Jaki rododendron polecacie?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Na alledrogo jest w workach a 250 litrów oryginalny a nie przepakowany - sprzedaż wysyłkowa całej palety jest możliwa (sprawdzone).
Taka paleta na 10 krzaczków to minimum.
Rzuć okiem tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=43&t=87878
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Fajny ten torf... Jednak kupię w workach 80L bo nie wychodzi dużo drożej, a struktura torfu wydaje się równie znakomita. Ważne aby data pakowania była świeża.

Co sądzicie o preparatach mikoryzowych?
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Lunarii pisze:Fajny ten torf... Jednak kupię w workach 80L bo nie wychodzi dużo drożej, a struktura torfu wydaje się równie znakomita. Ważne aby data pakowania była świeża.



Co sądzicie o preparatach mikoryzowych?
Co do mikoryzowych preparatów to muszą być świerze.

Co do torfu, to ten litewski jest prasowany i jego jest ok 3 razy więcej niż sypanego, ale Ty wiesz lepiej...
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Ja nie wierzę w te preparaty nawet prosto z produkcji. Dla rozrywki czytałem opisy niektórych producentów jak pozyskują te grzyby z najlepszych lasów w kraju i zagranicą ;).
Jasne jadą do lasu i skrobią korzenie czy próbkę ściółki biorą, później melasa i rozmnażają jak EM-y. To moje zdanie bo ufam producentowi krzaczka że zaszczepił podłoże do sadzonek. W związku z tym że nie stosuję żadnych absolutnie żadnych środków chemicznych pod te krzaki nie muszę odbudowywać mikroflory w podłożu.
Jeżeli jednak ktoś stosuje profilaktykę musi się liczyć z tym że te złote środki tłuką wszystko co się rusza a martwe podłoże to najlepsza droga aby krzak się upodobnił do gruntu.
Tylko czy nie lepsze jest własne podłoże spod dorodnego krzaka - dwie garście w wiadro z wodą i podlanie tego po profilaktyce jest w mojej ocenie lepsze.

Wracając do torfu jak słusznie zauważył kolega Zygmor jeden worek a 250 litrów prasowanego torfu odpowiada 5-6 workom po 80 litrów, jak to możliwe ? bo w litrze tego sypanego znajduje się połowa powietrza. Zresztą sprawdzałem to na własnej skórze i kieszeni niejednokrotnie.
Oczywiście kto zabroni bogatemu kupić nawet w 10 litrowych opakowaniach torf wykopywany o poranku przez dziewice z długimi warkoczami oczywiście z wiankami kwiatów na głowie. Głupie ? - TAK ale równie głupie są reklamy producentów wciskając nam miernej jakości towar za absurdalną cenę.
Wracając do tematu jaki rododendron polecacie to ja polecam zdrowe krzaki najlepiej z polskich upraw.
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Mozna posadzic pod rozanecznikami borowke brusznice, ta czerwonoowocowa, bo w jej korzonkach miezszka ten przyjazny grzybek, czyli przerasta kore korzeni i dostarcza roslinie wszystko czego ona potrzebuje...
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Danka11
200p
200p
Posty: 424
Od: 8 kwie 2014, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Stosowałam preparat z mikoryzą kilka razy, min. przy sadzeniu wrzosów. Po roku część musiałam przesadzić i była ogromna różnica między system korzeniowym wrzosów potraktowanych preparatem z mikoryzą i tych, dla których mikoryzy już mi zabrakło.
Być może do preparatu dodawane jest coś jeszcze, a cena nie jest strasznie wysoka, więc uznałam, że jeżeli to może pomóc, to warto spróbować.
Rododendronów potraktowanych mikoryzą nie przesadzałam, więc nie wiem czy to im pomogło.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Czy Azalia Pontyjska ma mniejsze wymagania względem gleby niż inne azalie? Tzn czy urośnie w lekko kwaśnej pH ~ 4.5-5, czy jednak torf 3.5-4.5 jest konieczny?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Azalia pontyjska w takiej lekkiej glebie da sobie radę ale jest wrażliwa na suszę więc domieszka torfu jest wskazana jako składnik magazynujący wodę.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Zastanawiam się nad tym krzewem bo na zdjęciach wygląda obiecująco. Oprócz tego zainwestuję w torf litewski prasowany w workach 250l i zakupię sadzonki odmiany Roseum Elegans i Nova Zembala - wydają się odpowiednie dla początkującego. Posadze je pod koronami moich młodych jeszcze drzew. Teraz się zastanawiam pod którymi - rosną u mnie - Dąb czerwony Aurea, Jarzab Szwedzki, Brzozy Jackquemontii, Robinia Akacjowa Frisia, Klon Pospolity Royal Red. Które sąsiedztwo będzie odpowiednie? Tak na logikę to te z głębokim systemem korzeniowym jak Dąb powinny być ok a te z płytkim jak Robinia już mniej. Chyba, że nie biorę pod uwagę innych istotnych czynników jak np. pH liści czy coś w tym stylu?
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Azalia pontyjska powinna byc w kazdym ogrodzie, to jedyny nasz botaniczny rozanecznik, stanowisko Wola Zarczycka pod Przeworskiem. Pieknie kwitnie i oblednie pachnie.

Odmiana rozanecznika zimozielonego, ktorego bym polecil do kazdego ogrodu jest Caterine van Toll, kwiaty rozowe o nietuzinkowej urodzie z racji fryzowanych platkow i zwartej budowie.

Podobnie jak azalia pontyjska Caterine van Toll to bezproblemowe krzewy wymagaja tylko regularnego podlewania.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Czy rozanecznik wolno podlewac twardą wodą z sieci?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Można chociaż są przeciwwskazania bo odkwasza podłoże. Jednak kiedy musimy z braku opadów podlewać możemy wodę uzdatnić.
Twardość to rozpuszczone minerały w wodzie, czyli twardość ogólna.
Twardość węglanowa to zawartość jonów wapnia i magnezu w postaci wodorowęglanów (CaCO3 oraz MgCO3).
Magnez jest potrzebny a wapń rododendronom szkodzi. Potrzebują go w tak minimalnych ilościach i nie w takiej postaci.
Dodając do takiej wody chelatora (kwasek cytrynowy) powodujemy zmiany które nie tylko uzdatniają wodę np zmieniając węglan wapnia na cytrynian wapnia.
Dodatkowo dokonuje ciekawych zmian w podłożu, zamieniając nieprzyswajalne związki np żelaza na łatwo dostępne dla roślin.

Dlatego nic nie szkodzi na przeszkodzie podlewać wodą taką jaką mamy ale musimy neutralizować negatywne skutki.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki rododendron polecacie?

Post »

Dzięki za kompleksową odpowiedź. Pytanie jeszcze odnośnie czy to ma znaczenie pod którymi drzewami posadzę Rhododendrony? Wiem, że dobra "synergia" jest pomiędzy sosnami i rhododendronami ze względu na zakwaszanie podłoża igliwiem. Niestety w miejscu przeznaczonym na rhododendrony nie ma sosen, ale mogę wybierać i posadzić bliżej jednego z drzew: Dąb, Jarząb Szwedzki i Robinia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”