Rododendron i kwitnienie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
eluch
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 maja 2007, o 17:40
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Jarek....ale piękne masz te różaneczniki:)Szczególnie podoba mi się ten biały- super.Ufam, że i u mnie kiedyś pojawią się takie cudne kwiaty.
Pozdrawiam i gratuluję:)
A jaka to odmiana- ten biały?
Elf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 sie 2006, o 11:04

Post »

Mam zarówno azalie jak i rododendrony. Azalie kwitną co roku bez usuwania przekwitłych kwiatów. Rododendron natomiast kwitł gdy został kupiony jakies cztery lata temu i później ani trochę, dawałam mu nawozy umiarkowanie specjalnie dla rożaneczników i podlewałam, ale co roku miał tylko pąki liściowe (podobne do kwiatowych), w ubiegłym roku stanęliśmy na ścieżce wojennej (bo nie kwitł) i nie dostał ani grama nawozu i wojnę wygrałam :P w tym roku zakwitł. Doszłam do wniosku, że trzeba uważać z nawozami i nawet umiarkowane stosowanie może roslinie zaszkodzić. Tyle z moich doświadczeń z rodzinką różaneczników. życzę sukcesów.
eluch
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 maja 2007, o 17:40
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Oj, Elfie!!! To masz podobną sytuację z tym kwitnieniem różaneczników.Z tą jednak różnicą, że mój nie kwitnie :(
Ale nic to, będę pełna nadzieji.Może w przyszłym roku zobaczę kwiaty. Obok rośnie drugi- drobnokwiatowy i miał kwiaty.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Moje akurat obficie kwitną - to znaczy na razie jeden, bo drugi będzie kwitł za jakieś 2 tygodnie. Ja podsypuję 2 razy nawozem - w kwietniu i lipcu. Nazwa to chyba florovit do różaneczników i hortensji. Twój różanecznik wcale nie jest mały. Sprawdż krzaczek, a konkretnie liście, czy nie zżółkły lub czy nie są odbarwione. Gdyby takie były, to znaczy, że roślinie brakuje nawozu. Różaneczniki lubią też miejsca osłonięte od wiatru, a moje rosną w półcieniu. Powodzenia!!!
Obrazek
eluch
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 maja 2007, o 17:40
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

RoksiSK, super wygląda Twój różanecznik:)
A jeśli chodzi o kolor liści mojego, to i owszem nie są one intensywnie zielone, ale lekko, leciutko odarbione w stronę żółtego; stąd i może mało nawozu.
Awatar użytkownika
Gabi_43
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 maja 2007, o 18:24
Lokalizacja: Konin

Różaneczniki

Post »

Lubią sporo wody. Ściółkowanie - jak najbardziej , wolniej wysycha gleba.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Proponuję poczytać ten i podobne wątki na temat różaneczników.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... BFanecznik

W skrócie chodzi o to, że wrzosowate bezwzględnie potrzebują kwaśnej gleby. Jeżeli pH gleby jest zbyt wysokie, to podlewanie, czy podsypywanie nawozem nic nie daje, one i tak umierają z głodu. Dlatego nie wykształcają pąków kwiatowych, lub nie zakwitają.
Wtedy tylko dokarmianie dolistne jest skuteczne, a w międzyczasie trzeba im obniżyć pH gleby.
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Ja mój rododendron podsypuję raz na wiosnę nawozem do roslin kwasolubnych.Kwitnie ,ale zeby to była rewelacja to nie powiem.Rosnie na glinie więc wilgoć ma .A moze to zależy też od gatunku?
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Anulko sprawdź pH gleby, wtedy będziesz mogła się zastanawiać, czy to wina odmiany, czy ogrodniczki. :D
Awatar użytkownika
jolciajci
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1588
Od: 26 lut 2007, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witam.
Ja praktycznie nic nie robię z moim różanecznikiem i wygląda tak;
Obrazek
Jestem jaka jestem - pozdrawiam serdecznie Jola
Awatar użytkownika
Jarek_74
50p
50p
Posty: 82
Od: 12 sty 2007, o 15:13
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Post »

eluch pisze:Jarek....ale piękne masz te różaneczniki:)Szczególnie podoba mi się ten biały- super.Ufam, że i u mnie kiedyś pojawią się takie cudne kwiaty.
Pozdrawiam i gratuluję:)
A jaka to odmiana- ten biały?
Na pewno zakwitną. :)
Jest to azalia japońska ale nie znam pełnej nazwy. Sadziła ją moja mama ładnych kilka lat temu.
Pozdrawiam
Anna170446
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 kwie 2007, o 18:44

Rododendron

Post »

Witam! mam problem z rododendronem .Mam go 2 lata i jeszcze ani raz nie zakwitł Może ktoś zna się jaki jest powód .Pozdrawia Anna
annaanna
Awatar użytkownika
kamilneo
100p
100p
Posty: 109
Od: 11 kwie 2006, o 21:42
Lokalizacja: Świdnik (lubelskie)

Rododendron

Post »

Jakiej wielkości jest roślina? Dużo urosła odkąd została kupiona? Jakie ma stanowisko, pH gleby?
Pozdrawiam Kamil
Poznaję regulamin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”