Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

Wpadłem - żaden ze mnie ekspert od plastyku w ogrodzie.
Azalie wielokwiatowe można i w doniczkach kilka lat uprawiać i ich wymagania są skromniejsze niż rododendronów.
Zresztą dlaczego ja namawiam aby krzewy były posadzone zgodnie z tym co potrzebują a nie robione testy co są w stanie wytrzymać.
Czyli da się :tan powiedział baca i zawiązał trzewika dżdżownicą.
Czyli da się ;:306 i lekarz odesłał faceta ze złamanym palcem do pracy bo Kowalczyk medal zdobyła ze złamanym.

Koleżanka Joaker ma rację co do gleby która występuje w innych krajach ale zejdzmy na krajowe podwórko i pisałem kiedyś że glina jest glinie nie równa a tą co mamy w ogrodzie możemy poszukać podobnej najbliżej na Madagaskarze. Jednak pisałem wtedy jaka jest różnica pomiędzy i że nie jest gliną tylko gleba zwana lessy. Dla laika to gliniasta III klasy
Dlatego dla mnie określenie glina nie jest czymś o co można się opierać i pisać " dodaj gliny będzie OK"

Bartosz zwiedzałem ogrody w Irlandii UK Brazylii Niemczech Holandii ostatnie to były ogrody Singapuru. Miałem od znajomych ogrodników z UK próbki gleby - lessy . Podziwiałem ich krzaki - już kiedyś pisałem że po angielsku clay jak to tłumaczą glina to nie jest glina. Napisałem pierwszy jest klimat później podłoże znam urodę krzaków, widziałem piękniejsze rododendrony koło Addis Abeby niż na największej szkółce w Polsce.
Po co kupować kompost bo można ........ Mam ogród ogromny , wiecznie przerabiany - wymieniana gleba, i wciąż brakuje wszystkiego tylko piasek w nadmiarze.

Koleżanko Kachat - te słowa nie były o Tobie. Nie rozumiem dlaczego uznałaś że pisałem że jesteś ogrodniczką ?.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

asprokol - trochę nie w temacie ale interesuje mnie jak na tak dużej powierzchni kontrolujesz nornice
bo mając świetne ku temu warunki(min dużo ściółki z kory) pewnie też próbują zakładać u ciebie kolonie a ja przy wielokrotnie mniejszej powierzchni mam już od dłuższego czasu a wyjątkowo bardzo w tym roku problem z tymi małymi wielkimi szkodnikami.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

Kontroluję na powierzchni 5000 metrów ogrodu - kretów, nornic brak.
Są jeże żaby jaszczurki i zaskrońce no i pies "kierownik" który to kontroluje czyli próbuje się zaprzyjaźnić.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

Poproszę o przepis, bo ja mam normalną plagę nornic i zapewne karczowników.

Zaskrońców jest kilka, jaszczurek zatrzęsienie, ropuchy są, sowy są, jastrzębie są, lis ich naturalny wróg woli kury,
nie mam kotów.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

Niestety nie mam przepisu i nie mam pojęcia jaka jest tego przyczyna że pomimo kilkuset worków kory rozsypanej w ogrodzie brak nornic.
Może koty sąsiadów są nie karmione a może dlatego że w promieniu kilkuset metrów brak stodoły. Nie wiem dlaczego ominęły mnie te przykre niespodzianki.
Miałem w ogrodzie zajączki borsuka oraz jelonka ale żaden z nich nie robił większych szkód - no może jelonek zjadł z kilkadziesiąt lilii a borsuk porozrzucał korę na trawniki. Jednak to drobne sprawy.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

Jednak pisałem wtedy jaka jest różnica pomiędzy i że nie jest gliną tylko gleba zwana lessy. Dla laika to gliniasta III klasy
Asprokolu, nie wiem, ale z tego co wiem :), to glina jest jednym ze składników gleby zwanej lessy. Lessy są różne. Nie ma jednych lessów.

W glebach bielicowych, jakie są u mnie występuje również glina.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

Polskie rozróżnienie na gliny (osady główne czwartorzędowe, mogące zawierać składniki i domieszki widoczne gołym okiem, a nawet głazy) i iły (czwartorzędowe lub starsze, składające się raczej ze składników nierozróżnialnych gołym okiem), wynikające z bogactwa różnorodności tych osadów na kształtowanej głównie przez zlodowacenia powierzchni tego kraju, nie znajduje swojego odzwierciedlenia w wielu innych językach. Przykładowo w j. angielskim oba te osady wyróżnia się niejednokrotnie jako clay, dodatkowo w polskiej terminologii gruntoznawczej określenie glina również odchodzi do historii za sprawą wprowadzania norm europejskich[2] (poszczególne gliny zastępowane są przez iły, iły piaszczyste, i. pylaste, i. pylasto-piaszczyste, pyły ilaste i in.)

