Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

[quote="SandraABC"]Lidl ma przeważnie cayenki :) Faktycznie ze sklepowych owoców wychodziło sporo i to bez szczególnych udogodnień owoców, ale niestety potrafiły na krzaku się zbiesić i jedne były słodsze a inne wypalały gardło.

No właśnie zauważyłem że pierwsze zbiory to papryczki bardzo ostre ale zdarzały się mało ostre chodź tych było nie wiele , od czego to zależy ?
Zostawiłem sobie troszkę nasion z wybranych największych papryczek na przyszły sezon.
Papryczki dojrzewały na pograniczu lubelskiego i podlaskiego.
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Behaviour pisze:
anubis pisze:i co najśmieszniejsze to wszystko na wschodniej granicy Polski :)
A północ czy południe? Na Podlasiu da się jak najbardziej uprawiać ostre papryki. Jednak pod chmurką jest za chłodno. Albo folia albo dom : )
Do bugu może z kilometr, do Janowa Podlaskiego kilka naście minut drogi :)
temperatura zazwyczaj max 1-2 * mniej niż np. w stolicy.
Sadziłem arbuzy, papryczki, rodzynki i wszystko ładnie rośnie, problemem jest tylko czasem deszcz.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Nie ma nic dziwnego w tym, że rosliny ciepłolubne tak rosna na ścianie wschodniej.Te same winogrona posadzone w okolicach Zamościa i w centralnej Polsce rozpoczynały wegetację średnio 2-3 tyg. później i wcześniej dojrzewały. Lato jest o wiele cieplejsze.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Obrazek

Ta żółta papryka na zdjęciu to co jaka odmiana może być? Zakupiłem ją pod nazwą HEATWAvE jednak wydaje mi się, że taka odmiana nie istnieje. Po lewej JALAPENO, po prawej THAI HOT

Co mogę napisać o tej odmianie, rosła w gruncie zaczęła dojrzewać dopiero w połowie września, w ubiegłym roku w tunelu dojrzała w 100%. Odmiana bardzo plenna, wydaje się że więcej ma owoców niż liści. Owoce twarde o grubej ściance. Poszły do słoików w zalewę octową jak jalapeno.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Prawdopodobnie to oryginał http://www.chilihead.pl/viewtopic.php?f=57&t=3589 . Gdzie ją dorwałeś?
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Na niemieckim eBayu, u gościa który jest hobbystą w chili, ogólnie sprzedaje ponad setkę bardzo mało znanych odmian w tym kilka "wild" dzikich z ameryki południowej.

Opis się zgadza, z tym że wg mnie ma raczej grubą ściankę bo 3mm około. W sumie to się nie znam. Uprawiałem na razie z 15 odmian chili, ale już na 2017 jest przygotowanych 30 nowych odmian.
Ususzyłem kilka owocków. Rzeczywiście mają owocowy aromat. Mam sporo nasion, więc jak ktoś chce to pw.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Pikanteria tej odmiany powoduje podrażnienie ślinianek co w efekcie przekłada się na produkcje dużej ilości śliny. Na świeżo za pikantna. Z zalewy na occie jabłkowym wyszła delikatna idealne do kanapek i jako przekąska. Uwielbiam pikantne potrawy ale z pewnym umiarem. Robiłem też w zalewę na bazie octu spirytusowego ale tej jeszcze nie próbowałem. Wczoraj spróbowałem suszonej, na początku czuć nutę owocową, około 2sekundy później pikanteria. Suszona ma ścianki dużo poniżej 1mm grubości.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
gloff
1000p
1000p
Posty: 1130
Od: 2 gru 2011, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Marconi_exe ,czym masz wyściółkowane papryczki ?
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Zrębkami drzew liściastych. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... n#p4900489
Behaviour pisze:Bardziej chodziło mi o to, czy ostrością przypomina Jalapeno, Serrano a może Habanero ; )
Papryki nie potrafię do żadnej odmiany porównać bo jeszcze jestem w tym za słaby. Habanero mam w tym roku pierwszy raz żółtą ale jeszcze jej nie próbowałem.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
gloff
1000p
1000p
Posty: 1130
Od: 2 gru 2011, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Polska

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Dzięki,podany wątek ciekawy,właśnie szukam czegoś to wyściółkowania pigwowca :D
asanahana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 lis 2016, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Witam serdecznie,

Zwracam się z pytaniem o kwitnienie papryczek. Rozpocząłem już sezon 2017. Moje papryczki mają już miesiąc (nie znam odmiany ponieważ nasionka dostałem). Zastanawia mnie fakt że zaczęły już kwitnąć i nie wiem czym to może być spowodowane. Papryczki, które wcześniej hodowałem (wysiane w marcu) zaczęły kwitnąć w okolicach wakacji, zachowywały się normalnie, a te już zaczynają kwitnąć.
Gdyby mógł ktoś podsunąć jakiś pomysł.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

U mnie ten sam problem, cały czas kwitną, nawet te najmniejsze - parapet południowy , temperatura stała ok 20C
Oczywiście kwitną, ale kwiaty bez zawiązania opadają, teraz w większości obrywam pączki po prostu.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

SandraABC pisze:U mnie ten sam problem, cały czas kwitną, nawet te najmniejsze - parapet południowy , temperatura stała ok 20C
Oczywiście kwitną, ale kwiaty bez zawiązania opadają, teraz w większości obrywam pączki po prostu.
Na drobny pędzelek nabierz pyłku i zapyl słupki innej rośliny.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”