Uprawa powojników - problemy

Powojniki
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Uprawa powojników - problemy

Post »

Witam bardzo serdecznie... mam nadzieje, że tutaj znajdę pomoc. Mam przygotowana kratkę na pergole 180 cm na 180 cm, na południowej stronie (taras). MUSZĘ tam posadzić powojnik, bo się w nich zakochałam, jednak podoba mi się zbyt dużo odmian :;230 , na dodatek potrzebuję informacji ile na takiej kratce mogę ich wsadzić. Planowałam 3 sztuki w różnych kolorach, lub dwa i pnącą różę.
Myślałam o "Kardynale Wyszyńskim" między innymi, lub "Nike", ale podobają mi się szalenie też pełne błękitne i białe... uffff... za dużo ich.
Najważniejsze : ile ich mogę posadzić na takie kratce... i co się spisze na południowej patelni, nogi oczywiście będą w cieniu.
Pozdrawiam...

PS. No i oczywiście gdzie w necie można bezpiecznie kupować...
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Początkujący

Post »

Ważne jest nie tyle jakie wymiary ma kratka, ile jakie wymiary będzie miała donica. Jeśli jest odpowiednio duża, to trzy spokojnie możesz sadzić.
Południową patelnię wytrzyma całe mnóstwo odmian. Najlepiej jest wejść na stronkę http://www.clematis.pl i tam poszukać zakładki Encyklopedia. A tam już są pogrupowane powojniki w przeróżny sposób - m. in. ze względu na najlepszą wystawę, kolor, porę kwitnienia... U mnie w pełnym słońcu świetnie się mają: Polish Spirit, Blue Light i Gravetye Beauty :).
Ja kupuję w centrach ogrodniczych, marketach i na All... u Multifiori i e-clematis, ktorych to sprzedawców mogę z czystym sumieniem polecić.
Miłego wybierania :).
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Re: Początkujący

Post »

Moje przyjdą w poniedziałek z e-clematis właśnie:
Patricia Ann Fretwel, Countess of Lovelace ( w moim wolnym tłum: książę Lovelas... :;230 ), Jan Paweł II - nie złe towarzycho mam nadzieje.
A Ty Andrzeju jakie wybrałeś?
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Początkujący

Post »

Zdecydowałem się na "pewniaki". Solina, Emilia Plater, Polish Spirit, Purpurea Plena Elegans i tangucki Lambton Park.

Fotki będą później. (Wieczorem)
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Początkujący

Post »

Tak wyglądają te wysyłane przez e-clematis:
Obrazek
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Początkujący

Post »

raistand pisze:Zdecydowałem się na "pewniaki". Solina, Emilia Plater, Polish Spirit, Purpurea Plena Elegans i tangucki Lambton Park
Fajny wybór, gdybyś się zastanawiał nad kompozycją, to tak wygląda Emilia w połączeniu z Polish spirit:

Obrazek
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Początkujący

Post »

Ale piękne zdrowe i dorodne zakupy :shock: Na pewno zrobię zakupy.Moje typy to;
ANN FREIWELL,NELLY THOMPSON,OMOSHIRO,DR RUPPEL,NELLY MOSER. Co o tym sądzicie???
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Początkujący

Post »

Właśnie taki jest plan. :)
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Początkujący

Post »

Nowy zakup więc w dziale dla początkujących:) Jest u mnie od paru dni (to było silniejsze ode mnie ;:112 ) Rouge Cardinal
Obrazek Obrazek ObrazekJakieś doświadczenia z tym powojnikiem?:)
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Aszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4040
Od: 16 wrz 2008, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pólnocna wielkopolska.Strefa 6B

Re: Początkujący

Post »

Rouge Cardinal-właśnie posadziłam.Też jestem ciekawa ;:3
Snow Queen-jutro idę kupić
lidka1102
200p
200p
Posty: 476
Od: 22 mar 2009, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Początkujący

Post »

Aszko trzymam kciuki za Twojego Rouge!!:) Bardzo jestem ciekawa jego kwiatów!! Widzę z resztą, że mamy podobne gusta; Snow Queen również chodzi mi pogłowie ( i na razie pewnie tam zostanie, bo mój M dzisiaj kręcił nosem jak wspomniałam o jeszcze jednej-dwóch doniczkach na naszym balkonie..choć oczywiście nie pozostał obojętny na wdzięki H.F. Younga, który gości już u nas :lol:
mój ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=42468" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Aszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4040
Od: 16 wrz 2008, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pólnocna wielkopolska.Strefa 6B

Re: Początkujący

Post »

Lidka,mój też kręci nosem ale pomaga sadzić i potem znajomych oprowadza i chwali się jakby to był jego pomysł .
Snow Queen-już w domku mam ;:138 mąż nawet nie widział,że kupiłam.Sadzę od kilku dni i chyba mu się już pokręciło :D a potem usłyszy tekst "oj,te...juz dawno kupiony tylko czekam na... np.lepszą pogodę żeby posadzić".Kupuje to ;:3
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Początkujący

Post »

Mojemu ,,małżowi,,tez się już pokręciło :;230 Wczoraj biegał z nowo zrobioną przez niego pergolą z metaloplastyki i kombinował gdzie by lepiej ją ,,zakotwiczyć,,i wkurzyć sąsiadów nowością :;230
Chyba znalazł nowe powołanie i sprawia mu to taką sama frajde jak mi kupowanie nowych okazów.
Wygina pręty,spawa,dokupuje ozdobne kulki.Jednym słowem tez sie zatracił w powojnikach,no i jak tu ich nie kochać. :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”