czy to na pewno jest azalia?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
AleksandraK
200p
200p
Posty: 210
Od: 7 kwie 2011, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

czy to na pewno jest azalia?

Post »

Kupiłam tę roślinę w ogrodzie w Przelewicach. Pani mi powiedziała, że jest to azalia pachnąca (pierwszy raz o takiej usłyszałam ale niech będzie) i że zakwitnie dopiero za dwa lata.
Wczoraj byłam na działce i widzę, że ta niby azalia wypuszcza pączki oraz,że część listków sie poskręcała sie jakby od suszy - ale to nie może być od suszy, bo u nas ostatnio dużo padało i gleba jest bardzo mokra.

Obrazek

Obrazek
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: czy to na pewno jest azalia?

Post »

Może to azalia pontyjska.
A na liściach chyba grzyb, gdzieś tu na forum widziałam coś podobnego,zastosuj jakąś chemię kontaktową na grzyba o szerokim spektrum
A dlaczego ona w takim błocie rośnie..bez ściółki, ech...nie polubicie się :wink:
AleksandraK
200p
200p
Posty: 210
Od: 7 kwie 2011, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy to na pewno jest azalia?

Post »

Dziekuje bardzo za informacje. Zaraz lece kupic cos na tego grzyba. Sciółka była z kory - ale wywiało. muszę uzupełnić.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: czy to na pewno jest azalia?

Post »

Nie masz nic pod ręką? jakiś układowy/systemiczny też może być (wszechobecny Topsin np). Ona dużo liści i tak ma już starconych.
Kora do ozdoby :wink: ? powinno być porządne podłoże i ściółka
Magdula141
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 7 mar 2007, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: czy to na pewno jest azalia?

Post »

tak to jest azalia pontyjska ona pięknie pachnie.Czy rośnie w kwaśnej ziemii? one taką lubią.
Czy liście nie są spalone przez słońce?
Ta szkółka ma dobrą renomę i nie sprzedała by chorej rośliny.Sama od lat tam kupuję rośliny
i zawsze jestem bardzo zadowolona
Pozdrawiam cieplutko :wit
Pozdrawiam Wanda
Moje wątki
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: czy to na pewno jest azalia?

Post »

brzegi liści się zwijają - dość typowe u azalii, rododendronów sadzonych w ziemi o złym pH

azalię sadzimy w kwaśnym torfie zmieszanym z ziemią ogrodową, ściółkujemy przekompostowaną korą i ewentualnie dekoracyjną (żeby tej zgniłej ciapki nie było widać)

jeśli nie była sadzona w torfie to proponuję zakwasić ziemię i zastosować środki grzybobójcze
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
AleksandraK
200p
200p
Posty: 210
Od: 7 kwie 2011, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: czy to na pewno jest azalia?

Post »

wszystkie rady zostały zastosowane i azalia zdrowieje. ziemia u mnie na działce jest kwaśna, wszystko co kwaśnolubne bardzo ładnie rośnie, ale jest tez dość mokro plus tegoroczne deszcze sprawiły chorobe grzybowa.

Magdula141: azalia była kupiona jak najbardziej zdrowa, szkółkę polecam. po prostu za dużo wody dostała, już na naszej działce. najpierw poprzez podlewanie trawnika przez męża, który przy okazji lał co popadnie, a potem dobiły ją deszcze.

dziekuje wszystkim za porady. pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”