Azalia w doniczce - wymagania,porady

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Azalie - krok po kroku

Post »

Uprawa tej azali nie jest prosta . Na niektórych forach nazywana kwiatem męczenników i optymistów. Skąd ta trudność bo nie lubi przesuszenia ani przelania. Czyli posadzić ją w ogrodzie w wilgotnym miejscu i zraszać jej listki deszczówką albo inną miękką odstaną wodą. Tak się bawimy aż noce będą chłodne coś koło 10 stopni wtedy ją przenosimy do pomieszczenia ale temperatura aż do wiosny ma oscylować w granicach 13-15 stopni. Niektórzy mają taki nieogrzewany pokój i czas aby ją zraszać dwa razy dziennie ( próbowano w małym inspekcie utrzymującym wilgoć ale podatna jest na grzyby) Więc po miesiącach walki zakwitnie ale ................... nie będzie to kwiatostan powalający jak przy zakupie.
Teraz złośliwie możemy zadać sobie pytanie "czy warto było ....................." bo fingiel nówka na giełdzie kwiatowej 12-15 zł.
Nawet moja koleżanka lubiąca wyzwania odpuściła sobie taką zabawę ale życzę powodzenia bo niezbadana jest chęć posiadania ;:138
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Azalie - krok po kroku

Post »

Och dziękuję! Nawet szukać nie muszę! ;:168
Ja tam mogłabym nawet kupić - a co tam - ale żal takie cudo wywalić ;:215 A moja mama lubi się tak bawić i ucieszy ją nawet dwa kwiatki na krzyż :lol:
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
egie88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2015, o 09:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z azalią doniczkową

Post »

Kupiłam 3 azalie doniczkowe. 2 na pniu i 1 zwykła. Kwitły pięknie ok. miesiąc. Podlewam regularnie filtrowaną wodą. Najpierw kwiaty zaczęły brązowieć i wysychać, a następnie liście i opadają. Co mam robić? Chcę dzisiaj przesadzić do ziemi dla azalii. Czy da się to jeszcze uratować? Bardzo o nie dbałam i nie wiem, co się stało. 1 azalia na pniu w stanie zaawansowanym, 2 idą w jej kierunku. Każda azalia zakupiona w innej kwiaciarni, stały w innych miejscach.
Awatar użytkownika
pannajadowita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 paź 2015, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Hej, mam pytanie na temat mojej azalii, która rośnie sobie pięknie już od jakiegoś półtora miesiąca, ładnie mi teraz rozkwitła i ogólnie nie widać po niej żadnych oznak niezadowolenia, jednak właśnie przed chwilą chciałam sprawdzić stan bryły korzennej, wyciągnęłam ją delikatnie z donicy i zobaczyłam, że w ziemi był jakiś czerwonawo-brunatny robak. Nie dojrzałam dokładnie, bo schował się w ziemi. Wcześniej nie widziałam nic takiego. Wiecie co to może być i czym to potraktować? Czy to w ogóle jest jakiś szkodnik, skoro roślina wygląda ok?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Te rośliny to import - Kolumbia, Etiopia, więc robak to zadanie dla helmintologa, bo wątpię aby coś takiego spacerowało w ogrodach.
kondzior900
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lut 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Azalia choruje

Post »

Witam wszystkich ogrodników.
Azalia stojąca w doniczce na balkonie zaczęła brązowieć, więc szukam rady u Was. Co może być przyczyną i jak to usunąć i zapobiegać nawracaniu?
Pozdrawiam,
Konrad

Obrazek
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

kondzior900

Bo pewnie podlewasz ją wodą z kranu, a to błąd.
Lepsza już by była odstała woda przegotowana, ale najlepsza deszczówka.
Możesz tą przegotowaną zakwaszać np kwaskiem cytrynowym.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
kondzior900
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lut 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Ile tego kwasku? I co jest złego w wodzie z kranu?
Dziś przyjrzałem się dokładnie liściom i na każdym zauważyłem od spodu takie małe biało-żółte owady. Może to przez nie moja azalia zachorowała???
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Różanecznik to polska nazwa rodendronów i azalii.
Są to rośliny o specyficznych wymaganiach siedliskowych.
Wymagają kwaśnego podłoża, które podlewając odkwaszoną wodą, a taką masz w kranie, niszczysz roślinę.
Woda do podlewania nie powinna wpływać znacząco na odczyn gleby.
Łyżeczka kwasku cytrynowego na konewkę wystarczy.

A owady musisz zwalczyć opryskiem i to skierowanym pod liście, pamiętaj aby do oprysku dodać kilka kropli mydła w płynie dla lepszego przylegania.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Buniaaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 kwie 2016, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Azalia - problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, piszę w sprawie mojej azalii doniczkowej. Kupiłam ją kwitnącą na wiosnę, szybko przekwitła. Co 2 miesiące nawoziłam ją pałeczkami do roślin kwitnących. Od lipca aż do połowy listopada kwitła ponownie, bardziej okazale. Z początkiem grudnia zauważyłam, że zaczęła gubić liście (po ok. 20 sztuk na raz) przy przypadkowym wstrząsaniu (szczególnie liście znajdujące się bliżej pnia na gałązkach). Martwią mnie również plamy na liściach - brązowieją i stają się kruche w kilku miejscach po czym liść odpada. Do świąt trzymałam ją w bardzo ciepłym mieszkaniu w pobliżu kaloryfera. Teraz przeniosłam ją w chłodniejsze miejsce. Nie wiem, z czego mogą wynikać wyżej wymienione dolegliwości, mimo poszukiwań. Załączam jej zdjęcia i bardzo proszę o pomoc :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Buniaaaa, nie jestem ekspertem więc napiszę o swojej azali na pniu. W 2014 w Biedronce kupiłam taką azalię, ładnie kwitła ale zimą zaczęła tracić liście wiec wyniosłam ją do pokoju w którym nie ma ogrzewania. Temperatury wprawdzie tam nie minusowe ale raczej zimno. Liście przestały opadać trochę się rozkrzewiła. Na wiosnę jak juz przestałam ogrzewac dom wróciła na pokoje i potem na całe lato na dwór. W zeszłym sezonie to samo a jak zakwitła to kwiaty były o połowe większe niż rok wczesniej.
W tym roku już w styczniu przeniosłam ją do pokoju lekko ogrzewanego, zaczęła gubić liście, brązowe plamki, opadanie liści przy poruszeniu doniczką więc z powrotem wylądowała w nieogrzewanym. Zaglądam do niej co jakiś czas podlewam, liście przestały opadać, a pączki które nie opadły wcześniej już różowieją. Za jakiś czas wstawię foto.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

Formy piennej już nie ma ale fajnie się zagęściła.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Azalia w doniczce - wymagania,porady

Post »

W Biedronce dziś wystawili całkiem spore azalie po 12.99zł są też w tej samej cenie na pieńku ale korona 4 razy mniejsza niż w tych krzaczkowych. Krzaczek zakupiłam, kolor jasny róż.
Obrazek
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”