rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
jankadz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 maja 2015, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Witam wszystkich :)
proszę o pomoc bo już nie wiem jak mam postępowac z moimi Rh, czytam i czytam i juz mam mętlik w głowie :) Zakupiłam w tamtym roku w biedrze 2 Rh, pojechałam do lasu po ziemie spod sosen i wrzosów (wiem ze nie wolno :)) żeby sobie fajnie rósły. A one stoją w miejscu i nic zadnych nowych listków, ani kwiatków w tym roku:( Mój piesek kilka razy je wykopał i przekopał ziemie, byc może to jest przyczyna, ze nie kwitną :( Czy mogę wsadzic je do zwykłej ziemi uniwersalnej z biedronki i zmieszanej z drobno pociętą korą? Mieszkam blisko rzeki i może trochę torfu zmieszac z tą uniwersalną ziemią, jak tak to w jakich proporcjach ?

Ps. Zakupiłam jeszcze sobie 4 rh w tym roku, póki co kwitną w doniczce jeszcze, ale juz bym chciała na miejsce stałe je dac, ale juz właśnie nie wiem co z tą ziemią :(
Pozdrawiam
Janka
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Moje zdanie jest takie
Ziemia jest zabójcza dla rododendronów
Nie używam żadnej ani z lasu ani z marketu - stosuję tylko i wyłącznie torf kwaśny.
Inni stosują różne mieszanki a ja jestem leń ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
jankadz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 maja 2015, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Dziękuję :) powiedz mi skąd bierzesz ten kwaśny torf i jaki byś polecił ?
Pozdrawiam
Janka
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Kwaśny torf

Obrazek

Te są najlepsze - na allegro albo w centrum ogrodniczym pytaj o taki do borówek - nie odkwaszony !

Wszystkie moje krzaki sadzę w tym torfie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Asprokol, no chyba się jednak mylisz z tym torfem i wprowadzasz niepotrzebnie w błąd.

Ja swoim azaliom i różanecznikom dałam do dołków: glinę, ziemię leśną ( z pod swoich sosen i buków) i ściółkę tzn bardziej igły niż ziemia.

Rosną znakomicie, a posadzone są praktycznie na piachu z kamieniami i dlatego dodawałam glinę.
Zabójcze dla tych roślin jest przesychanie- dłuższe podłoża, a w torfie o to nietrudno.

Najważniejszy w ich przypadku jest odczyn gleby i odpływ wody.

Odczyn ma być kwaśny, a woda ma nie zalegać w korzeniach.

Podlewam ze dwa razy, trzy w sezonie kiszonką
( ścinam zielsko= pokrzywy, mniszki, trawa, co sie nawinie i zakiszam, tylko i wyłącznie zakiszam, co trwa ok.2 dni jak jest ciepło)
Jak opryskuję drzewka to i również moje kwasoluby coś dostaną.

Jeśli więc ktoś da torf to musi im zapewnić nieustanne kontrolowanie podlewania.

Najlepiej jeśli torf wymiesza się z gliną i ziemią rodzimą.

Przyczyn niekwitnięcia może być kilka.
Pewnie pies, który je wykopał :) choć różaneczniki b.dobrze znoszą przesadzanie.
Brak składników do zbudowania pąków kwiatowych. A pąki zawiązują się w tym roku, a kwitną w przyszłym.
Dlatego teraz musisz o nie zadbać.
Jeśli nie masz wprawy i doświadczenia w nawozach, najlepiej kupić sobie nawóz dla nich odpowiedni
( ja polecam dolistne).

I polecam kiszonkę do podlewania do końca czerwca. To może być zwykła skoszona trawa. Działa rewelacyjnie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

jokaer pisze:Asprokol, no chyba się jednak mylisz z tym torfem i wprowadzasz niepotrzebnie w błąd.

