Różaneczniki, azalie, wrzosy - gdzie kupić?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Wrzosy - gdzie kupić? Może ktoś jedzie do Wolskiego?

Post »

Nie wiem, czy macie u siebie w ogrodach wrzosy, czy to pierwsze zakupy. Ja po latach uprawy powiem, że lepiej sprawdzają się wrzośce. Ale może to tylko u mnie. Specjalnie się tym nie martwię, bo mam naturalne stanowiska wrzosów, ale napisałam, żeby podzielić się swoim doświadczeniem. I oczywiście to tylko moje osobiste doświadczenia, nie żebym zniechęcała.
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wrzosy - gdzie kupić? Może ktoś jedzie do Wolskiego?

Post »

MCHADAJ, Monika - dzięki że coś napisaliście, bo już zaczynałam się czuć nieco niewidzialna :lol:

Monika, dlaczego uważasz, że wrzośce lepsze..? Na suwalszczyźnie dość ostry klimat jest, i boję się, że wrzośce mogą przemarzać, a poza tym wolałabym, aby mi tam wszystko kwitło bardziej później niż wcześniej, bo wiosną to rzadko tam bywamy... ;) Napisz proszę o swoich doświadczeniach, bo ja wrzosa to mam na działce, ale jednego i to takiego, który sam z lasu przypełzł (zza płota), no i ziemia u mnie wymarzona dla wrzosów..

MCHADAJ - o szkółce Bielickiego właśnie czytałam niedawno, ale trochę daleko jest, 40km w jedną stronę... Muszę porozmawiać z transportem, bo sama nie jestem zmotoryzowana i może być ciężko... Szkoda, że na trasie na Augustów nie jest, tylko tak w bok :/ Daj proszę znać, jakbyś się zdecydował gdzieś na zakup i przy okazji mógł i dla mnie parę krzaczków przywieźć, planuję duuużo wrzosów na działce, więc pewnie w kilku turach będę kupowała :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Wrzosy - gdzie kupić? Może ktoś jedzie do Wolskiego?

Post »

kachat spoooro na temat wrzośców i nie tylko wałkowaliśmy np tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... =126&hilit
Ja bym Tobie radziła teraz kupić jedną sadzonkę gdziekolwiek, w markecie..obojętnie gdzie i popatrz na bryłę korzenie. Sama oceń czy wymaga jakichś zabiegów czy nie. Jeśli jest w kształcie zbitej doniczki i nic z tym nie zrobisz, to raczej zimy nie przetrzyma i uschnie. Moim zdaniem jeśli chcesz kupić większą ilość, to powinnaś żądać od sprzedającego sadzonek, które mają normalną bryłę korzeniową, wymagającą tylko lekkiego wzruszenia przed posadzeniem.
Powiem Tobie, że po koniecznych zabiegach wrzośce rosną u mnie znacznie lepiej niż wrzosy, szybciej się zebrały i jakieś dorodniejsze są niż wrzosy.
Ale jak już mówiłam to u mnie
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wrzosy - gdzie kupić? Może ktoś jedzie do Wolskiego?

Post »

Dzięki za odpowiedzi :) Wrzośce u mnie raczej by nie przetrwały, poza tym wolę wrzosy ;) Tylko z kupnem kiepsko, nie mam transportu, a np. stu wrzosów w plecaku ine przewiozę :/ Jakby ktoś, gdzieś, kiedyś jechał w sprawie wrzosów z Warszawy, to byłabym wdzięczna za info :D

Jeśli ktoś tu jeszcze zajrzy, to może pomoże rozwiać moje wątpliwości dot. sadzenia wrzosów w NIE pełnym słońcu. Planuję część roślinek posadzić pod ok. 10-letnimi sosnami, więc w takim jakby półcieniu, i sie zastanawiam, czy ktoś może miał w tym zakresie jakieś doswiadczenie, i czy są może jakieś odmiany wrzosów dobrze się czujące w takich warunkach.
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Różaneczniki fińskie - gdzie kupić?

Post »

Szukam dwóch odmian różaneczników fińskich, z którymi mam problem - jednego nigdzie a drugiego prawie nigdzie nie ma...

- P.M.A. Tigestedt vel Peter Tigerstedt (Tigersteadt?)
- Mikkeli vel St. Michel

Może wiecie, gdzie w wysyłkowym sklepie można je dostać..?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Wrzosy - gdzie kupić? Może ktoś jedzie do Wolskiego?

Post »

przerabiałem trochę ogrodu więc nawiązałem kontakt bezpośrednio z Panem Wolskim - bez problemu otrzymałem projekt dla 3 wrzosowisk i kilka paczek wrzosów - wysyłka bezpłatna z uwagi na większą ilość . Na jego stronie dokładnie podane jest co za ile . Na temat uprawy się nie wypowiadam bo kocham wrzosy jak garbatą Indiankę . Żona się uparła a ja się zastanawiałem czy kilka ton torfu z piaskiem to nie zmarnowany czas i miejsce ;). Jednak na uwagę zasługuje profesjonalne podejście do klienta, odpowiednio zabezpieczone przesyłki oraz doskonały kontakt.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Różaneczniki fińskie - gdzie kupić?

Post »

kachat,

Z tymi odmianami fińskimi to trudna sprawa nie tylko kupić ale i mieć zadowolenie, nie kwitną obficie i corocznie.
Mam całą grupę różanecznika brachycarpum który był brany do krzyżówek i to co mogę o nim powiedzieć to ma piękną zieleń i jest to tzw różanecznik -40oC. Wytrzymuje bez uszkodzeń wszystkie zimy w centralnej Polsce. Kwitnie słabo i to po rozwoju pąków więc kwiaty ukryte są wewnątrz krzewu i mało widoczne.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Różaneczniki fińskie - gdzie kupić?

Post »

Zygmorze, zadowolenie z fińskich różaneczników to jakieś tam mam - są pięknie zielone, ładnie rosną, i nawet czasem obficie kwitną :lol: I raczej jako jedyne są w stanie przetrwać spokojnie najzimniejsze zimy, jakie u mnie tu w okolicy panują, więc niejako jestem na nie skazana 8-) Mam Helsinki, Haagę, Mikkeli i Helliki, a szukam jeszcze jednego Mikkeli i nowego Tigerstedt, ewentualnie Elvirę... Tylko za bardzo nigdzie ich nie ma, zwłaszcza tego drugiego, że o ostatnim już nie wspomnę :(
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Różaneczniki fińskie - gdzie kupić?

Post »

U Ciepłuchy znajdziesz fińskie odmiany
http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/1,113408,1876717.html
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Różaneczniki fińskie - gdzie kupić?

Post »

Ale tych, których głównie szukam, nawet Ciepłucha nie ma :(
Awatar użytkownika
gleameil
100p
100p
Posty: 151
Od: 3 kwie 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Różaneczniki fińskie - gdzie kupić?

Post »

Dzwoń do Ciepłuchy, ma na pewno. A jak nie ma, to będzie miał. To chyba największy spec od kwasolubnych w Polsce.
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Różaneczniki fińskie - gdzie kupić?

Post »

mw116
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 lis 2014, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Azalia pontyjska (gdzie kupie?)

Post »

Witam,

Orientujecie się Państwo która szkółka/sklep w Polsce prowadzi sprzedaż wysyłkową Azali pontyjskiej? Bardzo zależy mi na czystym gatunku, nie żadnej odmianie. Domyślam się, że będzie ciężko o taka. Niemniej...


Z góry Dzięki za pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”