Co dzieje się z azaliami?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

no to teraz włożyłeś kij w mrowisko. Ja bym się nie odważyła posadzić w samym torfie z następujących powodów:
1. boję się podsypywania nawozami mineralnymi, do tego trzeba mieć wiedzę i ogromne doświadczenie, nie wystarczy kupić nawóz do różaneczników i podsypać wg instrukcji i będą same rosły, bo sadząc w samym torfie nawozić rośliny trzeba, tak myślę, bo torf jest jałowy, wręcz sterylny,
2. podlewanie - pilnować trzeba bezwzględnie, a już w taką pogodę jak teraz pozostawienie krzewów na dwa trzy dni bez podlania...nie wiem, u mnie by wyschły, no i jakość wody też chyba powinna być bez zarzutu, ja niestety mam kiepską (jak pewnie większość hobbystów),
3. chyba trudniej utrzymać niskie pH przez dłuższy czas..czy się mylę?
Oczywiście też uważam, że jak najbardziej można, ale jak dla mnie to o wiele trudniejsze i bardziej kłopotliwe i mam złe doświadczenia. Wolę jednak zrobić sama mieszankę organiczną z dodatkiem torfu i siarki i tylko podlewać nie przejmując się jakością wody i ściółkować. Ja w ogóle nie daję im żadnych nawozów, z mojego doświadczenia dobra ściółka w zupełności wystarcza (nie mówię tu o położeniu "kilku kawałków kory" dla ozdoby)
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Moniko,
jednak w warunkach zwykłego ogrodnika dalszym ciągu lepiej jest zmieszać torf
z lokalną ziemią by uniknąć zjawisk kontaktowych (torfu z glebą, bo mają one inne
właściwości nawilżania się, drenażu, itp) i pokryć ściółką bo torf wysycha na zasadzie
bibuły (wyciąga wilgoć na wierzch) o czym piszesz w punkcie 2 o częstym podlewaniu.
To jest "wada" torfu, ale torf ma wiele zalet. Między innymi te czego obawiasz się w punkcie 1 i 3.

Odnośnie składników mineralnych to torf ma większość składników potrzebnych
przez rhododendrony i ma ich balans jaki potrzebują rhododendrony. Brakować może
tylko azotu (który się łatwo ulatnia) którego rhododendron potrzebuje wczesną wiosną.

Odnośnie pH, to torf najdłużej utrzymuje niskie pH ze wszystkich środków jakie
stosuję w ogrodzie.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
korena
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 cze 2009, o 16:08

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Marku dałeś iskierkę nadziei że moje azalie przetrwają :heja .
Azalie puszczają nowe listki bez przebarwień więc chyba będzie wszystko w porządku.
Prawdopodobnie musiały się zadomowić u mnie.Dzięki że tu zajrzałeś ;:180 .
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

moim zdaniem największym problemem nie jest podłoże w jakie sadzimy ale jakość roślin, które kupujemy nawet w renomowanych szkółkach, tzn bryła korzeniowa. Nie spotkałam się, żeby po wyjęciu z doniczki korzenie nie były okropnie wielokrotnie pozawijane, w dodatku to wszystko jest w torfie, który wysysa resztki wilgoci z trudnością docierającej do wnętrza bryły korzeniowej. Nawet jeśli krzew przeżyje to jego walka o przetrwanie tak wygląda i i coś na ten temat
Obrazek

Marek wyobraź sobie, że takie rododendrony jak na zdjęciu poniżej będą posadzone w ogrodzie i w dodatku w sam torf. Co się wydarzy? Dajesz im jakieś szanse?
Obrazek
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

Moniko,

Świetne zdjęcia. Tylko nie zamieszczamy tutaj na forum zdjęcia nie swojego
autorstwa (Regulamin forum § 2.1k), sorry. Proszę podaj przynajmniej źródło tych zdjęć.

Poruszyłaś bardzo trafny temat. Chyba największym problemem z nowymi
rhododendronami to przerośnięte korzenie. Pisaliśmy o nich w zeszłym roku
tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 77#p804477
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

jest link - "ukryty" pod nazwą "i coś na ten temat", czy to wystarczy?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

"Coś na ten temat" to dywagacje uczestników jakiegoś forum...
Czy powinniśmy przyjmować je jako wiarygodne w naszych warunkach klimatycznych?
Może należy takie zagraniczne portale traktować jedynie jako źródło uzupełniające wiedzy teoretycznej...
Ja osobiście wolałabym pozostać przy rodzimych szkółkarzach i uprawach amatorskich i bazować na ich doświadczeniach ...
Moniko :D na forum należy wyraźnie podać źródło z jakiego korzystamy a najbardziej prawidłowe jest umieszczanie linków zamiast nieswoich zdjęć i treści co poczytywane jest za kradzież dóbr materialnych.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

monika pisze:Szkoda że nie zrobiłam zdjęć, ale dzisiaj robiłam taką drastyczną operację na azalii japońskiej - ze 4 lata siedziała u mnie w ziemi, nie zauważyłam kiedy jej liście zwiędły i chciałam ją wyrzucić. Jak wyciągnęłam z ziemi to korzeń w kształcie sfilcowanej doniczki był do dzisiaj, a jak cięłam nożem to w środku było mnóstwo kulek nawozowych, wrzuciłam do wiadra z wodą i jutro zobaczę czy dać jej szansę
warunki klimatyczne nie mają nic do rzetelnej uprawy pojemnikowej przez szkółkarzy, a mój przykład to nie teoria niestety, w tym roku kupiłam rododendron z renomowanej polskiej szkółki, zdziwiłabyś się bardzo jak wyglądały korzenie, trzeba sprawdzać bryłę korzeniową podczas kupowania krzewów, namawiam, takie są moje doświadczenia, którymi się dzielę jako uzupełnienie wiedzy teoretycznej

tu jest link do strony, z kórej są zdjęcia (do jednego trzeba dotrzeć linkując) http://www.i-services.net/membres/forum ... 1438&pgi=0
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

W co sadzić nowe rododendrony? Osobiście robię tak jak poradził szkółkarz (chyba jeden z ostatnich, którzy nie stosują in vitro). Większy dołek niż podaje literatura ( i tu na tym forum); czysty i kwaśny (o wysokiej frakcji) torf (z reguły 1 balot 250 l na krzew) zarówno na dno dołka jak i na dość szeroką warstwę boczną; i dopiero w środek bardzo dobrą gotową ziemię do rh (podkreślam dobrą, bo większość niestety taka nie jest; ok. 120 l.) w którą bezpośrednio sadzę sadzonkę. Na glebach zwartych (również przy azaliach japońskich) stosuję wynalazek (kiepsko dostępny,drogi, bardzo przydatny)tj. substrat do rh na bazie włókna kokosowego. Zasilam wyłącznie roztworem wodnym. Jedyny problem- ćwiczę komórki mózgowe pamiętając kiedy ostatnio podlewałem i jaka była pogoda. Uwzględniając powyższą polemikę, jak widać stosuję rozwiązanie kompromisowe. A że życie polega na umiarze to choć może nie jest to rozwiązanie najtańsze, to na pewno nie najgorsze. Pozdrawiam. Jarko
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Co dzieje się z moimi azaliami?

Post »

pablitoo jak Twoje azalie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”