Pytania o rododendrony - asma

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Pytania o rododendrony - asma

Post »

Witam wszystkich:)
W poszukiwaniu inf o rododendronach ,azaliach podczytywałam wasze forum i napisałam do Ani(woj).Pewnie dalej zasypywałabym Anię lawiną pyt...Najprościej jednak zapisać się na forum-tu już pewnie są wszystkie odpowiedzi;)
Zajrzałam do wątku o rodo...i ....mam lekturę na zimę...pewnie nie posadzę ich przed zimą i trochę mi z tym smutno...
oddaję się lekturze........ależ tego jest......do usłychu
dodam tylko,że jestem laikiem,pół roku temu podjęłam nieśmiało próbę zagospodarowania na początek najmniejszego z 3ech zakątków wokół domku ....jak dojdę do tego jak się wstawia zdjęcia,to je wrzucę;)z pomocą przyszła mi Anitka z Niemiec-na innym forum-okazała się niezastąpiona:)-wynik 3m-nej układanki to w dużej mierze jej inspiracja:)Moja jest magnolia-od niej zaczynałam i jej jednej byłam pewna-jest moim marzeniem od dawna...:)
regulamin bardzo mi się podoba i myslę,że zagoszczę tu na dłużej;)
do miłego Asia
ps.śledziłam wysiłek "herbaty"i ciekawa jestem nazwy 1-ego wysokiego rodo...od str domu-ma dosyć zwarty ,wysoki pokrój.Szukam rodo...mrozoodp.,do półcienia,rosnącego do ok 2-3m,ale skromnie na szer.-mam nie za wiele miejsca do zagospodarowania,a wilczy apetyt:))w sumie chciałabym posadzić 3-5 rodo.../azalii-2 wys i 2-3 niskie ew płożące-oczywiście jak najdłużej i obficie kwitnące...;))nie wytrzymam do wiosny...wzięło mnie...;)
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: witam - jestem nowa

Post »

Witamy asmo.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie rhododendronów i azalii to pytaj w tym wątku.
Staramy się odpowiadać fachowo na konkretne pytania.
Jeszcze raz witaj na forum.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: witam - jestem nowa

Post »

Witaj:)
czytam wątki już istniejące w temacie,czyli w dużej mierze Twoje obszerne wypowiedzi;)po swojemu je porządkuję,segreguję i powolutku robi się z tego biblioteka;)
zrozumiałam już,że moje rh muszą poczekać.Nie ma sensu na wariata je kupować i mieć,aby mieć.Nie mam przygotowanego miejsca,a wiadomości zbyt małe.Czytam i uświadamiam sobie,że to jednak wymagająca jak na miejskie warunki roślina(jeden świerk tego nie zmienia;)
Zdobyte dzisiaj info ocaliły życie świerka-jest spory i pozbawił życia wszystkie swoje sąsiadki:)
chciałam go skrócić o głowę ,a na pozostawionym ok 3m pniu puścić ładne pnącze....
Skoro jednak igliwie jest jak najbardziej przyjacielem rh ,to czekają go raczej regularne podstrzyżyny.
I już pojawia się 1-wsze pyt-co dokładniej zrobić z obciętymi gałęziami-sporo ich będzie-jak mogę je wykorzystać do podłoża?rozdrobnione zostawić na "kupie"do wiosny,aż zgniją same?a na wiosnę przekopać z ziemią(jutro spr jej przepuszczalność-wykopie dołek na 30cm szer i gł.,wleję wodę itd)
Czy pusty na dzisiaj ,docelowy kawałek mogę już jakoś przygotować?Zakup planuję jednak na wiosnę.
Czy jest jakaś konkretna grupa rh,która zasługuje na miano mniej kapryśnych?chętnie przyjrzałabym się tym "niezawodnym",długo i obficie kwitnącym,do półcienia-pisałam już wcześniej.Jutro wracam do lektury ;:132 :)dziękuję za odpowiedź :)muszę opanować wrzucanie zdjęć ,to pokażę swoje wypociny;)do usłychu
Asia
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: witam - jestem nowa

