Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Myślicie, że to może być ziemia?
Ja w tym roku na Hollasie do wysiewów, w zeszłym roku mi się sprawdziła, za to do pikowania tej samej firmy dała ciała. W tym roku do pikowania mieszałam Hollas do wysiewów z ziemią pieczarkową i kompostem i też pomidorom było źle. Ale podejrzewam, że to nie do końca rozłożony kompost wyżarł pomidorom azot i głodowały. W akcie desperacji (choć tylko jak wiem jak bardzo mi się nie chciało), poprzesadzałam po raz n-ty tym razem do ziemi uniwersalnej z Kaufa, którą stosowałam kilka lat temu, i rosną. Nie są równe, jedne mają lepiej wybarwione liście od drugich, ale ogólnie wyglądają ładnie. Tylko maluchy do gruntu słabują, bo ich nie przesadziłam. I właśnie one są fioletowe (nie wszystkie, ale np. Malachitowa tak). Wszystkie od tygodnia siedzą w dogrzewanym tunelu.
Iza
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Sadzonka Pudovika stojąca w zimniejszym pokoju okazała się być zielona zarówno z wierzchu jak i od spodu.
Awatar użytkownika
mamaAmelka
200p
200p
Posty: 402
Od: 26 mar 2017, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Witajcie,
na jednej sadzonce pomidora (Red Pear) zauważyłam plamki na najstarszych liściach. Jest w uniwersalnej ziemi, podlewany wodą.
Co to może być i jak postępować dalej?
Obrazek

Obrazek
justinea4
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 20 paź 2016, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź / Warszawa

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Dzień dobry!
Otóż zobaczyłam ostatnio, że niektóre moje pomidorki trochę obwiędły. Dotyczy to dolnych, starszych liści, które nieco wyblakły/lekko zżółkły, brzegi się pozawijały i zeschły. Reszta rośliny wygląda według mnie dobrze tzn. żadnych zmian na górnych liściach czy wierzchołku wzrostu, łodyga też bez zmian.
Z tego co wyczytałam może być to spowodowane niedoborem azotu (przy czym rośliny pikowane były do ziemi do rozsady pomidorów + podlewam biohumusem w niewielkich ilościach), zawilgoceniem gleby (podlewam co kilka dni 2-3, gdy górna warstwa ziemi przeschnie; przy czym hoduje w doniczkach torfowych- specjalnie też porobione mają dziurki, żeby nadmiar nie gromadził się na dole).

Obrazek


Obrazek
Dolne liski opadły, brzegi są zawinięte i suche.

Obrazek
Młode listki i wierzchołek są według mnie ok ( nie mogłam lepiej uchwycić na zdjęciu).

Jaka może być prawidłowa przyczyna takiego stanu? I co w związku z tym robić? Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam, Justyna.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

justinea4 pisze:
Jaka może być prawidłowa przyczyna takiego stanu? I co w związku z tym robić? Z góry dziękuję za pomoc.
Może być nawet nadmiar azotu, a i niedobór światła, ewentualnie jeszcze być może nieco za mało wapnia.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Albo zalane korzenie.
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Też stawiam na zalane korzenie. Przy tych doniczkach nawet mnie to nie dziwi.
Pozdrawiam
Dariusz
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

mamaAmelka Mają za mokro.
Moje wzeszłym roku też tak miały. Póki rosły w doniczkach torfowych nie udało mi się tego wyeliminować, Albo torf wysychał na wiór albo pomidorki były wątłe, blade i z takimi plamkami jak u Ciebie. Jak poszły do gruntu to im przeszło i ruszyły z kopyta :D
Awatar użytkownika
mamaAmelka
200p
200p
Posty: 402
Od: 26 mar 2017, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Plamki wystąpiły łącznie na trzech sadzonkach, które pikowałam do ziemi, która była bardzo mokra. Odkryłam potem, że wysychała mocno na wierzchu, a w środku wciąż była mokra. Podlewam bardzo oszczędnie i plamki nie postępują.
Sadzonki wciąż mam w domu. U mnie nad morzem nocami 2-3 stopnie i do tunelu foliowego boję się je jeszcze wsadzić.

Do tego dziś ukatrupiłam cztery ziemiórki. Ustawiłam żółtą miseczkę z połową szklanki wody i łyżką octu winnego. Może coś się złapie zanim kupię żółty lep. Chociaż jak na razie już nic nie widziałam latającego w okolicy moich roślinek.
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Tak myślę że przesadź je lepiej do normalnych doniczek. Do świeżej ziemi. Delikatnie wypłucz korzonki. :?
Pozdrawiam ;)
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

Nie było mnie jakiś czas i pomidory były podane po 5 dniach przez moja szwagierke, prosiłam ja żeby wlala trochę do podstawek. No i zostałam wzrost pomidorów, ale też opadające liścienie, zżółknięte... Jednej sadzone przypuszczam odpadały pierwsze liście właściwe... Jeden miał tak sucho że miał zwiedniete wszystkie listki. Podlałam i są ładne zielone. Zastałam również na liściach takie o to cos jak na zdjęciach. Czy to objawy suszy lub braku jakiś składników?
Obrazek
Tutaj jedna sadzonka, u góry piękna i zdrowa a na dole :

Obrazek

Obrazek
A to już inna sadzonka
Obrazek


A tu znów podobna choroba? I takie pęcherzyki na łodydze
Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam, Werka
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

werutka!

To są duże sadzonki.Nic im nie dolega.Patrząc na 3 zdjęcie.
Masz tak jak przeważnie każdy z nas różne odmiany i stąd mogą być jedne w dobrej,drugie w gorszej kondycji.
Dolne liście żółkną pewnie z braku pożywienia.Albo miały za mokro.
Wylej wodę z podstawek.
Dosyp ziemi do tych co mają jej mało.
Pewnie niedługo wsadzisz je na miejsce stałe,to zacznij hartowanie.

Może ktoś bardziej znający się poradzi Ci lepiej.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.16

Post »

W podstawkach miały sucho wszystko wypily, były podlane w środę a i tak miały sucho jak wróciłam wczoraj... Generalnie od góry są bardzo ładne , zdrowe. tylko te dolne liście chyba właściwe żółte i te odpadajace liścienie . Nawet ten z grzybem poszły do góry bo nie zdążyłam przesadzić :lol: cześć wezmę dziś do tunelu bo zapowiadają się ciepłe dni...
Pozdrawiam, Werka
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”