Przesadzenie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przesadzenie

Post »

Posadziłem w zeszłym roku do ziemi rh, i w ten zimowy wieczór, znalazłem inne miejsce dla niego, bo w tym mi nagle zaczął przeszkadzać :roll:

Czy będę mógł go przesadzić wiosną przed kwitnieniem?
Czy przez to nie zakwitnie?
A na pewno mocno się nie ukorzenił bo był sadzony pod koniec lata.
wolak345
100p
100p
Posty: 175
Od: 1 cze 2010, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Podkarpacie

Re: Przesadzenie

Post »

Dawid możesz spróbować tego różanecznika przesadzić , sam tak zrobiłem z jednym , wykopałem go z dużą bryłą korzeniową , i dobrze mi to przesadzanie zniósł , a rósł w jednym miejscu już kilka lat .Mi różanecznik po tym przesadzaniu jeszcze w tym samym roku zakwitł . A nawet lepiej rósł bo miał lepszą glebę, lepiej przygotowaną i lepsze miejsce .Różaneczniki mają z reguły płytkie korzenie rosnące jak placek , i dlatego ich wykopywanie nie jest bardzo trudne http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 49#p789649
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Przesadzenie

Post »

Przesadzać rhododendrony można w każdym czasie, oprócz zimy kiedy grunt jest zmarznięty i w czasie gorącego, suchego lata. Wczesna wiosna i późna jesień jest najlepsza.

Przesadzenie nie będzie miało wpływu na tegoroczne kwitnienie, bo kwiaty zawiązały się pod koniec lata w zeszłym roku. Jeśli pąki nie przemarzły zimą to na pewno zakwitnie.

Bryła korzenna rhododendronów rozrasta się bardzo powoli, około 1-3 cm na rok.

Często przy przesadzaniu bryłę korzenną błędnie wkopuje się głęboko w ziemię i przysypuje się grubą warstwą ziemi. Tak wkopany korzeń rhododendrona obumiera. Należy tak wkopać by górna powierzchni bryły korzennej wystawała trochę (1-2 cm) ponad powierzchnię ziemi. Wtedy korzeń taki oddycha. Na obrzeżach korzenia można usypać okrągły wał z ziemi, by utworzyć "miskę" na wodę, by woda zamiast spływać z korzenia wsiąkała w korzeń.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie

Post »

A więc wiosną biorę się za przesadzanie :)
Dziękuję
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie

Post »

Dziś go przesadziłem.
Gosika_M
100p
100p
Posty: 188
Od: 29 mar 2011, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malopolskie

Re: Przesadzenie

Post »

Witam wszystkich,

chciałam zapytać w jakie miejsce najlepiej przesadzić rododendrona? W tym momencie jest pod oknem w miejscu zacienionym ze słabo żyzną glebą. Jest już duży ale o kwitnieniu można zapomnieć. Dlatego też chciałabym go przesadzić żeby zaczął kwitnieć. Gdzie go powinnam przesadzić w półcieniu, w słońcu, czy może być w okolicy drzew iglastych?
Gosia
Zapraszam do mojego ogródka http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=44155" onclick="window.open(this.href);return false;
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie

Post »

Gosiu, miejsce pod Rh to półcień. Najlepiej pod drzewami , krzewami itd .., światło rozproszone, to jest to, co lubią rododendrony.
Jeśli chodzi o sposób sadzenia, to opisał to wyżej Marek.
Gosika_M
100p
100p
Posty: 188
Od: 29 mar 2011, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malopolskie

Re: Przesadzenie

Post »

Dziekuje za odpowiedź.
Dzis go przesadziłam na miejsce ok. 2 metrów od drzew iglastych. mam nadziele ze drzewa nie wyssaja soków z rh :) Wsadziłam go wraz z 130 l torfu i mam nadzieje ze sie przyjmie. Do południa ma słońce, ale za to popołudniu cień.
Pozdrawiam
Gosia
Zapraszam do mojego ogródka http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=44155" onclick="window.open(this.href);return false;
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie

Post »

Gosiu, jeżeli posadziłaś go tak , że będą padały na niego promienie słoneczne i to bezpośrednio, to będzie on w gorszej kondycji. Wiem to własnego doświadczenia. U mnie jeden jest bardziej wystawiony na ich działanie i wygląda znacznie gorzej od pozostałych. Te, które mają je rozproszone (chodzi o promienie słoneczne) są ładne i mają soczysty zielony kolor liści.
Można również utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża.
A z tym torfem, to mam nadzieję, że jest on tylko dodatkiem? On musi być wymieszany z ziemią :wink:
Awatar użytkownika
paola1a
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1089
Od: 10 paź 2010, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Przesadzenie

Post »

Ja wczoraj też przesadziłam mojego rh, bo stanowisko na którym rósł wcześniej jednak mu nie służyło. Zwłaszcza w zimie dokuczały mu wiatry, gdy osłona z innych roślin już nie sitniała
Paulina
Gosika_M
100p
100p
Posty: 188
Od: 29 mar 2011, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malopolskie

Re: Przesadzenie

Post »

Przesadziłam go z taką ilością torfu ponieważ rh jest juz dorosły :) Ma 25 lat. Oczywiście staram się mu wymieszać ziemię. Zobacze jak mu spasuje miejsce. Na wcześniejszym stanowisku miał niezbyt ładne liście były blado zielone właśnie z domieszką żółci. Jak mu będzie źle to spróbuje coś koło niego posadzić żeby go osłonić troche. Chciałam w pobliżu zasadzić magnolię, ale nie wiem jeszcze jakie miejsce lubi to drzewko :)
Gosia
Zapraszam do mojego ogródka http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=44155" onclick="window.open(this.href);return false;
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie

Post »

Magnolia najlepiej się czuje na miejscu słonecznym, więc może być osłoną dla Twojego Rh :wink: Glebę również preferuje taką samą , także możesz sadzić spokojnie. Ale jednak , liście u magnolii rozwijają się dość późno, a do tego momentu Twój kwasolub będzie narażony bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Może posadź jakiegoś iglaka. Magnolię również możesz posadzić. Ale to zależy od Ciebie.
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzenie

Post »

Dlaczego tak się upieracie, że rododendrony nie mogą rosnąć na słońcu?
Jeżeli mają odpowiednią ziemię i są podlewane to słońce im nie szkodzi.

Te rosnące w cieniu bardzo często są powyciągane, rzadkie, niezbyt ładne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”