Ja swoim azaliom i różanecznikom dałam do dołków: glinę, ziemię leśną ( z pod swoich sosen i buków) i ściółkę tzn bardziej igły niż ziemia.
.
;:306 ;:306 ;:306 mylę się oj mylę ten torf zabija w męczarniach ;:306 ;:306 ;:306

niektóre męczą się 15 lat
parę już zaczyna kwitnienie "ale szału ni ma" potrzebują jeszcze czasu i słońca

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Te rododendrony rosną w czystym torfie !! nie rosną rok ale niektóre w tym ogrodzie są od 15 lat - większość jeszcze nie kwitnie

Nie zamierzam polemizować ze zdaniami typu "Jeśli więc ktoś da torf to musi im zapewnić nieustanne kontrolowanie podlewania" bo to zdanie kogoś kto tak nie robi bo wie lepiej dlatego że sobie tak wymyślił ;:306

Każdy ma prawo pisać jak uprawia swoje i pokazać krzaki które są odzwierciedleniem jego wiedzy i pracy .
Zresztą koleżanka zamieści fotki swoich krzaków aby inni nie musieli popełniać błędów ale byli skazani na sukces oraz mogli wybrać metodę.
Rok temu 2014

Obrazek Obrazek Obrazek

Na przekór wiedzy niektórych kolegów i koleżanek będę zaprzeczał mitom które dotyczą tych krzaków.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Asprokol, szacun, masz piękne okazy.

Ja w pierwszym roku przy sadzeniu właśnie posadziłam je w torfie.
Na moim terenie kserotermicznym, ten sposób absolutnie się nie sprawdził.
Raz, że opadów mało. Dwa, braki wody nawet pitnej. To mnie zmusiło do zastosowania mieszanki z gliną.
I to się sprawdziło w 100%.

Wstawię później fotki.

edit.

różanecznik cunningham's whiteObrazek on kwitnie dwa razy w roku, teraz i w lipcu. W lipcu b.obficie.
krzaczki małe, bo albo ja je przycinam, albo zwierz je łamieObrazek

azalie Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Trochę się do nich sarny dobierały, ale w porę to zauważyłam.


Odnośnie Twoich pięknych okazów. Nie bardzo mi się chce wierzyć, że nie masz linii kroplującej :wink:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Przeczytałem Twoje posty z np. te 2010 jak sadziłaś rododendrony a później azalie i ............................. obejrzałem fotki.
dzisiaj - Na moim terenie kserotermicznym, ten sposób absolutnie się nie sprawdził - no bo nawet go nie próbowałaś.
cytat :
No ale trochę mnie zmyliły teraz te doły zaprawiane torfem. Bo ja sobie zaplanowałam w tą moją próchniczno-kamienistą glebkę wsadzić te azalie,
podrzucając im jeszcze trochę jakiejś lepszej próchnicy z lasu starego ( mojego 8-) )
Tym sposobem posadziłam w lecie dwa Rh zimozielone z supermarketu z wyprzedaży, pięknie przyszły do siebie i zawiązały mnóstwo pąków


I tyle w temacie .............. to ja wprowadzam w błąd

Ja zawsze radzę swoim klientom, tym którzy dopiero rozpoczynają swą przygodę z ogrodem,
żeby zaczynali od roślin łatwych w uprawie, a nie porywali się na wymagające np różaneczniki


różaneczniki jak się prawidłowo posadzi to łatwizna łatwiejsze niż pomidory czy cebula ;:215



Obrazek

linia kroplująca
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Ja mam tylko kilka różaneczników w swoim ogrodzie - najstarsze ok. 10 lat. Rosną na absolutnie piaszczystej ziemi, wysadzone w czystym torfie. Nie mam nawadniania, ale są grubo wyściółkowane korą mieloną. Torf nie wysycha jeśli jest grubo drobną korą zakryty. NIGDY nie zostawiamy torfu odkrytego. Taką metodę wsadzania stosujemy u klientów. Ciekawi mnie Twój sposób dodawania gliny, ja nie zaryzkowałabym, bojąc się, ze glina podniesie odczyn podłoża.

