Siarczan amonowy

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Edyta67
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 12 mar 2009, o 14:34
Lokalizacja: Łomianki

Re: Siarczan amonowy

Post »

Moim (podczytanym na innym forum) sprawdzonym sposobem na zakwaszenie podłoża jest odstana w dużej beczce przez kilka dni woda z chlebem razowym.Po tym czasie smród jest niemiłosierny, ale po zbadaniu pH metrem ciecz ma kolor pomarańczowo - czerwony. Podlewam raz na dwa tygodnie po zimie, a w okresie letnim raz na jakiś czas - oczywiście po uprzednim zbadaniu gleby.
Pozdrawiam Edyta
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Siarczan amonowy

Post »

Odświeżam wątek :)
Już trzeci rok mam kilka borówek w miejscu, gdzie kiedyś było jakieś drzewo owocowe, bo minimalny pieniek wystaje z ziemi. Gdy sadziłam borówki do dołków usuwałam zbutwiałe resztki korzeni. Ziemię wokół borówek zakwaszam zlewkami herbaty, fusami kawy, wodą po namoczonym suchym chlebie, iglami spod świerka... Wiosną dwukrotnie (w pierwszych dniach kwietnia i maja) podsypałam nawozem do borówek. Mają się nieźle, owocowały w ubiegłym roku, teraz też będą. Wczoraj sprawdzałam (kilka próbek ziemi) pH płynem Heliga - 4,5 do 5,5.
Czytałam gdzieś na forum, że w taki zostawiony w ziemi pień można wlać siarczan amonu, przykryć pieniek ziemią i czekać; wkótce po pniu śladu nie będzie. Nie chciałabym borówkom zaszkodzić, ale noszę się z "tym pomysłem" od jakiegoś czasu. Skoro siarczan amonu zakwasza, to może to dobry pomysł? Czy odezwie się tu chemik z radą, bym nie zrobiła głupstwa :oops:
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Siarczan amonowy

Post »

Proponuje wywiercic kilka otworów w pniu (karczu) zwykłym wiertłem do drewna > 10 mm i w takie kanaliki długości ok 8-10cm wepchnąć (wsypać) siarczan amonu i dopiero to zasypac(uklepać) ziemią
sprawdzone 1
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Siarczan amonowy

Post »

Dzięki ;:196 Już myślałam, że nie dostanę odpowiedzi, bo po wysłaniu postu zobaczyłam, że jestem w rododendronach :oops: a nie w borówkach :)
Jak sprawdzone, to i u mnie się powiedzie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”