Zawinięte liście rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
marwas5
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 cze 2006, o 20:55
Lokalizacja: Gdańsk

Zawinięte liście rododendrona

Post »

Witajcie.Co może być przyczyną zawijania sie liści Rh ?Niektóre są dosłownie zwinięte w rurkę.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Brak wody - to najbardziej prawdopodobna przyczyna, jeśli nie ma na liściach oznak chorobowych.

Zimą zwijanie się liścia jest zjawiskiem naturalnym związanym z ochroną przed mrozem.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
marwas5
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 27 cze 2006, o 20:55
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Dzięki aniawoj.Ten Rh troche żółknie od dołu.Po zgłębieniu tematu na necie obstawiam na brak potasu.Podobno daje takie objawy.(Zawijanie się liści)Za mało wody raczej odpada.Podlewam i sporo deszczu ostatno popadało.Pozdro
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

zostaje jeszcze fytoftoroza :(
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
due
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 31 mar 2009, o 11:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zawinięte liście rododendrona

Post »

Proszę Was o pomoc. Mój rododendron po zimie ma zwinięte w rurkę wszystkie listki i jakby opadnięte. W zimie nie był zabezpieczony przed mrozem, tylko donicę wstawiłam w gruby karton i postawiłam pod daszkiem, w raczej osłoniętym miejscu. Oprócz powyżej opisanych objawów roślinka wygląda na zdrową. Ma częściowo zielone a częściowo zdrewniałe łodygi, a pąki kwiatowe są duże i zielone. Mam nadzieję, że to tylko reakcja obronna na mróz, który w tym roku nie rozpieszczał naszych roślin. Poradźcie co mogę zrobić. Jak na razie wystawiłam go na słońce i nie wiem czy dobrze zrobiłam. Najbardziej martwi mnie obawa przed chorobą grzybową, która może go zaatakowała. Jeszcze raz proszę Was o pomoc. :(
Awatar użytkownika
lampart111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2376
Od: 5 gru 2009, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świeradów - Zdrój
Kontakt:

Re: Zawinięte liście rododendrona

Post »

Gry jest mróz to liscie sie zwijaja...
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zawinięte liście rododendrona

Post »

Różanecznik zwija często liście zimą gdy chroni się przed utratą wilgoci- zmniejsza powierzchnię parowania. Do tej pory powinien już wyglądać normalnie. Wystawianie go na słońce chyba nie jest najlepszym pomysłem, bo łatwo o uszkodzenie liści. Dla rośliny gwałtowne skoki temperatur to wielki szok. Radzę sprawdzić stan podłoża, czy roślina nie cierpi z powodu za małej wilgotności -skoro stała pod daszkiem może po prostu miała za sucho.
due
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 31 mar 2009, o 11:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zawinięte liście rododendrona

Post »

Bardzo Wam dziękuję. Sprawdziłam wilgotność podłoża - jest mokre, ale nie wiem jak było gdy była jeszcze zima. Wstawiłam mojego rododendrona pod daszek tam gdzie zimował, bo tam jest mało słońca. Zaczynam obserwować mam nadzieję, że wydobrzeje. Dam Wam znać jak coś się będzie działo. Korzystając z okazji życzę wszystkim Wesołych Świąt Wielkanocnych i idę dalej świętować.
Pozdrawiam.
due
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 31 mar 2009, o 11:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zawinięte liście rododendrona

Post »

Niestety chyba zasuszyłam w zimie mojego rododendrona. Listki, jak je teraz dotykam to kruszą się zupełnie, choć mocno trzymają się łodygi. Spróbowałam oderwać parę listków i zdziwiłam się, bo miejsce po zerwaniu listka jest jasno zielone, pąki kwiatowe dalej są ładne i duże, ale jeszcze nie pękają - u nas jest dalej dość zimno więc to mnie nie dziwi. Podpowiedzcie co zrobić z tymi uschniętymi liśćmi oberwać czy zostawić aż same odpadną, żebym nie wyrządziła mu większej krzywdy.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: Zawinięte liście rododendrona

Post »

due, jeśli możesz to pokaż zdjęcie tego rhododendrona.

Suche, martwe liście możesz oberwać, albo uciąć nożyczkami do miejsca gdzie widzisz "życie".
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
gremisia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 paź 2010, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zawinięte liście rododendrona

Post »

witam....prosze o pomoc jestem niedoswiadczonym ogrodnikiem ;) zrobilam dwa wrzosowiska.. przygotowalam ziemie itp.. dokladnie chodzi mi o moje rododendrony...zrobily sie brazowe ...uschly...zwinely sie w rurki..Czytalam na roznych forach ze to moze byc od przemarzniecia, braku wody itp oto zdjecia Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

czy da sie je uratowac?
owinac je na zime?Czy one odbija na wiosne??

cprosze o pomoc
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Zawinięte liście rododendrona

Post »

nie wiem czy da się uratować, zwłaszcza przedostatni, bo ma uschnięte łodygi.
Jeśli chcesz spróbować to wykop z ziemi (Otrzep trochę i pokaż zdjęcia korzeni - ciekawa jestem jak wyglądają).

A w kwestii ratunkowej - doradzam wstawienie w doniczkach do domu na zimę
- przygotuj doniczki i nową ziemię - kwaśny torf + bardzo drobna kora + np prlit lub igły sosnowe posiekane nie za drobno
- potnij mocno bryłę korzeniową i rozluźnij korzenie,
- obetnij bardzo mocno do zdrowych miejsc wszystko co wygląda na chore, łącznie z liśćmi (pewnie niewiele z tego zostanie)
- posadź do nowej wilgotnej ziemi (nie ugniataj za mocno)
- zrób oprysk całych rośli np Topsin i ziemi na wierzchu w doniczce
- doniczki wstaw w worek foliowy np zamykany na suwak (np Jan Niezbędny ma takie torebki z suwakiem mix, pojemność 3,8l może Ci starczy) i postaw na słonecznym parapecie ale nie nad kaloryferem i osłoń od ostrego słońca
- pilnuj żeby ziemia była wilgotna i często otwieraj suwak żeby wietrzyć
jeśli się pojawią nowe pączki tzn, że rośliny żyją
gremisia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 paź 2010, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zawinięte liście rododendrona

Post »

aha dobra to postaram sie to jeszcze dzis zrobic. JEdnym slowem przyczynilam sie do ich"smierci"?? zastanawiam sie co zle zrobilam ?? :( zdjecia z przesadzania przesle pozniej. A jak one maja byc owiniete w calosci w tej folii??Doniczka i cala roslinka??Czy to trzeba je owinac ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”