Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

Witam wszystkich, mam pytanie..zakupiłam 3 rh w donicy. Chwilowo przetrzymuję je na klatce w bloku...ale nie wiem czy nie mają za ciepło...czy można byłoby je wystawić na balkon przy temperaturze +3 a w nocy ok. -3, czy jakoś donice okryć, czy lepiej niech zostanie na klatce a jak śnieg stopnieje to wsadzić do gruntu od razu?? ;:218
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

Wszystko zależy, czy kupiłaś je zimujące w szkółce na zewnątrz, czy w jakimś markecie, gdzie stały w cieple... Jeśli na zewnątrz, spokojnie mogą stać na balkonie, ja bym podłożyła jakiś kawałek styropianu pod donice, a same donice włożyła w worek jutowy i wystarczy... Jeśli stały w ogrzewanym pomieszczeniu, to powinny dalej w podobnym stać, aż będzie na tyle ciepło, żeby je wystawiać na zewnątrz... Tylko w obu przypadkach pilnuj wilgotności gleby w donicach...
I jeszcze taka rada, nim je wysadzisz, te z ciepłego, do ogrodu, zahartuj je troszkę, żeby były przyzwyczajone, do warunków na zewnątrz, bo inaczej padną w gruncie...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

dorkow0, kupiłam je w markecie, ale tam było zdecydowanie chłodniej niż u mnie na klatce obecnie..zaczęły wypuszczać jaśniejsze odrosty...będę je trzymać dalej na klatce..zapowiadają powolne ocieplenie więc może niedługo wsadzę je do gruntu
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

Musisz sama zobaczyć, jak mają za ciepło, to się powyciągają... Może rzeczywiście będzie cieplej... A może spróbuj, tak na kilka godzin w ciągu dnia wystawiać je na zewnątrz... W dzień nie powinno być już dużych mrozów... A jasne przyrosty, czy wyciąganie świadczy o małej ilości światła...
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

Powiem szczerze,że trochę jestem zdziwiona, rh tak szybko rośnie, że aż się może wyciągać?
monberka możesz pokazać zdjęcie, zwłaszcza te jaśniejsze odrosty? Po zakupie podlałaś go porządnie? Ile czasu on stoi w pomieszczeniu?
Ja namawiam do pozostawieniu na razie tam gdzie są, to zazwyczaj pędzona rośliny. Zresztą przykładem niech będą azalie Adriana, które są przetrzymywane w domu i przy okazji pięknie zakwitły.
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

Monika, nie będę się wykłócać, czy Rh, rośnie szybko, czy powoli, bo wiadomo, że rośnie powoli... Przy braku światła, wyciągną się wszystkie rośliny, bez względu na to, czy rosną szybko, czy nie... Nie mając wszystkich info o roślinie, sugeruje się różne sposoby postępowania... Zresztą jest to napisane, w moim poprzednim poście... Bez urazy... :)
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

Ja tam kłótliwa nie jestem :lol:
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

wstawiam fotki, może coś dojrzycie i ;:180 mi poradzicie... Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

Tak jak napisałam wcześniej i pisała Monika, trzymaj je na razie w tym ciepłym pomieszczeniu... Ale mnie się wydaje, że jednak mają mało światła... Może da się je choć na chwilę, jak będzie dodatnia temp. wystawiać na zewnątrz, co dzień wydłużając czas zostawiania na zewnątrz... Na, noc zawsze zabieraj do środka... Jak je zahartujesz, to posadzisz do ogrodu...
Mam takie pytanie, czy one mają pąki kwiatowe...? Bo ja nie widzę, ale może tak fotki robiłaś... Tak z ciekawości pytam... :wink:
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
zuzola11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1214
Od: 14 sty 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

Zakupiłam w Biedronce rh czy wie ktoś może jak sie nazywa? Przy krzaczku była tylko taka etykieta bez nazwy "właściwej" Obrazek
Obrazek
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

dorkow0, wielkie dzięki za pomoc ;:138, zastosuję się do powyższych wytycznych...jeszcze raz bardzo dziękuję...pąków kwiatowych nie dostrzegłam
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

dorkow0, mam takie niedyskretne pytanie, na pewno bardziej się znasz niż ja (wiem, że to nie ten wątek..ale ) czy z różą pnącą postępować tak samo???? W tym roku pospieszyłam się chyba za bardzo i zakupiłam rośliny i nie mogę ich wkopać na działce...Różę pnącą kupiłam w donicy i mam wrażenie, że też powoli się zmienia na gorsze:(...też ją mogę na dzień wystawiać na balkon a na noc wstawiać na klatkę??
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak przechowywać do momentu wkopania do gruntu

Post »

Wydaje mi się, że dalej o to samo pytasz, jak postępować z rośliną do czasu posadzenia...
Rzeczywiście, jeśli chodzi o Róże to moja wiedza jest zdecydowanie mniejsza... Ale jeśli już rośnie w donicy, postaw ją jak najbliżej okna, jeśli ma już liście... A na zewnątrz jeszcze nie wystawiaj, bo Róża, to zdecydowanie ciepłolubna roślina i traci liście na zimę, więc jeśli teraz już rośnie, musisz poczekać, aż będzie ciepło... Jak byś pokazała fotkę tej Róży... :)
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”