liście rododendrona zmieniają kolor

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
anneq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 4 lip 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - okolice Radzymina

liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

Witam.
Mam problem z rododendronem.
Na Dzień Mamy dostałam w donicy sporego,ślicznego kwitnącego na różowo Rododendrona.
Miał kilka lekko żółknąco-brązowiejących listków. Wsadzony został w głęboki dół do którego na spód wsypaliśmy ziemi do rododendronów i wlewaliśmy wodę.( jak zmierzyliśmy jej pH było 5,6). Wsadzony dość płytko i obsypany w/w ziemią i ponownie podlany!
Na bieżąco co kilka dni jest podlewany.
Minęły dwa tygodnie, kwity opadają a liście są coraz bardziej brązowo-żółte.
Nie wiem co jest przyczyną. Co poradzić, żeby się przyjął i żeby nie stracił liści.
Pani, która sprzedawała roślinę powiedziała, że dopiero po 4 tygodniach można go zasilić!
Powiedziała też, żeby podlać go rozcieńczonym "wywarem" z pokrzywy i skrzypu?! czy nie zaszkodzi mu to!????
Na poniższym zdjęciu widać kilka liści które mają ten dziwny kolor. Obecnie jest ich dużo więcej.
Może trzeba mu jakichś substancji odżywczych.
Bardzo proszę o pomoc bo brak mi doświadczenia a bardzo pragnęłam Takiej rośliny !! ( no a poza tym to piękny prezent od syna!)

Obrazek
Pozdrawiam
anneq
Arto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2012, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

Jest taka jedna zasada..., nigdy nie zasilamy roślin nowo posadzonych ;) Dobrze przygotowane podłoże ma już wszystkie potrzebne do wzrostu składniki.


Nie napisałaś jakie masz u siebie glebę. Opisz trochę... .
Jak sadziłaś..., co robiłaś... , jak korzenie (jak wyglądały, czy były zbite... .
Napisz coś o tym.

Na zdjęciu widać, że Rh posadziłaś na tzw patelni ;:oj Będzie on przypalany .


Na początek polecam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=21683 o tą właśnie lekturę ;)
Poczytaj i zobacz , co zrobiłaś źle sadząc swoją roślinę ;)
anneq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 4 lip 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - okolice Radzymina

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

Witam
Przecytałam, dzięki - i wygląda, że nie popełniliśmy jakiegoś drastycznego błędy podczas wsadzania Rh -No może powinniśmy bardziej płasko rozłożyć korzenie ?
Już wszystko piszę co narobiliśmy:
Ziemia u mnie dzwna nieco. Płytko glina, trochę głębiej zmienia sie w piaskowatą .
Dół wykopany pod rododendrona miał mniej więcej dwa razy taką średnicę jak donica.
Korzenie nie wyglądały mi na bardzo zbite..... wilgotne i nie żółte były - starałam się nie otrząsać ziemi w której siedział w doniczce> No teraz nie wiem czy dobrze zrobiłam....?
Jak pisałam wyżej: wsadzony został tak, ze korzenie (górna część) jekko tylko przysypana ziemią. Ziemię do niego kupiliśmy w sklepie ogrodniczym - taką do azalii i Rh ( mierzyliśmy pH 5,6 miała)
Miejsce wygląda na zdjęciu na patelnie, ale na mojej działeczce niestety nie ma miejsca gdzie słońce grzeje bez przerwy ( nici z opalania np..... bo trzeba biegać z kocykiem czy leżakiem:-)
To zasługa ogromnych dębów rosnących zarówna na moim terenie jak i obok.... Słońce zmienia położenie a gałazie ww "drzewek" decydyją ile go przepuszczać. Mniej wiecej 2 h w tym miejscy świeci. Natomiast na drugiej stronie działki mam zdecydowanie cień lub bardzo półcień
Uff..... No jaki błąd popełniłam????? Może go przesadzić w ten mój mocny półcień? a może on po prostu jakiś chory kupiony????
Zrobię mu zdjęcie i wkleję po niedzieli!
Pozdrawiam
anneq
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

anneq pisze:kwiaty opadają
To, że kwiaty opadają, to normalna rzecz - roślina przekwita :wink:
anneq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 4 lip 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - okolice Radzymina

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

Rany, to to ja wiem ! (czas taki - wszystkie Rh przekwitły właścwie już) - pisząc "kwiaty opadają" miałam na myśli fakt, że TERAZ dopiero wyraźnie widać te brązowiejąco-żółknące liscie!!! (wcześniej przez kwiaty nie było tak widać tych liści)
Wygląda, że nie wyraźnie piszę. Mi chodzi o poznanie przyczyny zmian koloru liści!
Pozdrawiam
anneq
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

anneq on prawdopodobnie usycha, poczytaj tutaj jak radziłam rh gruuubas http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3384&hilit - wykop, zamocz, porządnie rozszarp bryłę korzeniową, ale swojemu nic nie przycinaj. Możesz ew pokazać zdjęcie bryły korzeniowej po wykopaniu i otrząśnięciu z ziemi
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

Kolor zmieniają liście sprzed 2-3 sezonów, więc jest to normalne.
Te z ubiegłego roku, tuż pod kwiatami, są chyba bez zarzutu?

U mnie co roku część starych liści żółknie i opada.

