Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

W tym roku skonstruowałem INSPEKT pod szkłem i tam pakuję wszystko co wpadnie mi pod ręce i już mam efekty, bo większość puszcza pędy :D Na wszystko potrzeba czasu i cierpliwości, a fason też potrzebny :D CZAS pokaże, co z tego wyjdzie, bo ja nie szkółkarz i biznesu nie robię, by mi aż tak bardzo zależało....
dam radę i sam wyhoduję :-)
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Wstaw zdjęcie, czy masz ocieplany ten inspekt? Bo jednak RH potrzebują ciepła do ukorzenienia się.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Dwa lata temu w zimie ukorzeniałam właśnie na kaloryferze około 20 maleńkich sadzonek różanecznika może 5 -ciu gatunków. Ukorzeniły się 4 sadzonki, wiosną wsadziłam do gruntu w zacienione miejsce i 3 sadzonki rosną , 1 padła . Sadzonki nie były z mojego ogrodu, więc pewnie za 2, 3 lata zobaczę, jakie ich kolory.

Obrazek

Beata ;:3
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Inspekt nie musi być ocieplany, ważne aby miały odpowiednie warunki podczas ukorzeniania i być w odpowiednim stadium - nie nadają się według mnie sadzonki z młodych przyrostów tzw. zielne, u mnie zawsze one robiły się brązowe lub czarne, czyli gniły. Ukorzeniają się długo, a to, że wypuszczają pędy to znaczy, że są na dobrej drodze, ale nie należy się jeszcze tak cieszyć, bo na korzenie jeszcze trzeba poczekać, a przez ten czas różnie może być i nie oznacza to, że wszystkie które wypuszczają pędy się ukorzenią, bo zdarzało mi się, że sadzonki siedziały 2 a nawet 3 sezony, a korzeni nie wypuściły.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Inspekt nie musi być ocieplany, ważne aby miały odpowiednie warunki podczas ukorzeniania
Trochę jest to niespójne. Sadzonki RH muszą mieć ciepło 24 godziny na dobę.
Nawet jeśli mamy inspekt i on w słoneczne dni nagrzewa się, to jednak nocą temp. spada do temp.otoczenia.

Dlatego pytam, czy ma cały czas sadzonki w inspekcie ocieplanym, czy nieocieplanym.

Rozmnażanie fachowe nie stanowi problemu jeśli zapewni się stałą temp. i wilgotność podłoża.

Jednak najlepiej rozmnaża się przez klonowanie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Skąd te informacje, że muszą mieć ciepło 24h? Ja mam zwykły tunel foliowy, taki sam jak te w których się uprawia warzywa, jedynym dodatkiem jest cieniówka, która chroni przed nadmiernym słońcem i jedynym źródłem ogrzewania jest słońce i w takich warunkach ukorzeniałem rh, pokazywałem je na wcześniejszych stronach tego wątku.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

No z książki.
Rozmnażanie liściastych- praca zbiorowa J.Hrynkiewicz-Sudnik,B.Sękowski, M.Wilczkiewicz
Temp.powinna być w trakcie ukorzenienia 18-20 stopni. To jednak na noce w naszym klimacie sporo. :wink:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Jak widać, nie wszystko co piszą w książkach czy internecie ma swoje potwierdzenie w praktyce. Ja zaś ukorzeniałem w takich warunkach, jak opisałem wcześniej i z tego co widzę, niektórym też się to udało i wątpię, aby u kogokolwiek była stała temp. 20 stopni. Wniosek z tego taki, że można wierzyć w to co piszą w książkach i z góry założyć, że nawet nie ma sensu próbować lub zastosować się do rad tych, którym się to udało. Nie traktujcie moich postów jako przemądrzanie się, po prostu udowadniam, że ukorzenienie Rh może się udać nawet u amatorów.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

To może napisz do tych panów.

I jaki % sadzonek Ci się ukorzenia?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

Po co mam do nich pisać? Nie mam nawet do nich żadnego kontaktu. Co do % to nie jestem stanie dokładnie określić, jeśli dobrze pamiętam to pierwsza próba z pozytywnym skutkiem, to chyba ok. 4-5 lat temu. Wtedy wydaje mi się, że sadzonkowałem ok. 50 sztuk, z tego rzutu mam koło 15 roślin. Niektóre sadzonki, nawet po kilku latach nie wypuściły korzeni mimo iż były zielone. Miałem jeszcze kolejne próby, wówczas procent był już dużo niższy, na jakieś 10-15 sztuk ukorzeniały się 1-2 sztuki. Przyczynę tego podejrzewam, że sadzonki były w nieodpowiednim stadium, gdyż nie pobierałem ich sam, tylko znajomi mi je przywieźli. Mowa tutaj o Rh wielkokwiatowych. Te o mniejszych kwiatach np. z grupy forresti ukorzeniały mi się w dużym procencie.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

To pewnie byś na chleb nie zarobił w ten sposób ukorzeniając.
Bo ja pamiętam jak również ktoś tu pisał, że zawodowo się tym zajmował i nie miał problemów.

Ja proponuję, żebyś sobie jakieś ogrzewanie skombinował jak do terrarium i na pewno będzie lepiej.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

A kto powiedział, że ja ukorzeniam je tylko po to, aby je sprzedawać? Ukorzeniłem je dla siebie nie na sprzedaż, cały czas mówię o amatorskim rozmnażaniu na własne potrzeby. Jak ktoś chce rozmnażać na szeroką skalę komercyjnie, to ładuje w to kasę, kupuje tunele itd. Ja zaś do swoich roślin nie dokładam prawie nic, jedyny koszt to podłoże i doniczka. A z tego co wiem, to na masową skalę Rh rozmnaża się in vitro i osoby mające szkółki kupują już gotowe sadzonki w multipaletach.
JonDzon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 16 cze 2014, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Legnica

Re: Rozmnażanie różaneczników wegetatywne

Post »

jokaer pisze:No z książki.
Rozmnażanie liściastych- praca zbiorowa J.Hrynkiewicz-Sudnik,B.Sękowski, M.Wilczkiewicz
Temp.powinna być w trakcie ukorzenienia 18-20 stopni. To jednak na noce w naszym klimacie sporo. :wink:
Ja rozmnażałem rh i azalie i przez siew - p?ki co ładnie wykielkowały i mają około 4tygodni, a wschodzą azalie po około 3-4 tygodniach, rh po ok 6-8 tygodniach, w doniczce na parapecie temperatura ok 20 stopni, bez okrycia jedynie ziemię przysypałem delikatnie piaskiem ok 1-2mm grubości warstwa. A przez gałązki rh ciężko idzie azalie wielkokwiatkwe nie próbowałem, a japońskie ładnie się ukorzeniają. Temperatura w namiocie owszem spada na noc, ale podłoże trzyma więc nie trzeba go podgrzewać a tu chodzi i temperaturę podłoża nie powietrza ;-)
Pozdrawiam, Damian.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”