W podręczniku o agrokulturze jest tabela
Obrazek

Gliny osobno i lessy ? Na zasadzie co z tego że w pomidorowej jest marchewka, ale to nadal pomidorówka a nie marchwianka.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

W angielskim jest rozróżnienie między gliną a iłem,który po angielsku to - silt. Iły mają znacznie większą granulacje i angielskie - loam oznacza optymalną dla większości roślin glebę składającą się z
w odpowiednich proporcjach cząstek różnej granulacji - piasek,ił, glina i materia organiczna. Oczywiście w stosunkowo bardzo niewielu miejscach taki optymalny skład występuje.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

No i Bartosz wyjaśnił.

W języku polskim jest rozróżnienie na gliny i na iły. Iły to bardzo drobne cząstki i bardzo zwarte, nie przepuszczające wody.
Iły też mogą mieć różne zabarwienie w zależności jakiego pochodzenia mineralnego są te drobne cząstki.
W Polsce przeważają iły o zabarwieniu popielatym, ale są również czerwone i żółte.
Łążek Garncarski się kłania. Kraśnik ze swoimi ceglarniami się kłania.

Nie wiem czemu się tak Asprokol uczepiłeś tej gliny, bo ja usiłowałam Ci tylko powiedzieć, że lessy to nie tylko glina.
Sa różne lessy, gliniaste i piaszczyste. Niepotrzebnie mi sugerowałeś, że moje ziemie tu to lessy, bo tak nie jest.
I ja nie mówię, że wszystkie lessy glina, tak jak nie mówię, na wszystkie ziemie bielicowe które tu mam - to piasek, bo są ziemie bielicowe piaszczyste i gliniaste.

I w życiu bym nie powiedziała, że u mojej sąsiadki są lessy. Nie ten rejon. Kotlina Sandomierska, część Podkarpacia, Wyżyna lubelska to są lessy.

Dlatego, żeby nie wprowadzać nikogo w błąd mówię: ziemia gliniasta 3 klasy
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

Cóż - nie mam zamiaru się spierać i pozostanę przy swojej wiedzy gdzie silt to muł a loam to gleba z 5% zawartością gliny.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

Też nie chce mnie się już dłużej spierać i na zakończenie podaję fragment definicjii słowa loam z wikipedii - " Loam is soil composed mostly of sand and silt, and a smaller amount of clay (about 40%-40%-20% concentration, respectively)" - czyli około 40 % piasek,40% ił i 20% glina. To oczywiście część mineralna bo w tym powinno jeszcze być odpowiednio dużo humusu.
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

Moje małe karłowate różaneczniki rosną w lekkiej kwaśnej glinie i są najładniejsze w całym ogrodzie, po prostu je posadziłem i tylko podlewam, rosną już tak pięć lat. Mam inne duże rododendrony na piaszczystej ziemi z domieszką torfu i już takie ładne nie są jak te moje pierwsze różaneczniki. :wink:
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Kwaśna glina - dobry składnik podłoża ?

Post »

Bartosz pisze:W angielskim jest rozróżnienie między gliną a iłem,który po angielsku to - silt. Iły mają znacznie większą granulacje i angielskie - loam oznacza optymalną dla większości roślin glebę składającą się z
w odpowiednich proporcjach cząstek różnej granulacji - piasek,ił, glina i materia organiczna. Oczywiście w stosunkowo bardzo niewielu miejscach taki optymalny skład występuje.
Bardzo ładnie wyłożona i pokazana,
różnica między iłem a gliną.
Gleba składa się z mineralnych cząstek, jak piach, muł i ił, jak również z humusu, a więc ściółki z rozłożonych substancji organicznych. Im większy jest udział humusu w glebie, tym lepsze są struktura gleby, zawartość wody oraz substancji odżywczych w glebie.

Wyróżnia się trzy rodzaje gleb:

- lekkie gleby piaszczyste
- gleby mulaste i gleby ilaste o umiarkowanym ciężarze
- ciężkie gleby gliniaste

Przy pomocy prostej próby możesz sam określić typ gleby:
Gleba piaszczysta nie daje się uformować dłońmi w kulkę lub w wałek, kruszy się przy tym. (po lewej stronie na zdjęciu)
Gleba ilasta daje się formować w wałek, łamie się jednak przy próbie ułożenia w obwarzanek/rogalik. (po środku na zdjęciu)
Gleba gliniasta daje się dowolnie formować zarówno w wałek, jak i w obwarzanek/rogalik. (po prawej stronie na zdjęciu)

Praktycznie: Taką próbę gleby możesz przeprowadzić samodzielnie.
Ważne:
Zanim podejmiesz kroki w kierunku użyźniania gleby, a więc wpłynięcia na jakość i zawartość gleby, jak nawożenie wapnem, kompostem czy mączką mineralną (kamienną), musisz określić, czy ma to sens i czy jest w ogóle potrzebne.

Właściwości rodzajów gleb
- piaszczysta lekka, przepuszcza wodę, szybko schnie, szybko się nagrzewa, źle magazynuje wodę i substancje odżywcze
- ilasta idealna gleba ogrodowa, składa się piasku, iłu i gliny w proporcji po jednej trzeciej, bardzo dobrze magazynuje wodę i substancje odżywcze
- gliniasta ciężka gleba, wysoka chłonność wody i substancji odżywczych, nieznacznie gęsta, niebezpieczeństwo zastojów wody
http://www.obi.pl/pl/guides/garden-and- ... index.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”