Rhododendron - w donicy?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
izka95
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 30 mar 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zduńska Wola

Rhododendron - w donicy?

Post »

Dziewczyny kupiłam dziś Rhododendrona ,,Kwiat Różanecznik,,
Mam do was pytanie czy wsadzić go bezpośrednio do ziemi czy może kupić donice ogrodową i przesadzić go i zeby rósł sobie w donicy ? A na zimę do domu .? Miałam juz kilka razy te odmiany ale za każdą raza po wsadzeniu do ziemi usychały. Nie wiem sama, co doradzicie mi ?
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

Ja się przyłączam...też kupiłam rh w Auchan i nie wiem czy można je np. na balkon wystawić już przy temp. + 3 stopnie?
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

izka95, wkopałaś już do ziemi? Bo ja ciągle się waham, czy w weekend je wsadzić do gruntu czy poczekać jeszcze do weekendu majowego przynajmniej...problem u mnie polega na tym, że one wypuściły nowe jasnozielonego przyrosty...i boję się, że jak je wsadzę do ziemi to mi zmarzną...
Awatar użytkownika
zuzola11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1214
Od: 14 sty 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

Ja też mam rh, przyrostów nie mam ale i tak planuję wsadzić go dopiero na początku maja, boję się przymrozków.
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

zuzola11, no to ja się też chyba wstrzymam do weekendu majowego i potem wsadzam do gruntu, a na razie będą sobie stały na balkonie, gdzie codziennie będę mogła śledzić temperaturę powietrza i na bieżąco reagować :wit
Awatar użytkownika
zuzola11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1214
Od: 14 sty 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

monberka to tak jak ja rh mam na balkonie i wrazie W zabieram do domu :wink: chociaż na noc tez zostawiam go na balkonie ale sprawdzam temp wieczorem co by go mróż nie załpał :roll:
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

no właśnie wczoraj w nocy pierwszy raz go zostawiłam na balkonie...sprawdzałam o 23-tej to było jeszcze 7 stopni, w nocy zapowiadali 5, a nad ranem o 5:30 (bo tak wstaję :shock: ), to było 8 stopni także spoko :heja
Awatar użytkownika
tomko34
1000p
1000p
Posty: 1019
Od: 31 mar 2009, o 21:07
Lokalizacja: Rzeszow

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

Przymrozki mogą zaszkodzić młodym przyrostom ,które różaneczniki kupowane w marketach często już mają
Izka95,jak masz ogród ,a tak chyba jest ,to ja bym sadził prosto do ziemi (oczywiscie kwaśny torf),jak ma już przyrosty poczekał bym do maja,później zima mu nie straszna ,w donicy bez odpowiedniej pielęgnacji ,nie będzie tak dorodny jak w ziemi,nigdy nie zapominaj podlewać w suche gorące dni,przesuszenie najszybciej je zabija
izka95
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 30 mar 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

Wsadziłam je do ziemi niech dzieje się co chce.! jak nie, będę jakoś go ratować. ;) na razie jest ok, ale jak długo . A wie może ktoś o odżywkach nawozach do tych pięknych roślinek , jakie ? i jak często .?
a_g_a
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sie 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

Są specjalne nawozy do rododendronów np długo działający z Osmocote ( tylko raz w roku), Magiczna Siła do Rododendronów i Azalii itp. Ale w pierwszym roku, po posadzeniu ja nie nawożę roślin. Po pierwsze mają sporo składników odżywczych w nowej ziemi do której są sadzone, a po drugie często mają już nawóz zastosowany w szkółce ( podczas sadzenia zobacz czy nie ma takich kuleczek w ziemi i pomiędzy korzeniami).
monberka
500p
500p
Posty: 656
Od: 2 kwie 2013, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

izka95, czy przygotowywałaś im podłoże? wyłożyłaś włókninę wysypałaś potem na nią korę? Pytam z czystej ciekawości bo ja też teraz w niedzielę będę sadzić, tylko u mnie dużo tych jasnych przyrostów już puściły...stoją już 2 tydzień na balkonie i nic im nie jest, ale wydaje mi się, że lepiej im byłoby jednak w gruncie..
izka95
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 30 mar 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

Tylko w kwaśna ziemia, nic nie cudowałam z nim- sa obłożone korą by trochę trzymała ona wilgoci, nie mam na razie zbytnio czasu na kwiaty za 2 tygodnie robie 18stke i cuda na kiju dzieją sie w domu wiec dopiero jak wszystko sie uspokoi, może jak dziś dadza mi chwili pójdę bawić sie w ogrodnika , nie miałam styczności większej bo przygodę z roślinami zaczynam od niedawna chociaż lepiej wychodzi mi gotowanie .
chinka
200p
200p
Posty: 387
Od: 19 sie 2012, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: rhododendron - do ziemi czy w donice -pomożecie .?

Post »

monberka pisze:izka95, czy przygotowywałaś im podłoże? wyłożyłaś włókninę wysypałaś potem na nią korę?
Monia, a po co ta włóknina? Rododendronom jak dasz korę na wierzch, albo igliwie czy trociny czy co tam jeszcze to żadna włóknina nie potrzebna, wydaje mi się, że wręcz może bardziej zaszkodzić niż pomóc, bo ona nie za bardzo przepuszcza wodę, a one lubią sobie wypić :wink:. Ja mam w ogrodzie około 20 rododendronów i azalii i nic nie wykładałam włókniną, sama kora i igliwie i żyją sobie szczęśliwie i spokojnie, a przynajmniej większość, tzn. te które posadziłam już po przeczytaniu forum :wink:
Pozdrawiam, Bogusia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”