Oświetlenie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
AgusWT
100p
100p
Posty: 105
Od: 20 kwie 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Oświetlenie

Post »

Aguss85 pisze:Led 20W grzeje mi box prawie tak, jak świetlówka fotograficzna 105W. Więc jeśli się pan Newton nie mylił, to świecić musi słabo, marnując tyle energii na grzanie.
widzisz to nie ma grzać tylko dawać światło mam świetlówkę ledową (listwa) i jakoś nie widzę żebym płaciła więcej za prąd niż zwykle. A jeśli ma świecić i grzać to polecam "kwokę" żarówka do chowu kurcząt.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz. 8

Post »

AgusWT pisze:
Aguss85 pisze:Led 20W grzeje mi box prawie tak, jak świetlówka fotograficzna 105W. Więc jeśli się pan Newton nie mylił, to świecić musi słabo, marnując tyle energii na grzanie.
widzisz to nie ma grzać tylko dawać światło mam świetlówkę ledową (listwa) i jakoś nie widzę żebym płaciła więcej za prąd niż zwykle. A jeśli ma świecić i grzać to polecam "kwokę" żarówka do chowu kurcząt.
Agusia, ja porównuję dwa źródła światła i jak któreś za mocno grzeje, to moim skromnym zdaniem słabiej się nadaje. Rachunki to jedno, im taniej tym lepiej, ale jak energia idzie w ciepło, to z zasady nie idzie w światło i uważam to za gorsze rozwiązanie. I taką mam opinię o LEDach, ale ja nie jestem elektronikiem, tylko informatykiem i mam prawo się nie znać ;:198 Z resztą porównanie prowadzę od niedawna i jeszcze różnie może wyjść :wink:
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz. 8

Post »

Świetlówka 18W 1300 lum kosztuje od 5 do 7 zł. Jaką ma moc i ile lumenów daje Twoja listwa LED. Dodam jeszcze, że rosliny w procesach życiowych wykorzystują najwyżej 3% zaabsorbowanego światła, więc potrzebują dość dużo światła.Tak ze 6000 luksów czyli 6000 lum/m2.
Są wątki o doświetlaniu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=546
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=308
Awatar użytkownika
Emalia
200p
200p
Posty: 218
Od: 5 lis 2008, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz. 8

Post »

Uf. To się trochę pogubiłam z tymi świetlówkami. Na szczęście w Gdańsku już są. Nie będzie problemu z montażem :). Podają parametry: Wbudowana żarówka LED.
Śrubki w komplecie
Transformator w komplecie.
Pobór mocy przy użytkowaniu 16h dziennie: 7.68 kWh na miesiąc.
Tylko do użytku w pomieszczeniu.
Jeśli chcesz, by światła włączały i wyłączały się automatycznie, możesz podłączyć programator czasowy.
Żywotność LED - około 25 tys. godzin.
Czy grzeją, to się okaże.
A z tym wrzątkiem to aż kusi spróbować.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz. 8

Post »

Napiszę krótko, świetlówek liniowych już nikt nie stosuje ani w awkarystyce ani w produkcji zioła, wszyscy przechodzą na HPS HQI lub LED. Moje jedno tonowe{1000kg} akwarium skończyło na świetlówkach t5 HO o mocy 300w w dedykowanej na zamówienie pokrywie, teraz od razu bym dał ledy jako znacznie lapsze i ekonomiczniejsze. O ile uzysk lumenów z wata czasami dorównuje Ledom czy Hps o tyle uzyskanie odpowiedniej wartości w luksach już przewyższa możliwości świetlówek, świetlówki dużo tracą na odbłyśnikach ponieważ ponad połowa ich mocy musi zostać odbita i zwrócona do roślin i długość świetlówek również uniemożliwia zkoncentrowanie światła na małej powierzchni,i wiadomo że optymalnym polem do doświetleń jest okrąg a świetlówki sa podłużne i masa światła trafia na ścianki boczne zamiast na rośliny. Są świetłowki kompaktowe CFL o mocy nawet do 200w by skupić źródło światła i uzyskać sensowne Luksy na powierzchni uprawy w stosunku do świetlówek liniowych.

Wątek zamykam, proszę dyskusję kontynuować we wskazanych przez Kalo tematach. jokaer.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”