Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12  
Autor Wiadomość
atallanta
 Tytuł: Re: Kalanchoe - problemy w uprawie
PostNapisane: 30 lis 2016, o 21:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Tak po zdjęciach w poście, który zlinkowałeś to chyba nie do końca tak wygląda, ale przyjrzę się jeszcze jutro w dziennym porządnym świetle. Małe robale są na wszystkich trzech, a poza tym jeszcze tarczniki? :/ Skąd to cholerstwo się bierze? Dzięki!

Zobacz profil Wyślij e-mail      

atallanta
PostNapisane: 1 gru 2016, o 22:49 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Przyjrzałam się jednemu z kwiatków, temu, który ma mieć tarczniki. Dorobiłam kilka zdjęć listków od spodu i od góry. Te małe kropki na spodzie liści to faktycznie mogą być tarczniki, ale ten brzeg mi jednak nie pasuje do zdjęć tarczników, które widziałam w podrzuconym poście. Tarcznik i wciorniastek na jednej roślinie na raz? ;:218
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest coś, co załatwi oba szkodniki szybko i skutecznie?

norbert76
PostNapisane: 1 gru 2016, o 23:09 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Hmmm, a w jakiej rosną ziemi? Było przesadzane po zakupie?

Edit jeszcze jedno sobie przypomniałem, to wygląda mi na korkowacenie liści, wskutek przetrzymywania w zbyt wysokiej temperaturze ok. 24 stopni wzwyż oraz/albo w zbyt wysokiej wilgotności powietrza.

atallanta
PostNapisane: 2 gru 2016, o 16:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dwie przesadzałam kilka miesięcy temu. Rosną w mieszance ziemi uniwersalnej i torfu (tak mi doradzono w ogrodniczym). Jedna rośnie w takiej ziemi, w jakiej była kupiona. Nie wiem co tam jest. Widać białe kulki styropianowe (albo coś podobnego). Korkowacenie może tak wykręcać liście, jak na zdjęciu? W domu mamy dość chłodno, ok. 20 st. Powietrze raczej za suche, co widać po innych kwiatkach (suche końce liści u anturii i fikusa beniamina, mimo że stoją na kamyczkach z wodą).

norbert76
PostNapisane: 2 gru 2016, o 17:42 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Czyli ma niewłaściwe podłoże, które wolniej przesycha i pewnie doszło jednak do przelania. Góra wydaje się być sucha, a dół mokry - stąd też może pojawić się korkowacenie. Ja bym przesadził do przepuszczalnego podłoża - mieszanki ziemi do sukulentów oraz żwirku albo agroperlitu w proporcji 2:1. Sprawdzisz przy okazji stan korzeni.
Podobnie, a przede wszystkim trzeba tak samo postąpić z tą nieprzesadzaną - sukulentów nie można długo trzymać w takim podłożu, bo nie nadaje się do uprawy sukulentów.
Czyli problem leży nie w szkodnikach, a niewłaściwym podłożu.
I jeszcze jedno - nie trzymaj doniczek w osłonkach, a w normalnych doniczkach na podstawce.

atallanta
PostNapisane: 2 gru 2016, o 23:09 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Jak podlewam to wyciągam z osłonek i daję na podstawki. Do osłonek wracają następnego dnia. Myślałam, że to wystarczy, żeby nie stały w wodzie. Przy przesadzeniu zrobię, jak mówisz. Mam nadzieję, że to wystarczy.
A tymi robaczkami biegającymi mam się nie przejmować? Wyglądają na wciorniastki, a już jednego kwiatka musiałam przez te paskudy wyrzucić. Nie wiem nawet czym to pryskać. Obsydian wcześniej nie zadziałał.
Polecasz może jakąś konkretną ziemię do sukulentów?

norbert76
PostNapisane: 2 gru 2016, o 23:20 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Jeśli to faktycznie są wciornastki, to możesz dokonać oprysku po przesadzaniu. Profilaktycznie zrób go też na pozostałych roślinach.
Co do ziemi, wystarczy standardowa ziemia do sukulentów, szczególnie że i tak wymieszasz ją ze żwirkiem.

Karolina_Emilia
 Tytuł: Kalanchoe - jak uratować
PostNapisane: 17 lut 2017, o 16:48 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dzień dobry, od jakiegoś czasu (ok. roku) mam w domu azalię, którą niestety trochę zaniedbałam. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jaki stosowałam to było podlewanie. Kwiat ma już dawno za sobą okres kwitnienia. Liście i łodygi rozrosły się na boki, a środek jest niemalże pusty. Mam prośbę o radę, czy można jeszcze jakoś ten kwiat uratować. Myślałam o rozszczepieniu na mniejsze (ale nie wiem czy to możliwie?) lub obcięciu dolnych gałęzi jednak trochę mi ich szkoda bo są okazałe. Będę wdzięczna za pomoc.

Obrazek

jokaer
 Tytuł: Re: Jak uratować zaniedbaną azalię?
PostNapisane: 17 lut 2017, o 17:46 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Skąd: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

więcej niż 1
Czy aby na pewno jest to azalia :shock: :?:

norbert76
 Tytuł: Re: Jak uratować zaniedbaną azalię?
PostNapisane: 17 lut 2017, o 18:14 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
To nie jest Azalia, a raczej Kalanchoe blossdeldiana. , Azalia ma gładkie brzegi liści, a te tutaj są charakterystycznie ząbkowane.

Karolina_Emilia
 Tytuł: Re: Kalanchoe - jak uratować
PostNapisane: 17 lut 2017, o 21:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Ojoj dziękuję bardzo! Szukałam w sieci odpowiedzi jaki to kwiat i wszystko wskazywało na azylię. Jestem początkującym "ogrodnikiem" więc proszę o wyrozumiałość :D

marzar
PostNapisane: 19 lut 2017, o 23:42 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
witam,
zauważyłem, że na mojej roślinie pojawiły się takie wżery. Roślinę podlewam raz w tygodniu, rośnie w doniczce gdzie na dole ma trochę kermazytu aby jej nie przelać. To coś na liściach pojawiło się praktycznie z tygodnia na tydzień. Roślina stoi na parapecie południowym.
Co to może być? przejrzałem wcześniej temat i nie znalazłem zdjęć z takimi objawami.

Obrazek

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 20 lut 2017, o 01:19 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Opcja nr 1. Szkodniki sprawdź dokładnie czy coś nie łazi po roślinie oraz w ziemi.
Opcja nr 2. Przelanie, wskutek zbyt częstego podlewania oraz pewnie niewłaściwego podłoża. Kalanchoe w okresie jesienno-zimowym podlewamy raz na około 1,5 - 2 tygodni. Prawidłowa mieszanka to ziemia do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 2:1. Sam drenaż z keramzytu tutaj nie wystarczy.

marzar
PostNapisane: 20 lut 2017, o 20:57 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
opcja 1: na 99% nie, ponieważ nic nie znalazłem w ziemi ani też na liściach (sprawdzałem pod lupą dla pewności :) )
opcja 2: bardzo możliwe. 1-1,5 miesiąca temu przesadziłem roślinę z małej plastikowej doniczki do większej, ale ceramicznej bez otworu, aby nie przelać wrzuciłem trochę kermazytu. Podlewam jak pozostałe rośliny raz w tygodniu, więc wysoce prawdopodobne ze przelałem. Zrobię teraz 2 tygodnie przerwy. Dziękuje za podpowiedź, dam znać za miesiąc jak rezultaty.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 166 ]  Idź do strony nr...        1 ... 8, 9, 10, 11, 12  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Ola_H i 54 gości