Czy "dokarmić" nowo posadzone?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Edyta67
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 12 mar 2009, o 14:34
Lokalizacja: Łomianki

Czy "dokarmić" nowo posadzone?

Post »

Witam serdecznie.
Odważyłam sie zadać to pytanie po przeczytaniu wielu Państwa postów z poradami w uprawie Rh i azalii.
Informacji jest tak wiele, że sie pogubiłam i proszę o odpowiedź na moje pytanie.
Kilka dni temu posadziłam kilka Rh - w dobrym miejscu, kwaśnym torfie, wymieszanym z igłami. Rośliny są, a właściwie wyglądają na zdrowe. Mają ogrom pąków. Gdzieś tu forum przeczytałam, że nie nawozi się świeżo posadzonych roślin, poniewż uczyniono to zapewne w szkółce u producenta. Chciałam zapytać czy na pewno nie podsypać im azofoski lub kupnego obornika ( do końskiego nie mam dostępu) - żeby pomóc im w kwitnieniu i dalszym wzroście.
Z góry dziękuję Edyta
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Edyta do świeżo posadzonych rh nie stosuje się nawożenia. Dobrze przygotowane podłoże w zupełności wystarczy. W późniejszym okresie jej wzrostu możesz podsypywać nawóz zakwaszający podłoże i trochę nawozu mineralnego. Ale jak pisałem wyżej przy nowo posadzonych rh tego się nie stosuje.
Edyta67
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 12 mar 2009, o 14:34
Lokalizacja: Łomianki

Post »

Bardzo Ci dziękuję. E.
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ależ proszę bardzo, jakby co to pytaj. Po to jest to forum.
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

odczekaj jeszcze miesiąc
Edyta67
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 12 mar 2009, o 14:34
Lokalizacja: Łomianki

Post »

Tak zrobię, dzięki.
Awatar użytkownika
@.monka
200p
200p
Posty: 347
Od: 1 gru 2006, o 19:31

Post »

Edyta67 a ja Tobie tak odpowiem - gdybyś posadziła w bogatej mieszance, z dużą ilością części organicznych (w tym obornika) i dodała siarki to nic nie musiałabyś teraz dodawać. Posadziłaś w torf z igliwiem, czy to jemu wystarczy kiedy jest teraz w pełni kwitnienia i będzie za chwilę zawiązywał nowe pąki? ja nie wiem...

Mutari mógłbyś napisać jaśniej: kiedy? jaki i ile nawózu zakwaszającego podłoże? jaki i ile nawozu mineralnego? może Edyta67 zrozumiała twoją poradę, ja nie bardzo :oops:
Mutari pisze:...W późniejszym okresie jej wzrostu możesz podsypywać nawóz zakwaszający podłoże i trochę nawozu mineralnego.
chętnie poznam opinię doświadczonego ogrodnika jakim jesteś, bo moja przyjaciółka zrobiła tak samo jak Edyta67
Awatar użytkownika
elwirka
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2009, o 21:23
Lokalizacja: Kraków

Post »

Myślę,że spokojnie można kupić nawóz do roślin kwasolubnych, albo jest taki do różaneczników i azalii . Na opakowaniu pisze ile nawozu dać przy wsadzaniu nowych roślin i tego bym się trzymała. Jeżeli roślina stała w sklepie to już zapomniała co dostała w szkółce u producenta, a teraz się wysili przy kwitnieniu i nie będzie mieć z czego wiązać na przyszły sezon. Po kwitnieniu koniecznie poobrywaj przekwitłe resztki aby roślina nie wysilała się na nasiona.
Pozdrawiam Elwira
Awatar użytkownika
@.monka
200p
200p
Posty: 347
Od: 1 gru 2006, o 19:31

Post »

rose_Marek
ja mam pytanie odnośnie nawożenia moich nowoposadzonych wiosną.
Rosną pięknie w tej bogatej mieszance ziemi, liście i nowe pędy bardzo dorodne i zdrowe. Ale ponieważ od dłuższego czasu pada i pewnie składniki odżywcze zostały trochę wymyte to czy podlać je rozcieńczonym obornikiem? Właściwie to chciałam podlać i podrzucić ściółki z igliwia, czy to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

najlepiej podsypać nawozem długo działającym wczesną wiosną a uzyskasz efekt wielkiej kolorowej kuli z kwiatów
Edyta67
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 12 mar 2009, o 14:34
Lokalizacja: Łomianki

Post »

Reasumując Kochani:
krzewy przekwitły, poobrywałam kwiatostany. Czym najlepiej podsypać, zakładając, że pH jest prawidłowe?
A może je dla spokojności tylko popryskać Magiczną siłą? E.
Awatar użytkownika
@.monka
200p
200p
Posty: 347
Od: 1 gru 2006, o 19:31

Post »

ja jednak podlałam rozcieńczonym obornikiem, dodałam ściółki z samego igliwia i na tym kończę nawożenie w tym roku, tylko ściółki może będę dokładać
Edyta67
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 12 mar 2009, o 14:34
Lokalizacja: Łomianki

Post »

@.monko ja mam dostęp do obornika końskiego, ale zbadałam pH i wyszło strasznie zasadowe - więc trochę się boję wykorzystać go pod RH. Może po prostu kupię granulowany i pierdyknę. Poczekam do sierpnia bo potem trzeba nawóz o większej zawartości potasu chyba zastosować. O mamo już mi się to wszystko miesza: co, kiedy, jak. Jeszcze trochę i zwariuję. Bardzo chciałabym żeby ktoś mądry opisał jak wygląda u niego opieka nad rh od stycznia do grudnia.
Pozdrowionka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”