RH liście żółkną i opadają

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Gosia 2011
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 22 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

RH liście żółkną i opadają

Post »

Witam,
proszę o pomoc.
W maju posadziłam w ogrodzie nowo kupionego RH. Niestety w okresie kwitnienia zmarzł bo przyszedł 8 stopniowy mróz (zresztą jak wiele moich nowo zakupionych roślin). Potem był piękny zielony, a teraz nagle zaczął żółknąć i opadaja mu liście. Zawiązał pąki, ale są małe.
Stoi niestety w nasłonecznionym miejscu, bo docelowo maja urosnąć thuje i go zasłonić, ale to jeszcze ze 2-3 lata.
Będę wdzieczna za pomoc, bo moja przygoda z ogrodem zaczeła się dopiero w zeszłym roku, a w tym dosadziłam sporo roślin, no i sobie nie radzę.
Chciałam dołaczyć zdjęcie, ale jeszcze nie umiem. :(
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: RH liście żółkną i opadają

Post »

Gosia rzuć w wyszukiwarkę w rododendronach żółkn*
może znajdziesz podobne objawy, bez zdjęcia trudno coś radzić
Gosia 2011
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 22 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: RH liście żółkną i opadają

Post »

Witaj Monika,
chciałabym dodać zdjęcie, ale nie bardzo sobie radzę.
Dodałam na Imageshack ale nie umiem wstawić.
poniżej link może sie uda obejrzeć :-).
http://imageshack.us/photo/my-images/9/21082011075.jpg/
Tak nistety teraz wygląda. opryskam go Topsinem, bo widzę że choroba rzuciła się na wszystko co mam w ogrodzie, ale nie wiem czy to tylko to.
Bedę wdzieczna za pomoc.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: RH liście żółkną i opadają

Post »

Gosia on nie ma grzyba, traci liście niestety, czasem niektóre odmiany tak mają..chociaż ja uważam że to brak azotu w odpowiednim czasie, zwłaszcza po intensywnych opadach deszczu, nawet tu na dole strony o tym przestrzegałam http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=294
Te liście spadną i trudno. A krzew jest bardzo ładny, będzie trochę łysawy, zadbaj w przyszłym roku i będzie ok
Gosia 2011
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 22 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: RH liście żółkną i opadają

Post »

Moniko,
bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Staram się czytać od dwóch dni co się da ze starych postów, ale mnóstwo tego.
Wielkie dzięki.
Rozumiem, że azot uzupełnniam odpowiednim nawozem na wiosnę?
Doczytałam też, że przy posadzeniu RH powinnam rozerwać bryłę korzeniową i posadzić go nieco powyżej terenu. Tym bardziej, że mam dosyć zbitą glebę.
Chyba popełniłam sporo błedów przy sadzeniu zarówno z RH jak i rosnącej obok Azalii, które to wsadziałm na wiosnę.
Pojadę do sklepu, dokupię ziemi i przesadzę te roślinki. Może to im pomoże.
Zamierzamy tez z mężem usunąć trawnik, przykryć teren geowłókniną i korą oraz założyć podlewanie kropelkowe, ale to już chyba w przyszłym roku.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: RH liście żółkną i opadają

Post »

Gosia 2011 pisze:Doczytałam też, że przy posadzeniu RH powinnam rozerwać bryłę korzeniową i posadzić go nieco powyżej terenu. Tym bardziej, że mam dosyć zbitą glebę.
Chyba popełniłam sporo błedów przy sadzeniu zarówno z RH jak i rosnącej obok Azalii, które to wsadziałm na wiosnę.
Pojadę do sklepu, dokupię ziemi i przesadzę te roślinki. Może to im pomoże.
Gosiu ja bym ci proponowała, żebyś się nim zajęła w przyszłym roku zaraz po kwitnieniu. Teraz właściwie jest już za późno żeby ruszać zdrowego, może nie zdążyć się ukorzenić przed zimą, a szkoda, żeby się zmarnował.
Za to możesz spokojnie bez szaleństwa przygotować mu odpowiednie stanowisko i podłoże - tak z 50% materia organiczna+obornik (koński/krowi - nawet świeży) i 50% kwaśny torf+Twoja ziemia z ogródka + siarka. Poleży to sobie w ogrodzie przez zimę a wiosną w to miejsce poprzesadzasz i zrobisz z korzeniami porządek.

Namawiam Cię jednak na zrobienie od razu większego jednego stanowiska dla kwaśnolubnych (nie takie sadzenie pojedynczo w trawniku)
Takie przykładowe obrazki, żebyś wiedziała co mam na myśli (pod taką ściółką geowłóknina jest zbędna)
Obrazek Obrazek
zdjęcia http://www.google.pl/search?client=fire ... a=N&tab=wi
pooglądaj sobie, bo warto

Przeczytaj bardzo uważnie ten temat - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=21683
Po tej lekturze wszystko będziesz wiedzieć na temat uprawy i pielęgnacji rh
----------------
Teraz jest też świetna okazja na zakup rh ale polecam 'żelazne' - Nova Zembla', 'Catawbiense Album', 'Catawbiense Grandiflorum, 'Purpureum Grandiflorum', 'Roseum Elegans', 'Von Oheimb Woislowitz' i mieszńce 'Everestianum' Seidel'a http://hirsutum.info/rhododendron/hybri ... offset=450 jeśli gdzieś trafisz
Trzeba by je tylko zamoczyć w wiadrze z wodą żeby dobrze wchłonęły wodę, w zacisznym miejscu zadołować i zasypać porządnie na zimę igliwiem. Wiosną jak znalazł na stałe miejsce
Gosia 2011
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 22 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: RH liście żółkną i opadają

Post »

Dzięki Moniko,
czy mogę przygotować to podłoże w jakimś innym miejscu i po kwitnieniu wsadzić Rh i azalię jeszcze raz w to samo miejsce?
Ogród mam w sumie nie taki znów wielki i dosyć ładnie zaplanowany przez projektanta zieleni.
W jednym miejscu mają rosnąc obok siebie trzy szt. Jak na razie posadziłam jednego RH i dwie azalie, jednak niestety jedną ktoś mi złamał i będę dosadzać nową. Byc może za twoja radą kupię już teraz i wsadzę na wiosnę. Jutro zrobię zdjęcie całego stanowiska i wrzucę link.
Między innymi dlatego chce zrezygnowac z trawnika. Nię bedzie nikogo korciło, żeby tam biegać (dzieci), czy jeździć kosiarką (teść).
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: RH liście żółkną i opadają

Post »

tzn przetrzymać gdzieś na boku jak 'kompostownik' a potem użyć go do nasadzeń? Oczywiście, chodzi o to, żeby to wszystko co pomieszasz, zwłaszcza obornik, trochę przekompostowało
Gosia 2011
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 22 sie 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: RH liście żółkną i opadają

Post »

Wielkie Dzięki.
Zrobie jak mi poradziłaś.
Mam nadzieje, że bedę się cieszyć pieknymi krzewami i kwiatami na wiosnę. ;:180
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”