Zabezpieczanie rododendronów i azali na zimę

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

Dalej?
Doniczkarka....bodaj taka...
http://www.youtube.com/watch?v=8w9i9TKNIg0
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

aaa..taśma :D ale chyba trafiają te maluchy do ogrodników bez taśmy.., ale im się też nie che dziergać specjalnie przy korzeniach. Strasznie łatwo o jakąś zarazę :(
Ja zdaję sobie sprawę, że to każdego porządnego ogrodnika może zabić finansowo niestety, ale my z Citką Agi będziemy ratować takie prawdziwe wczorajsze ogrodnictwa :uszy

Mam pytanie - co to za kółeczka do sadzonek w tym filmiku?
http://www.youtube.com/watch?v=faOKTFgX ... re=related
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

Kółeczka?

Niby gdzie?
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

No bierzesz takie, przecięciem przekładasz przez pień/łodygę (wchodzi w otworek) i kapslujesz roślinkę (a właściwie podłoże) ;:108
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

MirekL zaraz na początku, to w co on wtyka
Andres74 ale z czego to to?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

Torf. Prasowany.
A toto białe musi wełna mineralna.
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

monika pisze:Andres74 ale z czego to to?
Myślałem, że pytasz o te czarne krążki ;)


Wracając do tematu:
Moje rododendrony po pierwszych mocniejszych przymrozkach (ostatnie dni listopada) podsypałem torfem.
Obecnie wszędzie ziemia jest pokryta grubą warstwą śniegu.
W ubiegłym tygodniu była odwilż i sporo śniegu stopniało.
Ziemia chyba dopiero teraz zaczyna zamarzać, kilka dni temu pod śniegiem była mokra.
Rododendronu mają smutno zwieszone listki, ale trzymają się dzielnie.
Oby do wiosny.

Wiosną kupiłem w kwiaciarni azalię, która wyglądała na "gruntową", więc ją wsadziłem do ziemi, tylko trochę dziurawiąc bryłę korzeniową.
Gdy przyszły mrozy straciłem pewność, czy aby na pewno może ona rosnąć w gruncie, więc ze szpadlem i szeroką doniczką ruszyłem ją wykopać.
Okazało się, że wyszła bez problemu, taka jaką wsadziłem.
Na wiosnę ją poszarpię, wrr.

Gdy sadziłem różaneczniki w 2009 r. te, które były małe i w małych doniczkach, też miały trochę zbitą masę korzeniową (polski, znany producent).
Ale powyciągałem ją trochę i po pewnym czasie sprawdziłem, czy nowe korzonki rosną. Rosły ;)
Ciotka Agi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 cze 2008, o 11:25

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

Koszmar. W takim "materiale" nie ma już duszy. Nie ma dobrej energii roślin. To tylko atrapy życia. ale ten materiał nie jest produkowany aby żyć, jest produkowany aby dostarczać kasy. Brr. A dla mnie roślina to życie ...
Moniko, wiem, że rozumiesz ;:196 o czym bredzę /o tej duszy, o energii i w ogóle o życiu.../ więc spróbujmy poszukać szkółek nie jak z matrixa. Już w tym roku nie kupiłam chryzantem w donicach na dekorację domu w jesieni, bo w poprzednim zobaczyłam, że były w donicach, ale miały zupełnie podcięte korzenie i już nie żyły - sprzedawane. Więc chryzantemy w postaci "materiału"/ pa pa . A z nimi moja kasa dla producenta :heja . Ponieważ moje ogrody są duże to i kasy mi zostało trochę.
Do wiosny muszę znaleźć jeszcze wrzośce i coś kwaśnolubnego do nich, więc trochę czasu mam. I nie tracę nadziei, że jednak znajdę. Ale teraz kupując roślinki będę patrzyć najpierw na brązowe, a potem na zielone :-) a nie jak dotychczas. Może przez pierwszy rok nie będzie jeszcze nam łatwo, ale z czasem znajdziemy odpowiednich ogrodników, tak jak teraz wyszukuję producentów owoców z pestkami /czyli nie GMO/, warzyw, które "idą w nasiona" ale nie mają czarnych plam, chleba niedmuchanego, serów bez oleju itd.
Wracając do tematu wątku sądzę, że 60 - 80% tak produkowanego "materiału" nie przeżywa pierwszego roku po sprzedaży. A jeśli przeżyje to choruje. Na nic więc nasze nakrywanie, dokarmianie, odgrzybianie, nawadnianie i modlitwy - taki "materiał" od urodzenia ma przechlapane, niestety.

@Andres. Coś dla twoich azalii na wiosnę. Może przywrócisz im życie? http://www.youtube.com/watch?v=qdt3hnLH_8M
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

Może spróbuj tutaj poszukać roślin: http://www.cieplucha.com.pl/galeria.php ... =1516#1516
Napisz do nich, może Ci odpowiedzą jak wyglądają korzenie ich sadzonek.

Dziękuję za filmik. Nieźle ją wytarmosiła, choć ta bryła nie była mocno sfilcowania.
Obie azalie stoją w piwnicy i czekają na wiosnę.
Ciotka Agi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 cze 2008, o 11:25

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

Dziękuję za stronkę, wrzuciłam do zakładek.
Co do tarmoszenia rododendrona to widać jak między bajki trzeba włożyć popularne reklamowe hasło, że "materiał" z doniczki można sadzić przez cały rok - tylko wyjąć z kontenera i włożyć do ziemi - hahaha. A potem wyjąć z ziemi i na ognisko ... :wink:
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

Żeby po roku - u mnie azalia padła po czterech latach, wyglądała dokładnie tak jak ta na zdjęciu, gdym wtedy była taka mądra jak dzisiaj..
Obrazek
zdjęcie z internetu
Ciotka Agi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 cze 2008, o 11:25

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

Kurczę, biedactwo nie wypuściło przez 4 lata ani jednego korzonka! Zaduszone. A ile pracy w to włożyłaś i ile nadziei, prawda? Pamiętasz, gdzie kupowałaś?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Jak zabezpieczyć rododendrony i azalie na zimę

Post »

eee... szkoda słów
w każdym razie życzę ci powodzenia w poszukiwaniu szkółki, ogrodnictwa, ogrodnika, pasjonata....

Z braku polskiej z ogromną przyjemnością podczytujęfrancuską stronę Marc'a Colombel - założyciela Société Bretonne du Rhododendron i Président of the Société Bretonne du Rhododendron, różne ciekawe rzeczy pisze i pokazuje
http://translate.google.pl/translate?hl ... rmd%3Divns
Marc Colombel http://www.rhodophiles.com/indexscape.htm

Andres74 jak zimują Twoje największe krzewy? śnieg je trochę okrył?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”