Szczepienie azali

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Szczepienie azali

Post »

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak na zabiegi takie jak szczepienie czy zrastanie reagują azalie. Chodzi mi o zwykłe szczepienia jak i zrastanie się kilku roślin w jedną (jak w przypadku fikusów na przykład). Z góry dziękuję za informacje.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Carol,

To jest pytanie na całą książkę. Nie wiem czy ktoś potrafi odpowiedzieć na to pytanie w jednym post'cie.

Napiszę tylko że to możliwe i popularne w Europie (w USA bardzo rzadko widzę szczepionego Rh). Nawet większość Rh sprzedawanych w Europie i w Polsce to szczepionki na innym korzeniu, najczęściej na korzeniu Rh Inkarho.

Rh szczepi się podobnie jak jabłonkę. Można stosować szczepienie boczne, siodłowate i szczelinowe. Najpopularniejsze jest szczepienie boczne. Nacinasz gałązkę z boku pod kątem 20-30 stopni i w to nacięcie wkładasz gałązkę z innego Rh.

Jest trudność. Rh rosną bardzo powoli, zatem trzeba długo czekać na rezultaty. Po drugie, by uzyskać dobre rezultaty, Rh powinien być w temperaturze 15-25 C i w 100% wilgotności. Takie warunki są w szklarniach. Można próbować pod woreczkiem foliowym w domu, ale to nie jest najłatwiejsze.

Zyczę powodzenia,
Marek
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

W sumie o coś takiego mi chodziło :) Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
fgora
200p
200p
Posty: 356
Od: 16 lis 2008, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

to jest rh szczepiony na pniu ale nie pamiętam dokładnie gdzie zrobiłem to zdjęcie Obrazek
Pozdrawiam Filip
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”