na tym słupie. Chodziło mi o efekt taki aby nie tylko liście były ozdobą lecz również kwiaty.

Ale wolałem zapytać Panią od CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy.
Taką dostałem odpowiedź:
"Obydwie rośliny można posadzić w tym samym czasie. Muszą być posadzone w odstępie od siebie. Minimum 50 cm.
Powojnik i tak musi Pan corocznie przycinać na wys. 50 cm także nie powinny sobie przeszkadzać. Najważniejsze, aby nie konkurowały ze sobą korzenie."
Chłop z Mazur
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Clematis - pielęgnacja,wymagania

Post »

Zamówiłam clematis odmianę Fay i chciałabym posadzić go w dużej donicy przed domem. Na tym stanowisku pojemnik byłby odsłonięty tylko do 8-9 rano, ale reszta rośliny dość długo miałaby światło.
Czy ta odmiana będzie rosła w pojemniku? Jak duży pojemnik byłby potrzebny (mam 17 l, ale mogę go zmienić)? Jeśli zdecydowanie nie nadaje się do takiej uprawy, to poradźcie proszę, jaka ewentualnie inna odmiana o podobnym kształcie kwiatów rosłaby dobrze w pojemniku? Najwyżej ten gdzieś wcisnę na ogród. Nie ukrywam, że był to zakup pod wpływem impulsu, do innych krzewów i po prostu wpadł mi w oko, ale wiem, że w sumie nie wszystkie radzą sobie w donicach.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Clematis - pielęgnacja

Post »

Nanavel pisze:Czy clematisy tolerują sąsiedztwo winobluszczu? Już teraz wiem, że one mi siatki nie zasłonią, chociaż wyglądają atrakcyjnie, za to winobluszcz pięciolistkowy jest bardzo ekspansywny i nie wiem, czy ich nie zadusi. Ma ktoś takie sąsiedztwo?
Mam (czy też miałem) posadzone kilka powojników w sąsiedztwie winobluszczu na bardzo ciemnej, północnej ścianie (słońce zaczyna docierać do liści dopiero około 1.5 m nad ziemia).
Nasadzenie wygląda tak, że przed ścianą, w odległości 15-20 cm jest puszczona drewniana kratka. Winobluszcz staram się utrzymać jakby wyłączne w tle, tak aby pędy szły tylko po ścianie (wycinam wszystko, co wyłazi na kratkę), natomiast powojniki utrzymuję bardziej z przodu na kratce. Całość ma około 6 m długości.

Generalnie jak rośliny były młode, to przez pierwsze 2-3 lata powojniki zdecydowanie dawały sobie radę i górowały nad winobluszczem - wyglądało to mniej więcej tak.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Kolejne 2 lata to taki stan w miarę stabilny i równy, rośliny szczelnie wypełniły kratki, a powojniki nadal miały siłę się przebić, choć nie kwitły tak spektakularnie jak wcześniej.
Dobrze sobie radziła jedynie "Arabella", która opanowała dolne partie kratki.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Potem winobluszcz zdominował wszystko, pomimo BARDZO MOCNEGO wycinania na wiosnę (usuwam wszystkie pędy na kratce lub wystające przez kratkę, usuwam większość pędów idących po ścianie, redukuję wszystkie boczne korzenie, do których umiem się dostać, wyciągam wszystkie pędy idące po ziemi i puszczające korzenie) oraz regularnego kilkukrotnego przycinania i wycinania największych liści, to winobluszcz szybko się odradza i dominuje.

Powojniki wielkokwiatowe (Dr Rupell, Vino, Rouge Cardinal) co prawda żyją, ale mają po 2-3 kwiaty na sezon. "Arabella" od czasu do czasu gdzieś tam ładnie zakwitnie.
Dosadzenie nowych powojników nie ma sensu, wszystkie nowe są tłamszone w ciągu pół sezonu (nawet wysadzone w pojemniku).

Jakieś 3 lata temu dosadziłem "Pamela Jackman" i to się wydaje sprawdzać - o tyle, że ten powojnik rośnie bardzo intensywnie i daje radę w wyścigu z winobluszczem. Dodatkowo kwitnie bardo wcześnie, daje więc radę zakwitnąć, zanim jeszcze winobluszcz obudzi się po zimie, tak więc stanowi ładna ozdobę pod koniec kwietnia. Kwitnie jeszcze raz latem, ale to kwitnienie już jest w dużej mierze pozasłaniane liśćmi winobluszczu.

Jeżeli miałbym coś doradzić, to tak:
- wybrać winobluszcze wolniej rosnące, czyli unikać pięciolistkowego botanicznego, raczej wybrać wolno rosnącą - ale ciekawą - odmianę "Star Showers",
- raczej trójklapowy niż pięciolistkowy (np. Lowii - odmiana o drobniejszych liściach i wolniejszym wzroście),
- jeżeli mamy dużo miejsca również na szerokość, a nie tylko po długości siatki, to można pokusić się o naprzemienne sadzenie powojnika z wiciokrzewem (przez pierwsze 2-3 lata rośnie równie szybko, co winobluszcz, a potem zwalnia i już nie jest tak ekspansywny),
- powojniki raczej włoskie albo silnie rosnące i wcześnie kwitnące (np. "Pamela Jackman", "Lemon Beauty, itp.).
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Witam :wit mój nowo zakupiony powojnik Mr. President już kwitnie, ma jednego kwiatka, pomimo że jest mały krzaczek.;:138
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
thelullaby
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Witam.
Mam pytanie, posiadam powojnik Rouge Cardinal posadzony w ubiegłym roku na wystawie południowej. Jak o niego dbać? Początkiem kwietnia przycięłam suche pędy, dałam nawozu do clematisów. Tak wyglądał 13.04.2016 r.
Obrazek
Od tego czasu trochę się rozrósł. Wczoraj dokupiłam dwa clematisy Hagley Hybrid, które mam zamiar posadzić na wystawie północnej. Może jakieś dodatkowe porady?
Pozdrawiam
s_krystyna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 cze 2016, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Witam Mam pytanie:czy obrywać puchate nasionka? Jak to wpływa na kondycję rośliny ?

Pozdrawiam
Krystyna
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Clematis - pielęgnacja, wymagania

Post »

Czy pomoże- trudno powiedzieć, na pewno jej to nie zaszkodzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”