Tu ( w karuzeli) są moje różaneczniki.
http://www.kalina-rosliny.pl/
Mam też kilkanaście azalii na tej samej zasadzie wsadzonych.
http://kalina-rosliny.pl.s3.amazonaws.c ... /rab28.jpg
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Wszystko się zgadza, ale nie do końca. :D To były inne rośliny.
Pierwsze, kupowane nawiasem mówiąc u Ani, posadziłam w torfie. I to było dobre jak padał deszcz.
Jak u mnie przychodzi susza to jest nieciekawie.

Zawsze mi się wydawało, że znam się na roślinach ;:306
Zawsze swoim klientom mówiłam, żeby nie zaczynali swojej przygody z ogrodem od wrzosowatych ;:oj

Azalie i dwa różaneczniki, kupiły dzieci na wyprzedaży i one zostały posadzone do ziemi jaka była, zmieszanej tylko ze ściółką.

Tak kwitły w 2012
Obrazek

Obrazek

Obrazek[/url] Obrazek

Potem je przesadziłam chyba dwa lata temu i właśnie w poście powyżej są zdjęcia z dzisiaj. Rosną w ziemi zmieszanej ze ściółką.

Natomiast to http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5#p1903655 tyczyło moich zakupionych u Ani azalii wielkokwiatowych.
To był pierwszy rok urzędowania na moim gospodarstwie. Na dokładkę na wiosnę była wtedy powódź. I właśnie dlatego u mnie było stosunkowo mokro, bo ciągle padało.
( moja gmina solidnie ucierpiała http://www.malopolskie.pl/zarzad/informacje/?id=6029 )

Dyskutowałam na forum jak posadzić te zakupione azalie i w końcu posadziłam je do torfu i wyściółkowałam.
Posadziłam je na wiosnę 2011, nie kwitły, bo były mocno przycinane przez Anię i zakwitły dopiero w 2012.

Tak
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Jednak kolejny rok i następny to była susza straszna. Zakupiliśmy w ogóle wywrotkę ziemi do innych celów.
I to była taka dość gliniasta ziemia. Ja właśnie ją wymieszałam ze ściółką i dorzuciłam ją azaliom. Skończył się problem z wysychaniem.

W zeszłym roku tak kwitły, niestety nie mam wiele zdjęć i raczej zbliżenia

Obrazek Obrazek Obrazek



to akurat moja siewka

Obrazek

Obecnie azalie są w pączkach i zdjęcie jest dzisiejsze powyżej.

Ale powtarzam raz jeszcze, ja je podlewam tą swoją kiszonką.
Na forum to pisałam już o tym chyba z pięć razy, więc już kolejny raz pisać nie będę ;:173

Widzisz więc Asprokol, że się postarałeś, naszukałeś, zacytowałeś, ale pokazałeś niepełną prawdę.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

aniawoj pisze:Ja mam tylko kilka różaneczników w swoim ogrodzie - najstarsze ok. 10 lat. Rosną na absolutnie piaszczystej ziemi, wysadzone w czystym torfie. Nie mam nawadniania, ale są grubo wyściółkowane korą mieloną. Torf nie wysycha jeśli jest grubo drobną korą zakryty. NIGDY nie zostawiamy torfu odkrytego. Taką metodę wsadzania stosujemy u klientów. Ciekawi mnie Twój sposób dodawania gliny, ja nie zaryzkowałabym, bojąc się, ze glina podniesie odczyn podłoża.

