Azalia w doniczce - wymagania,porady

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Różaneczniki nie są trudne do przesadzania ,mają zwartą bryłę korzeniową i z tą bryłą trzeba je przesadzić,nie słyszałam o obcinaniu korzeni u azalii,nigdy tego nie praktykowałam,ja bym przesadziła z doniczki z całą bryłą do ziemi,nawet teraz ,pod warunkiem,że ziemia nie jest zamarznięta
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Heh, małe nieporozumienie. Azalia ma być przesadzona z donicy do mniejszej donicy, a redukcja korzeni jest mi potrzebna bo od tamtego roku azalia jest prowadzona w strone bonsai.
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

dziękuję za zainteresowanie w każdym razie, już dostałem odpowiedź. Gdyby ktoś miał taki kłopot jak ja to odpowiem. Azalie można przesadzać na wiosne przed ich ruszeniem. :)
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z azalią doniczkową

Post »

Moja azalia z Biedronki, po przyniesieniu do domu została postawiona na parapecie, pod włączonym grzejnikiem, i w ciągu jednej nocy zgubiła 80% liści. Natychmiast ją podlałam i przestawiłam, zaczyna kwitnąć, ale czy listki jej odrosną? Łysa jest bardzo.
Awatar użytkownika
renata d
100p
100p
Posty: 106
Od: 4 paź 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Problem z azalią doniczkową

Post »

Obrazek

Moja azalia z biedronki czuje się świetnie ,jeszcze jej nie podlewałam. Może ją przemroziłaś w czasie drogi..
Ja na swoją nałożyłam 2 reklamówki.
Mam pytanie, czy na wiosnę po przekwitnięciu będę mogła mogła wsadzić ją do gruntu na stałe ?
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z azalią doniczkową

Post »

Na pewno nie przemarza. Kupilam dwie, i ta druga postawiona z daleka od kaloryfera ma się świetnie. Liście zgubiła, ponieważ ziemia momentalnie wyschła na piasek.
Nie znam się, ale słyszaam, że azalie domowe nie nadają się do gruntu?
Awatar użytkownika
ingga
500p
500p
Posty: 932
Od: 7 paź 2009, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Ginąca azalia

Post »

rose_marek pisze:Warunki dla azali w donicach

Wilgotne korzenie.
By korzenie były wilgotne należy azalię regularnie podlewać.
Ponadto korzeń azali ma tendencję do zmasowania się w bryłę która jak wyschnie trudno przepuszcza wodę.
właśnie tego ostatnio doświadczyłam
okazało się że w doniczce są same korzenie, a nie ma prawie wcale ziemi, tak więc jak ją podlewałam to woda nie zmoczyła nawet połowy tych korzonków
wczoraj jak to zauważyłam wzięłam wyjęłam azalię z doniczki i porządnie podlałam
teraz martwię się czy aby nie przesadziłam w drugą stronę :roll:
w każdym bądź razie azalia po 24 godzinach od reanimacji wygląda dużo lepiej czyli tak:

Obrazek

a tak wyglądały korzonki po porządnym podlaniu

Obrazek

Powiedzcie mi czy przesadzając ta azalie mogę poobcinać jej trochę tych korzonków?
Czy mogę ją przesadzić już teraz czy poczekać aż przekwitnie?
dodam że kwiatki dzisiejszy są już na wpół uschnięte
Awatar użytkownika
mamciax2
200p
200p
Posty: 321
Od: 23 lut 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Problem z azalią doniczkową

Post »

Dostałam azalie na urodziny, kwitła tydzień później zaczęła zasychać, myślałam ,że przesadzenie dobrze jej zrobi. Bryła korzeniowa mojej azalii, wyglądała podobnie do azalii inggi. Z doniczki wystają suche badyle, bardziej straszą niż zdobią.
Gdzieś na stronce widziałam filmik jak facet rozcina bryłę korzeniową aby korzonki mogły swobodnie pobierać wodę, więc ja ze swoją to samo zrobiłam w myśl: " co cię nie zabije to cię wzmocni" i czekam na efekty.
Pozdrawiam Dana :)
Papillon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 mar 2010, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Villa Park

Re: Problem z azalią doniczkową

Post »

Ja również dostałam ostatnio azalię w doniczce. Pięknie kwitła, a teraz gubi kwiaty i trochę liście. Podlewam ją przegotowaną wodą, ale niestety stoi przy oknie od wschodu i pewnie ma za mało światla. Chciałabym ją zakopać w ogrodzie, ale mój ogród to południowo-zachodnia strona - dużo światła! Mam mały skrawek ziemi, gdzie słońce pojawia się ok. 12 - 1 po południu. Czy mogę tam posadzić azalię? Czy to wciaż zbyt dużo swiatła? No i kiedy najlepiej wysadzić ją do ogrodu?
Katalina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 sty 2012, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z azalią doniczkową

Post »

Strasznie się pogubiłam w tym wszystkim. Zakupiłam azalię w listopadzie i kwitła aż do teraz. Ostatnio zaczęły jej brązowieć pąki kwiatów i opadać liście, nie wiem czy to przez moje zaniedbanie, czy to jej przekwitanie. Czy azalia jak przestaje kwitnąć gubi liście? Co teraz powinnam zrobić? Dać jej czas spoczynku, czyli wynieść w chłodne miejsce, a w maju do ogródka? A potem znów do domu?
Bardzo proszę o poradę, bo zależy mi na tym kwiatku :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Problem z azalią doniczkową

Post »

Katalina pisze: Dać jej czas spoczynku, czyli wynieść w chłodne miejsce, a w maju do ogródka? A potem znów do domu?
Katalina dokładnie, tylko jeszcze zanim ją wyniesiesz możesz przesadzić w trochę większa doniczkę i uzupełnić ziemią do kwaśnolubnych.
W ogródku doniczkę z kwiatkiem możesz zadołować w ziemi
Katalina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 20 sty 2012, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z azalią doniczkową

Post »

A uwiędłe kwiaty przyciąć, aby nie związały się nasiona? Wczoraj przycięłam tuż pod płatkami, dobrze zrobiłam, czy w innym miejscu powinno się ciąć?
No i jeszcze z poprzedniego postu: Ostatnio zaczęły jej brązowieć pąki kwiatów i opadać liście, nie wiem czy to przez moje zaniedbanie, czy to jej przekwitanie. Czy to jest prawidłowe?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Problem z azalią doniczkową

Post »

Katalina powiem Ci tak, jak ją miałam i kwiaty przekwitały, to nic nie robiłam, no może zwyczajnie oczyszczałam dla 'estetyki'.
Co do drugiego pytania...bardzo trudna odpowiedź, bo albo za ciepło, albo za sucho albo za mokro.
Te sprzedawane rośliny maja bardzo zbitą bryłę korzeniową i trudno, przynajmniej dla mnie, utrafić z podlewaniem. Ja nalewałam rzadko ale regularnie i dość dużo na podstawek, tak żeby korzenie wchłonęły dobrze wodę.

Jak będziesz przesadzać to popatrz dokładnie na bryłę korzeniową, czy nie jest przypadkiem nasączona jak gąbka. Możesz teraz tez delikatnie wyjąć ją z doniczki, żeby sprawdzić i ew. daj znać
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”