Choroby i szkodniki Rododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
Zablokowany
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Re: 2 problemy z rhododendronami - 2 choroby ?

Post »

Hania_wroc pisze:Obrazek
Te stare liście opadają z powodu zasolenia (w powiększeniu widać że usychają obrzeża i końcówki).
Najlepsze sposóby na zasolenie to:
- poprawić drenaż
- podnieść korzeń by wystawał ponad powierzchnię
- przestać zasalać/naważać

Przeczytaj o zasoleniu tutaj (na podstawie róż ale mechanizm jest ten sam): http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5#p1714555
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
reniuniek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4615
Od: 30 sie 2010, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czerwionka koło Rybnika

Re: 2 problemy z rhododendronami - 2 choroby ?

Post »

O właśnie też miałam ptyać o rdzawy nalot,mam to samo na jednym.Liście nie brązowieją tylko ten nalot mnie martwi Obrazek Obrazek
Mój zielony kwadrat cz.5-aktualna
Zapraszam :-) Renata
Hania_wroc
200p
200p
Posty: 207
Od: 30 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2 problemy z rhododendronami - 2 choroby ?

Post »

Dzięki za pomoc.

Monika, nawozilam nawozem do rododendronów i hortensji Agrecol oraz dolistnie podalam na początku sezonu Magiczną Siłę do rododendronów bo po zimie i poprzednim przypaleniu słońcem nie wyglądał za dobrze.

To teraz mogę cokolwiek zrobić bez wykopywania go? Poczytałam o zasoleniu. Ale co z tą chlorozą?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: 2 problemy z rhododendronami - 2 choroby ?

Post »

Czyli jednak przypala go słońce, te liście jakby za wiotkie. Coś powinnaś z tym zrobić, czasem wystarcza posadzenie w pobliżu czegoś co dawałoby trochę cienia.. jakiegoś kwasolubnego np hortensji paniculata - szybko rośnie ale gorzej zimą :?

A co do chlorozy to najpierw zmierz pH w kilku miejscach i na różnej głębokości wokół korzeni. Jeśli za wysokie to mimo nawożenia masz przyczynę
Hania_wroc
200p
200p
Posty: 207
Od: 30 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2 problemy z rhododendronami - 2 choroby ?

Post »

Zmierzyłam pH (test Heliga) i wyszło międy 5 a 6 (trudno powiedzieć czy w ogóle ma takie pH bo płyn chyba praktycznie nie zmienił koloru :( ).
Hortensje które rosną na tej samej rabacie obkopałam i wsypałam tam kwaśnego torfu. Przy Rh praktycznie wymieniłam ziemię pod i wokół niego na kwaśny torf z mieszanką ziemi. Starałam się usunąć resztki nawozu, który był w pobliżu roślin. Na razie zbiera się na deszcze więc nie mogę ich niczym dolistnie zasilić, ale jutro rano jak nie będzie padało podam im dolistnie Magiczną Siłę do Rh. W Kwiatonie (sklep ogrodniczy) mam możliwość kupienia Florovit mikroelementy - mangan, bor, cynk, miedź, żelazo. Czy któryś z nich może mi pomóc?

Teraz czekam na poprawę.
Hania_wroc
200p
200p
Posty: 207
Od: 30 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2 problemy z rhododendronami - 2 choroby ?

Post »

Jestem na tym forum nowa i nie powinnam wychodzić przed szereg ale zaryzykuję - mam pewną propozycję.
Wskazaliście mi powody przez które moje rośliny wyglądają tak a nie inaczej. Poszukałam, poczytał i miałam mały mentlik w głowie - to na co i jak mam "leczyć" moje roślinki? Na forum wypowiada się dużo fachowców, ludzi którzy mają ogromną wiedzę na temat roślin (tego Wam zazdroszczę i za to Was podziwiam) i potrafią zdiagnozować problemy i doradzić na podstawie zdjęcia rośliny co nie zawsze jest łatwe. Ale do rzeczy, czy np. w sekcji dotyczącej diagnozowania chorób itd. nie mógłby powstać leksykon takich chorób? Tematem byłaby nazwa choroby/szkodnika np. fytoftoroza czy ta nieszczęsna chloroza a dalej:
- Rośliny: czyli na jakich roślinach najczęściej występuję;
- Objawy: zdjęcie i opis jak rozpoznać taką chorobę/szkodnika;
- Leczenie: co zrobić żeby było lepiej;
- Podobne objawy: czyli jakie inne choroby/szkodniki mogą dać taki obraz;
- Z jakimi innymi chorobami najczęściej występuje: zapewne są choroby, które współistnieją z innymi
Moja prośba wynika stąd, że jest masa tematów na forum "jaka to choroba" (tak jak zresztą ten temat :wink: ), a to pozwoliłoby najpierw zapoznać się z chorobami, a jak mamy wątpliwości to szukać pomocy inaczej. Na forum widnieje ogromna ilość wiedzy, która może być trudna do odnalezienia. Wyszukiwarka owszem wyszuka mi słowo "chloroza" ale w dziesiątkach postów i czasem i tak nie otrzymuję się tego czego się szukało. Nie chodzi o lenistwo, bo wczoraj siedziałam i czytała możliwie dużo o chorobach jakie mi podaliście. Chodzi mi o to aby Wasza wiedza była jak najlepiej "zagospodarowania", a inni "pozytywni fanatycy" roślin mogli ją wykorzystać :)
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 2 problemy z rhododendronami - 2 choroby ?

