Sadzenie powojników

Powojniki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1559
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: Początkujący

Post »

Z powojnika powyżej niewiele zostało, w zasadzie dwa pędy, które nie są połamane:
Obrazek

Wsadzony jest 20cm od widocznej pergoli i myślałam, ze go o nią oprę i pomknie do góry, a tymczasem cały się połamał. Co z nim dalej zrobić?
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1559
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: Początkujący

Post »

Proszę o pomoc, bo nie chcę zmarnować kolejnego powojnika ;:223
Dziś kupiłam na rynku kolejną sadzonkę. Co mam z nią zrobić po wysadzeniu? Zostawić ten jeden bambus? Dołożyć jeszcze inne podpórki? Przywiązać? Poprzedni cały się połamał-co widać na zdjęciu powyżej ;:145 Jak z nim postąpić?

Obrazek
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Początkujący

Post »

Przed posadzeniem powojnika wbij w dołek jakiś wyższy kij bambusowy, a potem posadź sadzonkę (razem z tym małym bambusem). Nie musisz na razie nic więcej robić. Rosnący pęd powinien sam się "przyczepić" do wyższej podpory, a jak nie, to póxniej możesz go delikatnie podwiązać.

Ten pierwszy tez powinien byc do odratowania, musisz czekac, aż się zregeneruje.

ps. nawiasem mówić, to kupiłaś kiepskie jakościowo sadzonki.
margola11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 cze 2012, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Powojniki czy usuwać przekwitnięte kwiaty

Post »

Witam chciałem się dowiedzieć czy po przekwitnięciu powojnika usuwać przekwitnięte kwiaty i czy to ma wpływ na kwitnienie.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: powojniki czy usowac przekwitniete kwiaty

Post »

Ja zawsze obrywam przekwitnięte kwiaty we wszystkich roślinach:D Dzięki temu roślinki kwitną obficiej.Przynajmniej tak mi się wydaję:D
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Pomóżcie .. cienki powojnik

Post »

:wit Zakupiłam powojniki przez internet, wczoraj przyszła przesyłka i wszystkie (6 szt.) mają tylko jeden przewodnik wychodzący z ziemi ... taki około 80cm. Przypuszczam, że są to bardzo młode sadzonki. Moje pytanie: czy zostawić tak jak jest, roślina sama się rozkrzewi? przyciąć (tylko gdzie) w celu lepszego rozkrzewienia? Może inne sugestie. Załączam zdjęcia jednego z nich.

Obrazek Obrazek Obrazek
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomóżcie .. cienki powojnik

Post »

Ja bym zostawił, doczekałbym w tym roku kilku kwiatów, a w przyszłym roku roślina wypuści z ziemi kilka nowych pędów.
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Pomóżcie .. cienki powojnik

Post »

Dzięki, pewnie tak zrobię ;:131 ... tylko nie zależy mi na kwiatach w tym roku. Wolałabym w przyszłym doczekać porządnego kwitnienia. Tak nieciekawie teraz wygląda - taki cieniutki sznureczek (cieniutkie sznureczki we wszystkich 6-ciu powojnikach). Poczekam jeszcze co inni mi poradzą.
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
Awatar użytkownika
Francesca
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2205
Od: 25 maja 2010, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Pomóżcie .. cienki powojnik

Post »

Z moich obserwacji wynika, że pierwszy sezon jest jakby stracony u powojników; najważniejsze :!: :!: :!: - posadzić je porządnie, rozbudowują sobie wtedy ładnie system korzeniowy ( a jaki może być duży po roku przekonałam się przesadzając jeden, który okazał się być niespodzianie odmianą nie tolerującą pełnego słońca i poszedł z patelni na wschód - nie dałam rady unieść bryły korzeniowej z ziemią :shock: ).

Też bym nie cięła, tylko bym obcinała starannie przekwitłe kwiatostany. Po kwitnięciu pewnie się trochę rozrosną wszerz, może puszczą po jakimś pędzie od korzeni. Mam kilka z tej szkółki, w której kupiłaś, od roku, teraz to już całkiem fajne rośliny, a rok temu nie nadawały się do pokazywania w całości na zdjęciach (choć raczej nie były jednopędowe :roll: ).
Ten, który pokazujesz jest bylinowy (to 'Gravetye Beauty', prawda?), i tak w przyszłym roku wszystko będzie szło z ziemi :wink:.
Pozdrawiam - Agata :)
Mój ogród na mazowieckich piaskach część 1, część 2 - aktualna
Awatar użytkownika
Marla54
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 mar 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie k/Sochaczewa - strefa 6b

Re: Pomóżcie .. cienki powojnik

Post »

Dzięki, poczekam do przyszłego roku i zobaczymy jak wtedy będzie wyglądał ten powojnik i dalsze 5 sztuk.
Don't be sorry .. just don't do it!! - Maryla
Człowiekowi w życiu potrzebne jest: serce do kochania, rozum do myślenia i ręce do pracy.
Awatar użytkownika
misiaczekm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2372
Od: 31 paź 2009, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: olsztyńskie/Barty

Re:

Post »

myszek pisze:...
# nic już nie ciąć - dopiero w przyszłym roku, teraz niech już rosną i kwitną :D
...
Podstawowy błąd... ale kto sobie odmówi kwitnienia jeszcze w tym samym roku...

Mimo wszystko powinno się przyciąć w miarę nisko... By roślinka nie marnowała sił na zielone tylko na dobry rozrost korzeni...
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Witam,
mam pytanko, kiedy można posadzić powojniki???Mam zamiar jakoś na dniach kupić kilka sztuk i nie wiem w jakich temperaturach można je posadzić?
Kai2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 lip 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sadzenie powojników CLEMATIS

Post »

Witam, odnośnie wypowiedzi powyżej, mam pytanie..... kupiłem sadzonkę Nelly Moser, czy po wsadzeniu mam ja przyciąć? Specjalnie nie zależy mi na tegorocznych kwiatach, wolałbym, aby się lepiej ukorzeniła. Jeżeli mogę przyciąć to na jakiej wysokości?
pozdrawiam Grzegorz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”