Post »

asma pisze:[...]
Czy pusty na dzisiaj ,docelowy kawałek mogę już jakoś przygotować?Zakup planuję jednak na wiosnę.
[...]
Ja w takiej sytuacji przekopałbym go z siarką. Bo ona dużo czasu potrzebuje, żeby przejść w kwaśna formę. Więc przez zimę nie będzie się nudzić. Ale ostrzegam! Nie jestem specjalistą od Rh :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: witam - jestem nowa

Post »

asma pisze: I już pojawia się 1-wsze pyt-co dokładniej zrobić z obciętymi gałęziami-sporo ich będzie-jak mogę je wykorzystać do podłoża?rozdrobnione zostawić na "kupie"do wiosny,aż zgniją same?a na wiosnę przekopać z ziemią(jutro spr jej przepuszczalność-wykopie dołek na 30cm szer i gł.,wleję wodę itd)
Po rozdrobnieniu gałęzi ze świerka , musisz je przekompostować. Nie można używać ich prosto po ścięciu(żywica) :wink:

A jeśli chodzi o ten dołek, to hmmm radziłbym nawieść igliwia, ile się da i wymieszać go z czarną ziemią. Można również dodać rozdrobnione gałęzie drzew iglastych przywiezionych z lasu. Tylko suchych ;) jak dorzucisz torf kwaśny, to też będzie ok :D
Tak przygotowane podłoże dojrzeje przez okres zimowy i na wiosnę będziesz już mogla sadzić swoje upragnione Rh :wink:

Zaopatrz się jeszcze w korę sosnową. Ale to będzie już potrzebne jako ściółka ;) to by było na razie tyle :D
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: witam - jestem nowa

Post »

Krzysiek- o siarce czytałam ,tylko jednak tak dokładniej to nie bardzo wiem ile,jakie jest pH obecnej gleby.Jak to się ma do ew wiosennego przygotowania ziemi.O ile pamiętam,to siarka raczej ma być na wierzchniej warstwie...???
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: witam - jestem nowa

Post »

Siarka do zakwaszenia gleby potrzebuje tlenu, więc powinna być w wierzchniej warstwie, jak piszesz. Ale jeśli będzie głębiej to też się utleni, tylko później. Taka inwestycja długoterminowa :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: witam - jestem nowa

Post »

siarkę odzyskuję z zapałek? :lol:
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: witam - jestem nowa

Post »

Siarkę kupujesz w sklepie ogrodniczym. Granulowaną lub pylistą (lepsza).
Kiedyś siarkę można było zbierać na torach kolejowych, ale te czasy chyba minęły :roll:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: witam - jestem nowa

Post »

na opakowaniu pisze w jakich ilościach mieszać?
siarka jako zakwaszacz?
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Re: witam - jestem nowa

Post »

Raczej nie piszą :wink:
Ja natknąłem się jedynie na siarkę służącą do odkażania szklarni :;230
Jeśli zechcesz posadzić w samej siarce, to przedawkujesz! Ale jeśli dodasz do ziemi garść lub dwie, to możesz obserwować efekty, i po 3-4 latach służyć radą innym :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: witam - jestem nowa

Post »

nie wiem co sie stało,ale znikł mi jeden post :?
miałam pyt co do igliwia,gałęzi i zrobienia z nich przekompostowanej ściółki-
-czy muszę mieć kompostownik,żeby igliwie,gałęzie przekompostować?
czy mogę wszystko wymieszać i zostawić na "kupie"w ogrodzie?-razem z ziemią ,torfem i siarką?przykrywać na zimę czy nie?
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: witam - jestem nowa

Post »

Możesz to wszystko wymieszać i zostawić do przyszłego roku. Będzie to prawie przygotowane podłoże pod Rh.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”