Szkodniki azalii

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aploch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lip 2007, o 21:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Szkodniki azalii

Post »

Witam,
wydaje mi się że przeczytałam już chyba wszystko na tym forum nt azalii & RH, a jednak nie doszukałam się skondensowanej wiedzy nt szkodników. Zapałałam miłością do tych roślin właśnie dzięki FO i działce piaszczystej pod lasem, którą zaczęliśmy wreszcie zagospodarowywać.

Wiosną 2009 posadziłam rabatę azaliowo-rh.
Starałam się wybierać zdrowe okazy i jestem pewna że takie były w chwili kupna. Kiedy teraz przyjechałam na kontrolę zamarłam: znalazłam opuchlaka i dodatkowo nieproszonych gości:
Zdjęcie 1:
Obrazek

Zdjęcie 2:
Obrazek

http://www.kerbtier.de/cgi-bin/enFSearc ... culionidae Tutaj znalazłam całą galerię "przyjaciół", ale tych z 1 ani 2 zdjęcia nie zidentyfikowałam :(

Podejrzewałam ze 2 to prześwietlik borówkowiec, ale zdjęcia takiego prześwietlika jak ten mój nie znalazłam, dlatego nie mam pewności.

Oczywiście proszę o pomoc bardziej doświadczonych.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Przypomina mi to trochę Lygus, ale niezupełnie. Nie wiem jaka jest polska nazwa.
http://images.google.com/images?hl=en&q ... e&resnum=4
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Lygus to po polsku zmienik.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
aploch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lip 2007, o 21:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Dziękuję !!! Przewertowałam niezastąpione google i mam! Okazało się że trzy razy czytałam artykuł w którym o zmieniku był poświęcony cały akapit, jednakże brakowało zdjęcia i nie było szansy połączyć faktów, tym bardziej że szkodnika raczej nie łączy się z azaliami a truskawkami ....
Będę pryskać Decisem lub Fastac'kiem. Dziękuję raz jeszcze za identyfikację!

Zastanawia mnie tylko czy obydwa zdjęcia prezentują tego samego owada w różnych fazach rozwoju czy też są to dwa odmienne chrząszcze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”