Opuchlaki - zwalczanie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Vega_Q
50p
50p
Posty: 57
Od: 25 kwie 2007, o 23:21
Lokalizacja: Zagłebie

Post »

Mojego rh też to spotkało, hanka55 zasugerowała, że to mogą być chrząszcze majowe, niestety nie znalazłem w ziemi larw.
Mój rh wyglada tak:
Obrazek
Jestem zielony, dlatego się nie udzielam. Za to nie waham się zapytać:)
Bartek
Bogusia2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1222
Od: 26 maja 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A to dzisiejsze zdjęcia moich ażurowych rododendronów.
Libretto iu Roseum Elegans
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Czy te ślady pożerowniu zrobiły opuchlaki czy ślimaki?

Franceska
Obrazek Obrazek
I Franceskę i H.Charmant już dwukrotnie opryskiwałam Magiczną Siła do RH z dodatkiem chelatu żelaza ale poprawy nie widać. Franceska wygląda w naturze trochę lepiej ale H.Charmant nie wygląda dobrze. Obrazek
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu.
Bogusia
Awatar użytkownika
@.monka
200p
200p
Posty: 347
Od: 1 gru 2006, o 19:31

Post »

Bogusiu niezły miałaś nalot i zobacz ile tych chrząszczy jest http://www.kerbtier.de/cgi-bin/enindex.cgi
a ile w tym z ryjkami http://www.kerbtier.de/cgi-bin/enFSearc ... culionidae i wszystkie te paskudy chcą jeść i się rozmnażać :D
u mnie też jakieś (na pewno nie truskawkowiec) zrobiły kilkudniowy nalot ale upodobały sobie młode liście na szczęście tylko jedenego rh, ja chemii nie stosuję bo u mnie plagi nie ma i chyba wytłukłabym pożyteczne, ale może trzebaby opryskać jakąś chemią systemiczną na wiosną, nie wiem czy to by pomogło, może ktoś doradzi. W książka pisze że teraz lata guniak czerwczyk, ale ja widzę inne małe na mojej glicynii, nie mogę paskudy złapać i zobaczyc co to :evil:
nigdy nie widziałam żeby rh podjadały śimaki
przedostatnie zdjęcie może skutek jakiegoś wcześniejszego robactwa pod liśćmi, ostatnie zdjęcie wygląda na przesuszenie rh
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Wygląd liści na Rh wycietych jak brzegi znaczków pocztowych wskazywałyby na opuchlaka. Żeby się upewnić musiałabyś w nocy (ok 21-22) wyjść do ogrodu, połozyć delikatnie pod krzakiem kawałek jasnej tkaniny, albo papieru i potrząsnąć krzaczkiem. Opuchlaki spadają na dół i udają martwe... a jak nie ma na ziemi czegoś jasnego to są nie do odnalezienia (mają kolor ziemi).
Ja z opuchlakami walczyłam Larvanem, moim Rh się polepszyło, choć w tym roku pojedyncze opuchlaki jeszcze wyłapywałam w czerwcu.
Ślimaki, zwłaszcza nagie, łażą po Rh, ale raczej wyżerają dzury w środku liścia, rzadziej na brzegach i te wżery są bardziej półkoliste.
A larwy wykopane spod spróchniałego pnia, wielkie jak zapalniczka :)
Awatar użytkownika
@.monka
200p
200p
Posty: 347
Od: 1 gru 2006, o 19:31

Post »

Ave przy okazji Ten Twój to Dyląż garbarz (Prionus coriarius) http://www.kerbtier.de/cgi-bin/enFSearc ... rambycidae
greggis
50p
50p
Posty: 60
Od: 22 mar 2008, o 13:43
Lokalizacja: Jarocin

Post »

Witam! Widzę że rozmowa głównie toczy się wokół nicieni. Chciałbym zatem zapytać jakie preparaty będą najlepsze do zwalczania chrząszczy a nie larw?
Awatar użytkownika
szkwiatkowski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 maja 2010, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

proszę o diagnoze. Co to za robaki na czereśni?

Post »

mam pełno takich robaczków i chciałbym dowiedziec się co to jest aby jakos to zwalczyć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


ten to chyba na aronii
Obrazek

http://szkwiatkowski.fotosik.pl/albumy/761819.html
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: proszę o diagnoze. Co to za robaki na czereśni?

Post »

Wyglądają jak opuchlaki. :wink:
Awatar użytkownika
szkwiatkowski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 maja 2010, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: proszę o diagnoze. Co to za robaki na czereśni?

Post »

przeczytałem skąd się one biorą i całkiem możliwe, że to właśnie one. Posadziłem młode drzewka w miejscu starych zaniedbanych wiśni. gdzie nikt ich nie zbierał ani o nie nie dbał. Myślę, że albo przesadzę drzewka na wiosnę w inne miejsce ale póki co to przekopię ziemię wkoło czereśni i może... będą jakieś efekty...
DarekRz

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Do zwalczania chrząszczy (i larw) masz np. Dursban 480 EC.
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re:

Post »

greggis

DIAZINON
PYRINEX
BASUDIN
SUMI - ALPHA
KARATE ZEON
SPRUZIT 04 EC (stosuje się od końca IV- VI )

Na larwy - LARVANEM (lub inny preparat, który zawiera pasożytnicze nicienie Heterorhabditis megidis)
Jeśli na roślinach są liczne ślady "działalności opuchlaka- chrząszcza, to sam oprysk niewiele da.
Larwy wyrządzają więcej szkody , niż chrząszcze, choć początkowo ich nie widać...
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
wisla
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 cze 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Re:

Post »

Tydzień temu podlałam moje rododendrony larvanem. Zniszczenia ewidentnie wskazują na opuchlaka chociaż ani chrząszcza ani larw nie widziałam ale też patrzę bardzo szybko :wink: bo sie tego obrzydlistwa brzydzę okrutnie.
Moje pytanie: Czy mogę zastosować dodatkowo zacytowaną chemię? Czy nie wybije mi ona zaszczepionego nicienia?
sj410
200p
200p
Posty: 320
Od: 17 sie 2009, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Post »

Opuchlak zjada mi wszystko. Żurawki, lonicerę, pigwowiec, różę miniaturową i wziął się za hosty. Czy ktoś walczył skutecznie z tym szkodnikiem? A może przenieść rośliny zaatakowane po oczyszczeniu korzeni w inne miejsce?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”