Co dzieje się z azaliami?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
korena
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 cze 2009, o 16:08

Co dzieje się z azaliami?

Post »

W tym roku wsadziłam 2 azalie.Wybrałam ziemię starą i posadziłam w kwaśnym torfie.Jedna z nich kwitła natomiast druga nawet się nie rozwinęła bo pąki pousychały.Teraz na liściach pojawiły się rdzawe plamki.Może ktoś wie co im dolega?Jak je ratować?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Koreno, skoro piszesz, że najpierw obumarły pąki to może być to zaraza wierzchołków pędów. Spowodowana jest przez grzyb Phytophthora ramorum. Najpierw zaczynają brunatnieć wierzchołki pędów, potem choroba rozszerza się w dół. Powoduje opadanie liści i obumieranie rośliny. Zwalczanie polega na wycinaniu porażonych liści i pędów, a następnie opryskiwaniu całej rośliny preparatem Previcur, lub innym grzybobójczym. Ja polecam preparat EM-5.
Awatar użytkownika
korena
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 cze 2009, o 16:08

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Jedna z nich kwitła ładnie a na drugiej pąki uschły.Teraz są na jednej i drugiej ,niekoniecznie od wierzchołka bo plamy są na całej roślince.Są pędy na których nowe przyrosty są jeszcze zdrowe a na dole plamki.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Koreno, napisz jeszcze , czy czymś nawoziłaś, pryskałaś itd ? Wklej jak możesz fotkę całej rośliny.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Te zmiany są spowodowanie prawdopodobnie zaburzeniami w pobieraniu mikroelementów.
No teraz to można nawieźć- nawozem o małej zawartośći chlorków (roślina wraźliwa na zasolenie), zawierającym mikroelementy.
A i sprawdził bym pH, bo kupowanie torfu (niby kwaśnego) zaczyna mi ostatnio przypominać kupowanie kota w worku. Osobiście sprawdzam, kiedyś kwaśny torf nabyłem, pH miał 6,0, a co... :roll:
Awatar użytkownika
korena
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 cze 2009, o 16:08

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Sądziłam torf że to najlepsze podłoże dla kwaśnolubnych.
Kupując azalje poprosiłam ziemię do nich i kobietka sprzedała mi torf.Nic nie powiedziała o mieszaniu.

Może jakaś podpowiedź jakim konkretnie nawozem podsypać (podlać) je?
Szczerze nie sprawdzałam pH ale zaraz to uczynię.Na razie nie dawałam żadnego nawozu.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Ja to robię na oko. Czyli wykopuję dołek i wsypuję pół torfu i dopełniam zwykłą ziemią. Jak widać u mnie mają się dobrze :D

Co do ich nawożenia, to jak przygotowałaś dobrze podłoże, to nawożenie w tym roku jest zbędne. Roślina będzie miała wszystko to, co jej będzie potrzebne.
W przyszłym możesz zaszczepić mikoryzę i będzie ok.
pablitoo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 22 cze 2010, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Witam wszystkich serdecznie - szczególnie MirkaL - stary znajomy z FM :wit

To mój pierwszy post tutaj i od razu proszę o pomoc - przeczytałem większość wątków o chorobach azalii / na różnych forach / , ale sam już nie wiem co mam sądzić o moim okazie. Nigdzie nikt mi nie potrafił pomóc :cry: . Objawy jak opisane powyżej - czerwono-brunatne plamy na zakończeniach liści - krzew sadzony kilka miesięcy temu - podłoże - torf kwaśny wymieszany z ziemią , zmieloną korą , trochę piasku - w stosunku mniej więcej 1:1:1. Rośliny nabyte u Pudełek w Pisarzowicach - posadzone przed wielkimi deszczami - rosły i kwitły ładnie. Fakt że podczas wielkich deszczów dosyć konkretnie podlewane - ale mieszkam na górce więc woda mi nie była straszna.
Od tygodnia/dwóch obserwuję takie zjawisko na trzech spośród moich siedmiu azalii...
Gryzę się strasznie co to może być - choroba grzybowa liści ? czy coś innego ?

A - jeszcze jedno - w akcie gorliwości po posadzeniu podsypałem je nawozem / niewiele - ale jednak / Florovit do azalii , rododendronów i roślin wrzosowatych :oops:

Obrazek

Obrazek

Proszę o pomoc bo mi krzewy marnieją , a ja nie wiem nawet co im dolega...

:(
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Witam!
Roślinka w szkółce dostała jeść pewno na cały sezon. Dołożyłeś nawozu i prawdopodobnie cierpi na niestrawność :wink: Zasolenie znaczy.
Jeśli gleba przepuszczalna podlewaj często i obficie, może przepłucze. Tylko nie utop! Korzenie muszą też oddychać.
pablitoo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 22 cze 2010, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Mirku - podsypałem nawozem jak zaczęły się pojawiać na liściach pierwsze objawy - nie sypałem nawozu zaraz po sadzeniu - po pojawieniu się pierwszych plam myślałem że jest głodna - i dlatego sypnąłem :?
Reasumując plamy na liściach pojawiły się przed nawiezieniem... - sądzisz że w szkółce była "przekarmiana" ?

Będę ja podlewał - napisz mi jeszcze czy jak ją "przepłukam" to będzie rosnąć dobrze ? - jest szansa na ładny wzrost i kwitnienie w przyszłym roku pomimo takich objawów jak ma teraz ?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

A to gorzej...
Na grzybka nie wygląda, raczej fizjologiczne. Poczekaj, może Marek tu zajrzy i coś wyduma...
pablitoo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 22 cze 2010, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

A może jasny gwint podsypałem wcześniej - już sam nie wiem , nie pamiętam :oops: - hehhhh

Mirku - jeszcze jedno - z innej beczki - kilka miesięcy temu zainstalowałem u mnie w domu zmiękczacz jonowymienny - na całą instalację wodną w domu - powiedz mi - czy podlewanie kwiatów i krzewów miękką wodą / 3-4dH / ma ujemny wpływ na wzrost roślin , czy może wręcz zbawienny :D
Unikać podlewania taką miękką wodą , czy wręcz przeciwnie ??
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Hi, a co w tej wodzie teraz jest? Jonowymienny, mówisz. Pewno brak Ca i Mg, potrzebnych roślinom a czego dużo? Musiałbym się podszkolić... zapewne sodu, który im do niczego a w nadmiarze szkodliwy, i to mocno...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”