Czy to brak potasu?

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Czy to brak potasu?

Post »

Witam,

Nigdy nie miałam do czynienia z Rhododendronami no ale tak się stało, że jednego dostałam dwa tygodnie temu. Posadziłam do ziemi specjalnie dla Rh no ale coś mu jest..... Liście zwinięte jakby miał mało wody a ziemia mokra. Boję się podlać bardziej przy tak mokrej ziemi.... Nie nawoziłam go. Wyczytałam, że to może być objaw braku potasu ale liście mu nie brązowieją. Co to może być? Może nie mogę trzymać go w donicy? No sama nie wiem, jego druga gałąź jest (przynajmniej na razie) w porządku. No zobaczcie....

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

MOże być uszkodzenie mechaniczne ( brak przewodzenia),
a równie dobrze może to być poczatek fytoftorozy.
Czy on jest posadzony w ziemi dla kwiatów? :shock:
czy w kwaśnym torfie z korą i obornikiem?
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Kupiłam ziemie specjalnie dla rododendronów Substralu. Jest tam jakiś dodatek nawozu dla Rh i tylko tyle wiem z opakowania
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

kaisog1 lepiej kupić worek torfu kwaśnego, korę bądź z lasu igliwia i trochę czarnej ziemi + obornik zwykły lub w granulacie. Mieszasz to wszystko i już masz idealne podłoże do rh i azalii. Dla ogólnie innych roślin, które preferują kwaśne podłoże. Nie kupuj takich niby to przygotowanych podłoży, ponieważ dość często są oszukane.
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Czyli mam rozumieć, że to wina podłoża?
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Nie Słońce, Rh mógł być :
- uszkodzony w trakcie sadzenia ( np. za mocno ucisnęłaś ziemię)
_ zostać zarażony w szkółce chorobą grzybową

Dobre podłoże mu dałaś, acz drogie i z pewnościa nie ono mu zaszkodziło.

jeśli to uwiąd spowodowany fytoftorozą, zacznie zwijać mocno liście w rurki.
I to będzie jego koniec.
Jeśli to infekcja odglebowa lub zacznie dostawać plam na tej chorej łodydze , to grzyby niestraszliwe i będzie wystarczyło obciąć chorą część kilka centymetrów poniżej plamy/ przebarwienia. CAŁY Rh opryskaj Bioseptem lub Biochikolem, nawet kilka razy.
Pomoże.
Nic więcej nie umiem poradzić.
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Wtrącę swoje trzy grosze :D ,uważam,że powodem może być bardzo zwarta i przerosnięta bryła korzeniowa i w zwiazku z tym roślina nie może pobrać wody z podłoża,obejrzyj sobie bryłę korzeniową i potraktuj ją tak,żeby cokolwiek się rozluzniła,nawet brutalnie,to powinno pomóc,pod warunkiem oczywiście póżniejszego podlewania aż do odzyskania tugoru przez liście
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dzięki serdeczne za informacje. Jestem troszkę skołowana ale postaram się podsumować. Czyli jeżeli to fytoftoroza to nie mam szans -mniej więcej tak jak u powojników uwiąd. I boję się, że właśnie to to bo ani śladu plam tylko te zwinięte liście.
Może opryskam go tym Bioseptem (przecież to mu nie zaszkodzi a jak ma pomóc to pomoże)....
Odkopię go i poluźnię też troszkę bryłę korzeniową ale z tego co pamiętam raczej była luźna, no ale lepiej sprawdzę.

Dzięki jeszcze raz za wszelkie rady :lol: Jakby co to będę jeszcze Was męczyć troszkę :oops:
Awatar użytkownika
arczi148
100p
100p
Posty: 183
Od: 29 mar 2009, o 13:20
Lokalizacja: Lubelskie blisko Puław- Wojszyn

Post »

Nie mam zdjęcia ale ja miałem dokładnie podobny objaw dwa lata temu. Wsadziłem rh w ogrodzie w zwykłą ziemię ponieważ zbrakło mi torfu pod tym jednym. Dokładnie tak samo wyglądał rok temu. W tamtym roku go przesadziłem i po zimie miał naturalnie ukształtowane i wybarwione liście.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”