Azalia - problemy w uprawie w gruncie,choroby,szkodniki

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lwica79
50p
50p
Posty: 92
Od: 19 kwie 2008, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post »

a może przelanie? Czy też ciągle mokra bryła korzeniowa? Ja podobne objawy miałam właśnie po przelaniu azalii (już jej nie uratowałam) , tak samo było z kawą i gardenią, ale te po podsuszeniu ziemi i bardzo umiarkowanym podlewaniu obecnie odżyły :)
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

W pewnym sensie przelanie może być przyczyną takich objawów.
Częste opady deszczu powodują wypłukiwanie z okolic bryły korzeniowej jonów zakwaszających glebę, podnosi się jej pH czego Rh bardzo nie lubią.
W środowisku o wysokim pH nie przyswajają składników pokarmowych.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Mieszkam w USA, i tutaj te objawy sa spowodowane kiedy Rh jest na ostrym sloncu a nie maja wystarczajaco wilgoci w korzeniu. To jest objaw ze Rh byl podsmazany jak kurczak na rożnie.

Rh jest bardzo twarda roslina, ale jeśli jest przypiekana na słońcu lub w goraczce, to wtedy Rh poswieca niektore liscie, albo czesc lisci by zachowac wilgoc w pozostalych częsciach rosliny.

Rhododendrons maja bardzo plytkie korzenie (zadko siegajace do 30 cm), zatem nie maja mozliwosci by pobierac wode z wiekszej glebokosci, tak jak to robia drzewa, czy marchewka w ogrodzie.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10362
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

lila31 pisze:W "mądrej książce" pisze, iż obumieranie brzegów liści świadczy o niedoborze potasu. :D
J/w.
Przelanie daje objawy odkorzeniowe.
Żółknięcie, a potem zrzucanie liści najstarszych, od dołu.
Poparzenie - na wybrzuszeniach wierzchnich liści ( młodych i starych), a nie tylko na starych. Pierwsze liofilizują się najmłodsze, bo skórka najcieńsza.
Awatar użytkownika
herbata68
100p
100p
Posty: 131
Od: 19 lip 2008, o 10:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Syców

Mączniak prawdziwy

Post »

Nie jestem w stanie wymienić nazw grzybów , które atakują Rh ale w Polsce takie istnieją i mają się dobrze :cry: a wynika to z warunków w których nasze rh rosną . Pozdrawiam.
To mączniak prawdziwy :
Obrazek
"Lepiej kijek pocienkować , niż go potem pogrubasić" . Pozdrawiam . ARAS .
lorina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 2 lip 2010, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Azalia - zmiany na liściach,kwiatach

Post »

Witam.mam pytanie w sprawie azalii japońskiej szczepionej na pniu w doniczce.mam ją od zimy w domu na werandzie.latem bedzie tu chyba dla niej za cieplo.czy powinnam przesadzić do ogrodu? A jesienią znowu wykopać i przenieść do domu? Takie przenoszenie nie zniszczy korzeni? A może po prostu zostawić w doniczce
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: azalia z doniczki dołować?

Post »

Ja bym zostawiła w doniczce, każde takie przenosiny są dla roślinki męczące i hamują wzrost.
asiulek03
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 6 mar 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: azalia z doniczki dołować?

Post »

A ja też nie bardzo wiem jak postępować z moją Azalią
Ma zawiązane pąki kwiatowe , ale coś w ogóle nie chce zakwitnąć :( Czy ona w tym okresie wymaga niższych temperatur? czy kiedy
?. Na razie dałam ją do piwnicy tam jest chłodniej, i dzień jest krótki(podobno to roślina fotoperiodyczna- dnia krótkiego).
Wcześniej stała w łazience, bo tam tez jest troszkę chłodniej i wilgotność większa. Ale była na parapecie, chodź słońca z tamtej strony nie ma, jednak okno było czasami otwierane a podobno nie lubi przeciągów.
Proszę o rade, co zrobić by w końcu zakwitła................
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: azalia z doniczki dołować?

Post »

Ja kupiłam azalie w doniczkach kwitnące w lutym tego roku. W maju posadziłam je do ziemi w cieniu rododendronów i kwitną ponownie. W ziemi jednak zawsze najlepiej. Tylko teraz się martwię jak ja je jesienią wytargam do doniczek i do domku na parapet :)
lorina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 2 lip 2010, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: azalia z doniczki dołować?

Post »

No właśnie w tym widzę problem.co roku przesadzać na lato do ziemi i przed zimą znów przesadzać do doniczki?
Awatar użytkownika
Poziomkowa
100p
100p
Posty: 118
Od: 18 mar 2013, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: azalia z doniczki dołować?

Post »

Zawsze można zadołować w doniczce :) Mi zaczęły marnieć w doniczkach, liście zaczęły żółknąć o opadać, więc stwierdziłam, że w ziemi się zregenerują. I na razie mają się dobrze.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jaki może być powód brązowienia liści na azalii ze zdjęcia: Obrazek
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Chora azalia japońska

Post »

Powodów może być wiele: przeciąg, za dużo słońca, za suche powietrze, za wysokie pH, zbyt zbita bryła korzeniowa przez co roślina ma trudności z pobraniem składników, zalana (zbyt zbita bryła korzeniowa), choroba grzybowa.
Podaj może więcej informacji. Ze zdjęcia wygląda, że jest w doniczce szkółkarskiej. Od jak dawna? Na jakim stanowisku jest na co dzień. Czy masz możliwość zmierzenia pH?
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”