Oprócz tego co napisała Monika o bryle korzeniowej dodam, że dołek wokół rośliny powinien być znacznie szerszy niż na zdjęciu.
Widać, że trawa podchodzi prawie pod liście (dwa razy szerszy od donicy to i tak niewiele w dłuższej perspektywie).
Ziemi powinno przynajmniej pod obrysem całej rośliny.
Kupione w doniczkach korzeni mają niewiele, ale w ciągu 2-3 lat korzenie mocno rozrosną się w bok.
Trzeba pamiętać, że korzenie nie wrosną w glinę, ani nawet w "zwykłą" czarną ziemię.
Wykopanie tak wąskiego dołka będzie działać jak naturalna donica.

Podlewane rododendrony mogą rosnąć na "patelni".
To jakaś paranoja z tym pisaniem o konieczności sadzenia rododendronów w cieniu.
Arto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2012, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

Andres74, napisałeś, że "Kupione w doniczkach korzeni mają niewiele ... " Zależy to jednak wieku rośliny i w jakiej doniczce została posadzona.
Ja , akurat kupowałem Rh , których korzenie były strasznie poskręcane, że trudno było to rozplątać.

"Trzeba pamiętać, że korzenie nie wrosną w glinę, ani nawet w "zwykłą" czarną ziemię."
A jeśli chodzi o to, to widziałem na tym forum Rh , który miał chyba ponad 30 lat i korzenie jego musiały gdzieś "iść" ;)
Ta osoba, która wkleiła to zdjęcie, pisała również, iż tą rośliną mało kto się zajmował. Kwitł pięknie i zdrowo rósł.
"Podlewane rododendrony mogą rosnąć na "patelni"."
Osoby, które dbają o ogród i często podlewają w czasie suszy, to się zgadzam. Ale niektórzy tylko posadzą i czekają na tanie podlewanie, czyli deszcz ;)
Dla takich osób, to jednak najlepiej sprawdzi się sadzenie w półcieniu.
U mnie na osiedlu, niektórzy mają posadzone je właśnie na tzw "patelni" i muszę napisać, że wyglądają okropnie. Obraz nędzy i rozpaczy.


A teraz może tak na zakończenie napiszę , że "osoby, które kupują jakąkolwiek nową roślinę, to niech na początku trochę o niej poczytają. W ten sposób oszczędzą sobie sporo kłopotów , jak to widać w tym dziale Rh ... .
anneq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 4 lip 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - okolice Radzymina

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

dzięki za podpowiedzi.
Moniko - nie wygląda mi na więdnącego. Liście na dziś dzień sztywne, mięsiste... tylko ten kolor....
Poczekam trochę z przesadzaniem chyba. Jak będie mu się pogarszało zrobie jak piszesz.
Andres74 - faktycznie, liście pod kwiatami są zielone, nawet przyrosty na czubkachma takie malutkie jasno - zielone coś z czego będą liście.
Arto - nieprzygotana byłam ponieważ ten śliczny RH dostałam w prezencie.( pisałam na początku - jakbyś uważnie czytał to by tej uszczypliwości na końcu tu nie było)
generalnie staram się wiedzieć czego trzeba roślinie którą kupuję. Co oczywiście nie znaczy, ze nie popełniam błędów. To forum jednak bardzo pomaga.
Np złotokap Dzięki tutejszym poradom po dwóch latach niekwitnienia w tym roku mało i małych - ale miał kilka kiści kwiatów.
Rh mojego dwa dni nie widziałam - zobaczymy jak wygląda - może zieloniutki się zrobił:-) :)
Pozdrawiam
anneq
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

anneq poczytaj trochę o tych roslinach. W sumie są łatwe do prowadzenia, ale z nowym zakupem zawsze trzeba zrobić 'porządek' zanim posadzisz na stałe miejsce.

Mówisz liście nie więdną.. no bo starsze nie więdną, tylko najmłodszym przyrostom i młodziutkim liściom się zdarza jak np krzew ma za mało wody. Starsze po prostu usychają zmieniając kolor - w sposób naturalny ze starości też, tak jak pisza Andres74, ale zdrowy krzew 3-4letnie liście powinien mieć.
W każdym razie kolejnym (po lisciach) objawem zasuszenia są pomarszczone łodygi
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

U mnie najwięcej jest liści 2 letnich, maksymalnie 3 letnich.
Krzewy są gęste, więc dolne liście nie mając dostępu do światła opadają.

Najczęściej jest tak, jak na zdjęciu na początku tematu.
Na dole są liście z 2009 r., tuż pod kwiatami liście z 2010 r. i rosną/wyrosły nowe liście.
Te z 2009 r. opadną najpóźniej w sierpniu.

Pisząc o małych korzeniach miałem na myśli, że doniczki i ogólnie bryła korzeniowa zazwyczaj mniejsze od korony liści.
Objętość doniczek jest za mała.

Jeżeli doniczka ma 15 cm średnicy to wykopanie dołka o średnicy 30 cm, gdy korona liści ma np. 50, według mnie jest niewystarczające.

W przypadku rododendronów na słońcu najwięcej trzeba podlewać w okresie kwitnienia, a potem wzrostu nowych liści.
Nowe liście oklapną jeżeli wody jest za mało (po podlaniu wystarczą ok. 2 godziny, by się wyprostowały).
Arto
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 7 cze 2012, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

Ogólnie wiadomo, że najwięcej wody potrzeba dla Rh do momentu zawiązania nowych pąków kwiatowych.
U mnie jest podobnie u Andreasa. Rh są dość gęste i liście 3-letnie odpadają z tego samego powodu, co u poprzednika.
anneq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 4 lip 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - okolice Radzymina

Re: liście rododendrona zmieniają kolor

Post »

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
anneq
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”