Więdnące młode przyrosty

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Więdnące młode przyrosty

Post »

Różaneczniki oprócz pobierania wody poprzez korzenie przystosowane są do pobierania wody również poprzez liście i młode łodygi, które są orzęsione. Juwenalne orzęsienie dotyczy wszystkich różaneczników, na niektórych jest bardzo widoczne na młodych liściach.
Krzewy rosnące na naturalnych stanowiskach pobierają wodę z wilgoci z powietrza.
Naturalnymi stanowiskami różaneczników botanicznych są rejony nadmorskie i górskie, tu częściej jest wilgotno, i pojawia się mgła.

Obrazek
rh smirnowii

Obrazek
rh pachysantum
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
alnis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 maja 2008, o 12:02

Re: Więdnące młode przyrosty

Post »

Włączę się do tematu, bo dotyczy on również mojego różanecznika. Zakupiłem na wiosnę młodą roślinę - była zdrowa, w doniczce i z pąkami. Wnioskuję, że przyjęła się, ponieważ cały czas liście były zieleniutkie i pąki pięknie zakwitły. W czasie sadzenia dostał ziemię dostosowaną do roślin kwasolubnych. Dodam, że w tym miejscu w ub. roku rósł kilka lat piękny rododendron ale niestety zniszczył się i nie udało mi się go uratować. Podejrzewam, że przez nieuwagę sam przyczyniłem się do jego zniszczenia. Wracając do nowej rośliny, ok. w 2 tygodnie temu zauważyłem, że listki na dużych, młodych przyrostach zaczęły więdnąć. Tak samo zaczęło się dziać z pozostałymi liśćmi a przy samej ziemi liście zaczęły opadać. W miarę zdrowo wygląda tylko jedna odnoga. Raczej odpada wysuszenie gleby, ponieważ był podlewany. Nie wiem co się dzieje. Postanowiłem wykopać go z ziemi i sprawdzić korzenie. Otrzepałem ziemię i zaraz pod powierzchnią, w pobliżu pnia znalazłem dosyć duże skupisko wielu żółtych kuleczek, wielkości ok. 2-3 mm. Po rozgnieceniu z "kuleczki" wylewał się przeźroczysty płyn. Nie wiem co tam się zagnieździło, ponieważ w korzeniach znalazłem też niewielkie ilości żółtych mrówek oraz małe dżdżownice. Dokładnie oczyściłem korzenie z ziemi, usunąłem wszystko z korzeni, całkowicie wybrałem starą ziemię z dołka i wsypałem nowej ziemi /kwaśnej/ do której wsadziłem mojego różanecznika. Czy prawidłowo postąpiłem? Co mogło być przyczyną zwijania się liści i więdnięcia? Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek [url=http://
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Więdnące młode przyrosty

Post »

Te żółte kuleczki to kulki z długo działającym nawozem .
alnis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 maja 2008, o 12:02

Re: Więdnące młode przyrosty

Post »

W takim razie może przesadziłem z nawozem do różaneczników? Ok. 3 tygodni temu podlałem go nawozem dla tej rośliny, rozpuszczonym w wodzie. Czy ktoś wie jak mam teraz postępować aby uratować tę roślinę? ;:110
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”