Czosnek zimowy cz.5

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Erazm pisze:Kilka gnijących główek czosnku (15 - 20) musiałem usunąć. Pędy i główki były miękkie, od dołu gniły, liście zasychały. Jaka jest przyczyna i jak przeciwdziałać?
Kilka lat temu śmietka próbowała mojego czosnku i wyglądał podobnie, gnił a liście zasychały, sama śmietka nie była powodem gnicia tylko infekcja przez miejsca uszkodzone. Sprawdź czy gdzieś na szyjce pod łuskami nie znajdują się brązowe bobówki.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Hania_wroc
200p
200p
Posty: 207
Od: 30 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Czosnek mi się kładzie, szalotka z resztą też. Czy to już czasię na zbiór zimowego?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Zimowy zbieram jak ok 1/3 liści zaschnie ale dobrze jest wyrwać na próbę jeden i sprawdzić jak wygladają główki, nie powinny się otwierać. Na zbiór jeszcze trochę za wcześnie u mnie przypada to na ostatnie dni czerwca początek lipca zależnie od roku.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Jest jeszcze sens dolistnie zasilić np. Florovitem ?
Liście jeszcze bez znaczących objawów zasychania.
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

ANalfabeta pisze:Jest jeszcze sens dolistnie zasilić np. Florovitem ?
Liście jeszcze bez znaczących objawów zasychania.
Nie ma sensu. Florowit zawiera azot, będą się gorzej przechowywać. A poza tym dolistne dokarmianie stosuje się w przypadku silnego deficytu żeby szybko uzupełnić brakujący składnik. Czosnek sadzony na jesieni nawozi się azotem jednorazowo wiosną.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

A mi szczypior czosnku wyłożył się jak zboże (pewnie to przez ostatnie silne wiatry). Czy będzie to miało wpływ na samą cebulę czosnku? To akurat ostatni etap dojrzewania gdy cebula najbardziej przyrasta :?: :?: :?:
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Hej,
a mój czosnek wygląda teraz tak, końcówki zaczynają zasychać, ale to raczej jeszcze nie pora na zbiór?:
Obrazek

pozdrawiam
pozdrawiam, mario
Irek_2
200p
200p
Posty: 238
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Witam
Na jesieni posadziłem połowę czosnku francuskiego (kupiony przez e...y) a połowę polskiego (Harnaś, Ornak, Arkus). W związku z tym, że Francuz zachorował na zieloną zgniliznę (jeszcze przed sadzeniem dostał takiej zielonej pleśni), to zaatakowane wyrzuciłem, a resztę zamoczyłem w Topsinie. Po moczeniu kilka ząbków jeszcze odpadło, ale reszta była ok i poszła do ziemi. W tym samym dniu sadziłem Francuza i polskie odmiany. Na tym samym zagonie, wszystkie ząbki dostały po dwie garście kompostu "pod korzeń". Na wiosnę pokazały się nad ziemią mniej więcej równo (dopiero koniec lutego/początek marca). Francuski rósł szybciej, polski od początku był jakiś taki słabszy (mniejszy, cieńszy, mniej zielony). Ok miesiąc temu, po wichurach w Gdańsku, polski czosnek wyległ (wszystkie roślinki co do jednej). Wykopałem go w sobotę. Okazało się, że prawie wszystkie główki są zdrowe (twarde, bez uszkodzeń), ale małe, jeszcze dobrze nie wyrośnięte. Główki składają się z trzech, czterech małych ząbków (trzy główki już rozebrane do małosolnych). Reszta główek suszy się na sznurkach na tarasie altanki. Wszystkie wykopane czosnki miały na poziomie gruntu miękką łodyżkę, część nadal miała zielony szczypior. Nie wiem od czego się robi taka miękka łodyżka (śmietka?, choroba grzybowa?, albo choroba grzybowa po ataku śmietki ?) ale myślę, że to było przyczyną wylegnięcia się polskich odmian. Francuski stoi nadal prosto i jeszcze nie jest gotowy do zbioru. Pozdrawiam
Pozdrawiam Irek
sonboten47
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Witam forumowiczów-czosnkowiczów :wink:
Czy kopiecie już swój czosnek ozimy? Mój wygląda tak jak na zdjęciach - końcówki szczypioru żółte, zamieszczam również jedno zdjęcie główek. Czy Waszym zdaniem już pora na zbiór? U nas (zachodnia wielkopolska) teraz mokro, nawet bardzo. Chciałbym jeszcze z tydzień poczekać ale nie chciałbym przeholować. Doradźcie proszę!
Pozdrawiam,
--
Jędrek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

:wit
sonboten47 czosnek jeszcze nie kop ,teraz najbardziej rośnie.
Pozdrawiam Teresa
Miłe chwile dnia każdego czynią człeka szczęśliwym.
sonboten47
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Nie wiem jak Wy ale ja się obawiam tej uderzeniowej dawki opadów, która w ostatnich dniach przechodzi nad Polską, a konkretnie negatywnej wpływu takiej ilości wilgoci w okresie bezpośrednio przed zbiorem. Jak sądzicie (na podstawie zdjęć, które zamieściłem dwa posty wcześniej) do kiedy mogę zwlekać z kopaniem?
PS. Dzięki Tereska za odpowiedź :D
sonboten47
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2015, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Widzę, że wątek nieco przygasł:( Dziwne bo okres dla czosnkowiczów "gorący". Spróbuję go zatem ożywić. W tym celu zamieszczam kilka fotek - zdjęcie szczypioru oraz zdjęcia wykopanego czosnku - widać różnice wielkościowe. Jest bardzo mokro i nie chciałbym kopać w takich warunkach, z drugiej strony jeśli już na niego czas to nie ma się co oglądać na deszcz. Pochwalcie się swoim czosiem i napiszcie kiedy planujecie zbiór. Załączam też fotkę czosnku porażonego jakąś zgnilizną. Czy ktoś wie co to dokładnie jest i jak zwalczać?
Pozdrawiam:)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czosnek zimowy cz.5

Post »

Zapowiadają ciepły weekend, można będzie już zbierać czosnek, mam pytanie czy w ogóle a jeżeli to co sadzicie po czosnku zimowym?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”