Prośba o "inne" fotografie azalii...

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Prośba o "inne" fotografie azalii...

Post »

Drodzy hodowcy i miłośnicy azali. Mam do Was nietypową prośbę.
Zamierzam posadzić w moim niewielkim ogrodzie kilka azalii, o różnych kolorach kwiatów. W związku z moimi planami od jakiegoś czasu poszukuję w necie i nie tylko, zdjęć przedstawiających azalie podczas pełni lata.

Wiem, że kwitną tylko podczas wiosny i dlatego interesuje mnie jak wyglądają po okresie kwitnienia. Czy są podobne do Rh? Chciałabym zobaczyć jakie mają liście i czy są nimi gęsto pokryte....
Monika
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Z pewnością widziałaś przekwitnięte azalie,nawet w sklepach ogrodniczych można je zobaczyć,wprawdzie w doniczkach,ale są.
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Monika, najpierw napiszę że azalie to też rhododendrony.
Dawniej kiedy jeszcze nie znano dobrze genetyki roślin, rhododendrony z małymi liścmi
nazywano azalie. Póniej okazało się że to te same rośliny co rhododendrony, tylko
że zaadaptowane do lokalnych warunków klimatycznych.

Dzisiaj azaliami nazywamy dwie podgrupy rhododendronów: Pentanthera i Tsutsutsi.
Charakteryzują się tym że mają małe liscie. Natomiast rhododendrony z dużymi liścmi
nazywa się pospolicie w Polsce "różaneczniki".

Azalie gubiące liście na zimę (Pentanthera) rosną naturalnie w Europie (w Polsce) i w Ameryce Północnej.
Tutaj w USA jest ich 7 gatunków. Rosną one do dużych rozmiarów. W Polsce znana jest Azalia Pontyjska,
która jako jeden z niewielu rhododendronów ma silny zapach. Strona internetowa rodziny Andeson
(mieszkająca niedaleko mnie, w sąsiednim stanie) ma ciekawe i nietypowe zdjęcia tych azalii:

http://www.eskimo.com/~enumclaw/index.html
Następnie naciśnij: Azalea Garden/Orchard
A następnie naciśnij: Spring (co znaczy wiosna), Summer (lato), Fall (jesien), Winter (zima)

Azalie wiecznie zielone (Tsutsutsi) nazywamy pospolicie Azaliami Japonskimi, bo przywędrowały
do nas z Japoni. Mowimy że są one wiecznie zielone chociaż nie zostawiają one aż tak dużo liści na zimę,
a te które zostawają, często brunatnieją. Najlepszy ich opis jest tutaj na naszym forum napisany przez aniawoj:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=18273 (tam znajdziesz zdjęcie tej azalii w jesieni).
Do tej podgrupy zaliczamy rowniez azalie rosnące w doniczkach, w domu, nazywane azaliami Belgijskimi.

jeśli szukasz azalie na przodek ogrodu, wtedy azalia Japonska jest lepsza, bo zazwyczaj ma
lepszą formę przez cały rok. Przy minimalnym obcinaniu (zaraz po kwitnieniu), możesz zachować
nawet bardzo ładną formę azalii.

Jeśli szukasz roślinę na tył ogrodu, wtedy obie azalie nadają się. Azalie, te które gubią liscie,
daje świetny, pastelowy kolor wiosną w czasie kwitnienia, ale później w czasie lata i jesieni
nie są najciekawsze.

Osobiscie wolę rhododendrony (mam na myśli te z dużymi liścmi) bo one mają zazwyczaj symetryczna
formę i są wiecznie zielone. Z tym że azalie Japonskie są zazwyczaj małe, a rhododendrony powoli rosną
do olbrzymich rozmiarów. Natomiast mojej żonie azalie bardziej się pdobają.
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Nie wszystkie azalie są małe,sa też takie olbrzymy :D
Obrazek
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
Awatar użytkownika
Mija
200p
200p
Posty: 290
Od: 12 maja 2008, o 09:19
Lokalizacja: Pomorze (płd)

Post »

Marku, dziękuję pięknie za pomoc. Teraz już wiem, że w moim niewielkim, wychuchanym ogródku nie ma miejsca na Azalie Pentanthera, które latem wyglądaja mało atrakcyjnie. Natomiast azalie japońskie jak najbardziej....
Monika
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”