Uprawa powojników - problemy

Powojniki
Monika H
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 maja 2010, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pod-Poznań

Re: Początkujący

Post »

Dziękuję Ewo, uspokoiłam się :) Sporo mam do okrycia tej zimy, dużo młodych roślin zalecono mi okryć w pierwszych sezonach, mamy dość przewiewną działkę, bo ogrodem na razie nie można jej jeszcze nazwać.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Początkujący

Post »

Steasi pisze:Za ile kopcować clemki? Górę owijacie np włókniną?
wystarczy zrobić kopczyk z ziemi jak zrobi się zimno i w nocy i dzień (z minusami).
Moje klemki mimo minusowych temperatur w nocy, jeszcze kwitną... :)
a okręcania włókniną nigdy nie stosowałam, choć mam również wielkokwiatowe.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Początkujący

Post »

Mille pisze:Firletko, dziękuję za Twoje typy, bardzo mi się spodobały, na początku myślałam o dość subtelnych kolorach, ale ta princess diana bardzo mi się spodobała. lubię delikatne odcienie, ale wymyśliłam sobie, że taki jeden mocniejszy akcent może okazać się ciekawym pomysłem.
Mam jeszcze takie bardziej techniczne pytanie - widziałam ostatnio w sklepach przeceny powojników, nie powiem trochę mnie to zachęciło, jednak czy teraz posadzony do gruntu powojnik ma szanse się przyjąć?
Princess zrobiłabym kopczyk na zimę, jednak...

Ja własnie Princess Dianę kupiłam z przeceny późną jesienią... takie powojniki powinno się jednak trochę osłonić - kopczykiem z ziemi, albo przykryć liśćmi - bo teraz już bywa dość zimno, ale powinny dać sobie radę, jeśli są kupowane w donicach. Poza tym takich powojników nie podwieszamy, tylko "zawijamy" i kładziemy na ziemi , nie będą narażone na targanie przez wiatr, a są przecież jeszcze nie zadomowione...
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Początkujący

Post »

Dziękuje bardzo Ave za odpowiedź ;:180 Bo w sumie góra jak przemarznie to nic, i tak się obcina na wiosnę.
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Początkujący

Post »

Witam
Kupiłam dziś w casto dwa powojniki po 1 zł ( 'The President', 'Ernest Markham' )oraz Lonicera japonica 'Aureoreticulata' i teraz mam pytanie co z nimi zrobić :?: . Przesadzić do gruntu czy zadołować na zimę?
Wiem ,że to głupie-najpierw kupuje ,a teraz myślę - ;:223 ale tak to jest jak się zaczyna przygodę z ogrodem :;230
Pozdrawiam. Ewa
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Początkujący

Post »

Co :shock: po 1 zł... no koniec świata - w której Castoramie takie prezenty dają ? Jak mi powiesz, że przy Wróblewskiego to zawału dostanę - przejeżdżałam, ale już mi się nie chciało wchodzić, bo wcześniej byłam wLM i nędza, a nie wyprzedaż...

Ja bym raczej dołowała, ale w większej donicy niż ta ze sklepu, z kopczykiem. Wiosną można poszukać miejsca docelowego, dobrze je przygotować... no, ale to ja, może inni mają lepsze doświadczenia z sadzeniem powojników bezpośrednio w gruncie, w listopadzie... chociaż w sumie mówią, że jak roślina w doniczce to można sadzić póki ziemia nie zamarznięta...
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Początkujący

Post »

na Sikorskiego :wink: Wzięłam trzy ostatnie nie wiem co z nich będzie ale po zł to się skusiłam W o wiele lepszym stanie był wiciokrzew :) a poza tym nic nie było - jakieś zasuszone cyprysy ( też po złotówce :;230 )

Dzięki za info co z nimi zrobić - bo wiesz ja to.... ;:224 :;230
Pozdrawiam. Ewa
Tosca+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 sty 2012, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Początkujący

Post »

Witam Forumowiczów. Ponieważ jestem początkująca zapytam w tym wątku. Otóż planowałam posadzić powojnik przy trzymetrowej sośnie. Gdzieś przeczytałąm,że tak można i ładnie to wygląda, bo drzewo daje tło da kwiatów. Ale na tym forum ktoś napisał, że sosna może się ogołacać. Co o tym sądzicie? Może po prostu trzeba wybrać powojnik z małą masą liści (jeślitake są)?
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Początkujący

Post »

Ogólnie myślę (po tym co ja odwaliłam), że pod sosną może byc kwaśne podłoże a clemki lubią zasadowe raczej. Swoje posadziłam przy tujach. ładnie to wygląda ale widać że im nie służy.
Tosca+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 sty 2012, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Początkujący

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Brzmi przekonująco. Chyba dam sobie spokój z tym pomysłem i posadzę clematisa przy róży.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Początkujący

Post »

I to jest znacznie lepszy pomysł ;:108 , bo klemkom sąsiedztwo róż nie będzie szkodziło - zabierało wody i składników pokarmowych...
malgorzatabajor
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 17 sty 2012, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Początkujący

Post »

Witam, ja też jestem początkująca .Aktualnie mam 3 powojniki ,dwa kupione we wrześniu 2011 r.Kardynał Wyszyński i Jan Paweł II . tylko nie wiem czy nie zrobiłam błędu na samym początku , posadziłam je koło siebie po jednej stronie ozdobnej pergoli , po drugiej stronie rośnie już powojnik Generał Sikorski, na początku rósł z różą pnącą ale szybko musiałam je rozdzielić bo powojnik zaczął mi ginąć ,nie wiem co było przyczyną bo z tego co czytam to piszecie że to jest dobre połączenie ,po przeniesieniu w końcu zaczął rosnąć.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Początkujący

Post »

Małgorzato, rozumiem,że Twój wybór podyktowany był patriotyzmem i kierowałaś się w nim nazwami powojników ? :)

Jeśli chodzi o mnie planując połączenia biorę pod uwagę nie tylko wystawę ( Sikorski preferuje cieniste stanowiska , w słońcu kwiaty bledną i krócej żyją ) ale takż sposób cięcia , który w przypadku wybranych przez Ciebie odmian nie jest taki sam.
O ile nie ma on znaczenia w pierwszym roku po posadzeniu, gdy zależy nam na skłonieniu rośliny do wypuszczenia wielu pędów nawet kosztem pierwszego kwitnienia ( w przypadku grupy wcześnie kwitnących , czyli na zeszłorocznych pędach ), o tyle w 2-gim i 3-cim roku powstaje już konflikt , bo :

Jan Paweł II i Generał Sikorski należą do 2iej grupy cięcia , czyli :
w 2gim roku na wysokości 70 cm
w 3cim roku i kolejnych na wysokości 100-150 cm

podczas gdy Kardynał Wyszyński to 3 grupa cięcia , czyli :
w 2gim roku na wysokości 40 cm
w 3cim i kolejnych na wysokości 50 cm

Czy łatwo Ci będzie rozróżnić i oddzielić pędy poszczególnych odmian, gdy będą ze sobą splątane ?

Oczywiście to są wytyczne właściwego , podręcznikowego cięcia. Niektórzy tną wszystko "jak leci " przy samej ziemi , ale wówczas trzeba się liczyć z ograniczonym kwitnieniem. :wit
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”