Post »

Przecież mamy na forum taki wątek : FOTOGRAFICZNE KOMPENDIUM CHORÓB RODODENDRONÓW

Zajrzyj : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=35605&f=43
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: 2 problemy z rhododendronami - 2 choroby ?

Post »

A ja Hanię_wroc rozumiem. Osobie nowej na forum ogromną trudność sprawia znalezienie informacji ze zdjęciem, żeby porównać ze swoim przypadkiem mimo, że na początku działu Rododendrony i azalie jest na pierwszym miejscu NAJCIEKAWSZE TEMATY o rhododendronach.

Ale czy ktoś przeczyta temat Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy zanim zada pytanie? - wątpię, a przecież to elementarz i bardzo ciekawie napisany przez rose_marek. Po przeczytaniu tego tematu można się zorientować jakie błędy popełniło się na początku jeśli rododendrony zaczynają chorować.
W różowej części jest też FOTOGRAFICZNE KOMPENDIUM CHORÓB RODODENDRONÓW, o którym napisała Ewelina.

Hania_wroc zajrzyj tam, pH ziemi musisz znać, a definicji chlorozy nie szukaj przez forumową wyszukiwarkę...chyba strata czasu, wyszukiwarka internetowa wyrzuci szybko co trzeba, tu np http://www.moj-ogrodnik.pl/prace/Chloro ... -58-a/str0 .
Poza tym zawsze ktoś się znajdzie żeby pomóc w razie czego. Ja nie mam zwyczaju odsyłania do wyszukiwarki.
A wracając do Twojego rh jeśli wymieniłaś ziemię na kwaśną to daj mu teraz spokój tylko przykryj ściółką. Możesz nawozić dolistnie ale wieloskładnikowym (magiczna siła, florovit płynny itp). Mikroelementów nie kupuj.
Popatrz też na tabelę na str 13 - wpływ odczynu pH na dostępność składników mineralnych w glebie http://www.horticentre.pl/uploads/ipdis ... 939681.swf
Hania_wroc
200p
200p
Posty: 207
Od: 30 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: 2 problemy z rhododendronami - 2 choroby ?

Post »

To się trochę wygłupiłam :oops:

Moniko, dziękuję za pomoc i zrozumienie. A swoją drogą to całkiem przypadkiem (zanim przeczytałam Twój post o zakupie h. paniculata) kupiłam ją właśnie :) Co prawda nie w to miejsce bo tam przsłoniłaby wszystko inne ale znajdę jej godne miejsce.
wojekj
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 cze 2011, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy moim roślinkom coś dolega?

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Dla 1-3 dałem trochę nawozu (połowę zalecanej dawki dla rododendronów tak jak w którymś wątku pisało i zaczynają wyglądać lepiej. Nr 3 pozbawiłem wszystkich starych liści które i tak były jakby wysuszone i teraz w szybkim tempie wyrastają nowe i ładne :) Nr 2 raczej przesadzę bo chyba naprawdę ma za dużo słońca. pH sprawdzę ale wydaje mi się że nie jest raczej taki złe bo iglaki w tym samym miejscu wyglądają ładnie i szybko rosną prawie bez żadnego nawozu. Jak nie będę widział poprawy to będę pisał.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Czy moim roślinkom coś dolega?

Post »

wojekj jeśli pH jest ok (4,5-5,5) to nr 1, może też nr 2 jest niedożywiony, brak azotu. Ale lepiej podlać wieloskładnikowym+mikro do kwaśnolubnych z dużą zawartością N. Podlanie działa natychmiast, na efekt po zastosowaniu granulowanego trzeba trochę czekać. Jeśli chcesz to możesz podlać połową dawki, chyba, że liście nie są już takie żółtawe.
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: moje rododendrony czy są chore?

Post »

To i ja się podłączę. Mój rhododendron (Catharina van Tol) kupiony miesiąc temu, posadzony do dużej glinianej donicy, w substracie ogrodowym wymieszanym z torfem, pięknie kwitł. Po przekwitnięciu, od kilku dni ma takie objawy na liściach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przejrzałam wątek ze zdjęciami chorób i mam wątpliwości. Fytoftoroza czy coś innego?
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: moje rododendrony czy są chore?

Post »

Nikt nie ma pomysłu? :(
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Zablokowany

Wróć do „Rhododendrony i azalie”