Tu ( w karuzeli) są moje różaneczniki.
http://www.kalina-rosliny.pl/
Mam też kilkanaście azalii na tej samej zasadzie wsadzonych.
http://kalina-rosliny.pl.s3.amazonaws.c ... /rab28.jpg
Jest problem nawet jak kilku profesjonalistów zaleci dodanie gliny bo oni używają to będzie to "ich" glina !!!!!
Robiono badania aby wyznaczyć standardy zawartości i figa z makiem. Skład gliny jest tak różny że nawet nie udało się zrobić widełek oraz jakie powinna mieć właściwości. Zresztą z tego powodu nazwa glina odchodzi i teraz będzie zastąpiona przez kilka innych nazw w zależności od właściwości.
Nawet kiedy jokaer poda ile procent gliny na litr podłoża stosuje to i tak będzie to glina z jej okolic. Może się okazać że skład podobny, najbliżej znajdziemy na Madagaskarze.
Przykład : w akwarystyce popularną rośliną jest Lotos Tygrysi - rośnie jak ma kulki gliny w podłożu, czyli prosta sprawa. Niby tak ale jeden kolega mógł obdzielić sadzonkami kilka kół akwarystycznych a u innych ta roślina marniała. Tajemnicą sukcesu była glina z ogródka kolegi, a inną glinę Lotos tolerował ale szału nie było.
Dlaczego ja unikam gliny - bo glina zawiera swoim składzie związki glinu, ile ??? od 1,3 % do 22,5% różnica makabryczna. Pewnie za kilka lat będę wiedział jaką glinę do lilii wodnych zastosować bo z pobliskiej cegielni nie wzbudziła entuzjazmu u lilii wodnych. Rododendrony nie kochają wapna oraz glinu.
Oczywiście doskonały jest kwasek cytrynowy który neutralizuje toksyczny glin ale nie każdy o tym wie.
Jak napisała Aniawoj - życie jest proste kiedy na torf da grubą warstwę drobno zmielonej kory. Torf wypije nadmiar wody a roślina jak będzie potrzebować to z niego wyciśnie wszystko.
Podłoże z torfu nie potrzeba mierzyć co roku bo jest bardzo stabilne. Nawet w upalne torf nie wyschnie i z dużym wyprzedzeniem wiadomo po krzaku aby uzupełnić wodę.
Najbardziej renomowane szkółki stosują taką metodę - więc pytam się po co kombinacje obecnie ( kiedyś był problem z dobrym jakościowo torfem teraz już nie ) po co doświadczenia w czym i jak długo krzaczek wytrzyma. Na to forum trafiają ludzie, ale nie ci którzy wymienią kilkadziesiąt odmian rododendronów i mają w małym paluszku wiedzę o uprawie tych roślin. Trafiają ci którzy kupili posadzili w ziemi i widzą jak marnieje. Dlatego preferuje wskazać im najprostszy sposób uprawy dający w 99 % szanse na sukces. Torf nieodkwaszony i ściółka na to z kory. Zamieściłem kilka fotek aby pokazać że uprawiane bez magii w dole z torfem nie wyglądają gorzej niż te które sadziły w tajemniczej mieszance, dziewice o wschodzie słońca stąpając bosymi stópkami po rosie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Dobrze, nie będę już nic zalecać. Bo może moja glina w ogóle nie jest gliną :?

Jednak ja np nie mogę ściółkować, bo mam plagę gryzoni i wszelkie ściółki to dla nich raj.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: rododendron w ziemi uniwersalnej np. z biedronki

Post »

Dużo zależy od terenu jakim dysponujemy.
Jola ma działkę leśną, a w takim środowisku bardzo trudno utrzymać nie tylko rododendrony.
Wiem o czy mówię bo u mnie pod sosnami i świerkami nic nie chce rosnąć. Totalna susza. Dlatego glina to bardzo dobre posunięcie. Dodatek gliny w tak kwaśnym środowisku nie ma prawa zmienić jej odczynu.
Natomiast u mojej mamy, gdzie nie ma dużych drzew, świetnie sprawdza się w uprawie rózaneczników i azali kwaśny torf+ ziemia klasy 6 czyli zwykły piach.
Nie ma jedynej słusznej metody uprawy.
Aga
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”