Jak przycinać azalie?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

Ja mam również pytanie dotyczące przycinania azalii.

Mam azalię wielkokwiatową "Sunte Nectarine", która zakwitła tylko czterema kwiatami. :( Nie wiem, jak powinna wygladać dobrze prowadzona azalia, ale moja ma wysokość około 1m i ma 4 główne pedy, na których nie ma w ogóle liści (w "środku" jest zwyczajnie łysa) i które na końcach się rozgałęziają i tam właśnie są listki i wspomniane 4 kwiaty. Prosiłabym o radę, jak ją przyciąć, by w kolejnych latach wygladała lepiej i miała więcej kwiatów. Czy np. skrócić każdą z końcowych ulistnionych gałązek o jakąś długość, czy może zjechać niżej i przyciąć te łyse, główne pędy, które odbiją z uśpionych pąków?? :? What to do??

Aha, dodam jeszcze, że w szkółkach, gdzie oferują ten krzew w opisie pielęgnacji wszyscy zalecają coroczne cięcie, ale nikt nie opisuje, jak... :?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

Dyshia ja w ubiegłym roku wiosną pod koniec kwitnienia obcięłam wielkokwiatowe bardzo nisko, 10-25 cm nad ziemią (mam kilka krzaków razem posadzonych). Efekt był taki, że puściły mnóstwo pędów...które sporo urosły do jesieni.
Mają teraz 30-50cm wys. - to pędy wyłącznie z liśćmi na czubkach, o przepraszam zawiązał się aż 1 pąk kwiatowy. W tym roku wróci pewnie do wysokości przed cięciem :D a porządnie zakwitnie mam nadzieję w przyszłym roku. Krótko mówiąc efek jest taki, że łysych wysokich badyli będzie ze 4-5 razy więcej niz przed cięciem :D
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

A więc takie są skutki radykalnego cięcia. :roll: Dziękuję za relację. ;:196 Czyli jak trzeba ją przyciąć, by zawiązała więcej pąków? Ulistnioną gałązkę o 1/3? 1/2? Bardzo by pomogło zdjęcie jakiejkolwiek gałązki azalii z zaznaczonym w paincie miejscam cięcia. :oops: Albo tak opisowo (pod/nad # parą listków itp...). Prosze o pomoc, bo moja azalka już przekwitła. ;:180
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

Zawsze po silnym cięciu następuje wybicie silnych mocnych pędów,
trzeba by je wtedy skrócić tak mniej więcej 1/3- 1/4, aby się rozkrzewiły
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

To zrobię tak: te pędy, które nie zakwitły w tym roku zetnę mocno i potem przytnę nowe odrosty, żeby się rozkrzewiły. Ale co z tymi, na których były kwiaty? Jak je przyciąć? :? Na pewno wiele osób co roku przycina swoje azalie, proszę doradźcie, bo ja nie mam pojęcia, jak to zrobić... Mam uciąć gałązki powyżej czy poniżej listków, czy jeszcze inaczej??? ;:144
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

jokaer ma rację, zawsze przy silnym cięciu następuje wybicie silnych mocnych pędów, bo na łodydze zostaje tylko kilka pąków śpiących i tych klika zostaje pobudzonych - to dotyczy każdej rośliny, wyraźnie widać to u forsycji, migdałka itp..

Dyshia skróć wg potrzeby - ale tylko raz w tym roku i teraz. Jeśli później skrócisz nowe przyrosty to do zimy mogą nie zdrewnieć i nie zawiążą żadnych pąków.
I nie patrz na liście kiedy będziesz ciąć. Pąki śpiące są na łodydze (takie malutkie kropeczki).
Tu je widać na łodydze rododendrona
Obrazek
zdjęcie ze strony http://www.finegardening.com/how-to/art ... drons.aspx

Myślę, że bezpiecznie skrócić łodygi tak o 1/4 - 1/3 (chociaż nie wiem jak będzie z kwitnieniem w następnym roku), ale można odważniej - wtedy masz busz ale kwitnienie za jakieś 2 lata
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

dziękuję za rady. :) Wczoraj już miałam ciąć, ale powstrzymałam się. :roll: A to dlatego, że w innym wątku wyczytałam, że przekwitnięte kwiaty azalii wielkokwiatowej należy obcinać dla lepszego przyszłorocznego kwitnienia. I gdy tak poszłam z sekatorem poobcinać te uschnięte kwiatostany zobaczyłam, że na każdej gałązce, na której nie było kwiatów w tym roku widać uschnięte pozostałości po zeszłorocznych albo i nawet wcześniejszych kwiatach. Może to był powód, dla którego w tym roku na tych pędach się nic nie pokazało. :roll: W tej sytuacji znowu czuję się niepewnie. :wink: Ostatecznie chyba poskracam te pędy bez kwiatów tak jak radzisz, Moniko, a tych po kwiatach nie będę dotykać.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

Dyshia to co opisujesz jest niemożliwe - pozostałości po starych kwiatostanach z czasem same odpadną, więc niemozliwe jest, żebyś widziała zeszłoroczne lub nawet wcześniejsze.

Oczywiście warto przekwitłe kwiatostany obrywać i tu jest to dobrze opisane http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8851&hilit

Poza tym często bywa tak, że po obfitym kwitnieniu w poprzednim roku następuje słabsze w następnym. A co Twojego ew. cięcia to skracasz tylko zdrewniałe łodygi
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

Mi się wydaje, że zidentyfikowałam je jednoznacznie. Takie uschnięte "mikro-gałazki" zebrane w kepy po 5, czyli tyle samo, ile kwiatów wchodziło w jeden kwaitostan obecnie. No i umiejscowione podobnie. Mówiąc krótko, uschnięte ogonki po kwiatach.

Innych niż zdrewniałe nie widzę. :D Przrostów jeszcze nowych chyba nie ma, tylko listki się pojawiają na końcach pędów.

Ps. Wątek super, uwielbiam takie szczegółowe opisy.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

eee coś nie tak :D z ogonków kwiatowych pędy (mikro-gałązki) nie wyrosną.
Czy wyglądają podobnie do gałązek azalii pontyjskiej na zdjęciu w tym wątku? http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 1549&hilit
Zrób zdjęcie i pokaż o czym mówisz
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

Ale ja nie mówię, że z nich coś wyrosło. Wyglądają po prostu jak uschnięte ogonki, a przecież każdy jeden kwiat azalii znajduje się na na takim krótkim ogonku. I jak odpada kwiat, to zostaje po nim "łodyżka", na której był umieszczony (i w sumie dają kępkę 5 szt.). Zdjęcia niestety nie zamieszczę, bo nie mam aparatu, a poza tym juz je ciachnęłam. :D
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

no i dobrze ze ciachnęłaś :D bo zaraz zaczęłybyśmy co to po kwiatkach zostaje :D
Obrazek
http://www.gardenseeker.com/pruning/pru ... ndrons.htm
eclair
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 18 maja 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak przycinać azalie?

Post »

Proszę o radę. Czy jeszcze mogę przyciąć moją azalię? Czy jest już zdecydowanie za późno?
Zależy mi na tym, żeby krzak się trochę zagęścił bo kiedy kwitnie i nie ma jeszcze liści wygląda łysawo, kwiaty ma na końcach długich, gołych gałęzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”