Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Przy kilkunastu roślinach, to za miesiąc trzeba sporo światła i miejsca. ;:108
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

dziadek22 pisze:
SandraABC pisze:Pytanie czy się opłaca wczesne wysiewanie.
Opłaca się. Ale nie wszytko od razu tylko kilka, kilkanaście nasion do kilku małych kubków po jogurcie.
Dla kilku kubków wystarczy jedna lampa LED'owa o mocy kilkunastu W.
Tak, ale już trzeba mieć tą lampę ledową. Jak ktoś ma growboxa , to nie ma problemu. Mi osobiście nie opłacałoby się dla kilku roślin kupowanie lampy + trzeba mieć miejsce żeby ją ustawić, a z parapetami krucho.
Dlatego pisałam jak u mnie jest ... i tak koniec końców wczesne wysiewy bez growboxa/lampy są bardzo szybko doganiane przez wysiewy wiosenne + minimalna szansa na atak mszyc, bo z tymi z listopada/grudnia bywało różnie.
Awatar użytkownika
Lucad
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 20 lut 2013, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woźniki Śląskie

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

U mnie najlepiej rosły papryczki jak posadziłem wczesną wiosną, bo niestety brak doświetlania i czasu :idea: :roll:
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Dziś zostały namoczone nasionka Carolina Reaper i 7 Pot Bubblegum.

Okno mam na piętrze duże, od pd/wsch. W zeszłym roku też tak było, owszem, wyciągają się. W marcu 2016 roku to był pojedyńczy pęd ok. 70cm wysokości. Wówczas oberwano liście i skrócono pęd do 20 cm. Po kilku dniach pojawiło się mnóstwo bocznych pędów. Pierwszy zbiór papryczek był już w czerwcu. Moim zdaniem warto wcześnie wysiewać te najostrzejsze odmiany.
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Mnie też korci, ale odpuszczam póki co. Na razie tworzę listę i ilości poszczególnych odmian. Wśród superhotów :evil: pojawią się na pewno:
habanero white (mini),
hab. red,
h. orange,
h. mustard
h. big sun
7 pot yellow
7 pot katy
7 pot lucy
dorset naga yellow
black stinger
fatalii gourmet jigsaw,
aribibi gussano
może jakaś bhut jolokia
Inne pewniaki to: lemon drop, serrano, jalapeno, cayene (red, yellow i purple, Joe's Long), Aji Imbambura, little finger red, furilla, Padron, bishops crown, rocoto orange, tabasco i jeszcze kilka innych użytkowych :lol:
Ozdobne: Explosive ember, Marbles, Black cuban, medusa hot pepper, mirasol yellow.
Wysiew zacznę od o dziwo Bishops Crowna. 2 lata już ją wysiewam i cały czas mam problem z dojrzeniem owoców. W 2015 2 owoce dojrzały mi na krzaku, a w tym roku ani jeden. Siew zawsze był pod koniec lutego. Odmiana ta pod koniec sezonu obwieszona jest masą zielonych owoców. W sezonie natomiast strasznie gubi zawiązki. Dlatego w tym roku będzie tylko jedna sadzonka, wysiana na początku stycznia (żeby się czymś poopiekować) i wyeksmitowana ze szklarni do gruntu. Ciekawe jak tam będzie się sprawować. Może w gruncie nie będzie tak gubić zawiązków.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Dzwonek wymaga cięcia. Zostaw pierwsze i 2 rozgałęzienie- w sumie 4 pędy. Z następnych rozgałęzień ucinaj słabsze po zawiązaniu owocu. U mnie krzak bez cięcia zawiązał ponad 50 owoców i tylko kilka dojrzałow terminie. Na krzewie ciętym było połowę mniej ale dojrzało 2/3 owoców.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

U mnie też zawiązuje bardzo dużo owoców. Myślę, że w podanej przez Ciebie granicy. Tyle, że dzieje się to bardzo późno i dlatego nie dojrzewają. Może podczas upałów jest mu w mojej niby szklarni z okien za ciepło i dlatego tak gubi zawiązki.
Spróbuję trochę go ciąć wedle wskazań, ale i tak bydlak wyląduje pod chmurką lub w donicy.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Zawiązki lecą jak krzew nie może ich wyżywić. Cięcie ogranicza ten problem. Dodatkowo mniejsza ilość owoców przyspiesza wzrost i dojrzewanie tych zawiązanych wcześniej.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

;:7
Też mnie już korci kilka hotów wysiać.
Początkiem stycznia spróbuję :wit
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Behaviour pisze:docentandrzej Sporo tych odmian posadzisz : )

Ja w folii będę miał ok 20 krzaków z czego pewnie 5 serrano (super sprawdzają się w zalewie octowej) i 5 habanero (do ostrego sosu). Na pozostałe 10 krzaków posadzę może 2 jalapeno, kilka cayene i może coś innego... Się zobaczy : )
Większość posieję po raz pierwszy na przetestowanie. W kolekcji mam 47 odmian + jeszcze kilka niezidentyfikowanych i kundli, które powtarzają cechy z roku na rok, a które po prostu się sprawdzają pod względem plenności i smaku. Z samej AWN z 2 lat mam 23 odmiany, dzięki czemu ja sam mogłem się w tym roku czymś podzielić.
Serrano też sadzę w większej ilości (3, 4 krzaki) i pewniaka numer 1 na mojej liście czyli lemon drop. Do tego w tym roku jalapeno, padron, black hungarian, i 2 nn-ki, oraz ozdobne na rozdanie, bo zawsze ktoś chętny znajdzie się na krzaczek, zwłaszcza ten o ciemnych owocach lub liściach. Reszta po 1, 2 sztuki. W tamtym roku miałem około 80 krzaków, ale nie sadzę kwiatów więc papryki je zastępują :wink:

Behaviour te 5 krzaków habanero to jedna odmiana czy różne?
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Zagubiłam mój zeszyt ogrodowy i nijak nie jestem w stanie przypomnieć sobie nazwy odmiany.

Krzak średniej wielkości, mocno krzaczący się , liście drobne - cały w kolorze ciemnego fioletu.
Owoce drobne , różne kolory na etapie wybarwiania się, docelowo czerwone.

Jedną z opcji jest Pretty Purple ale one aż tak się nie krzaczyły, chociaż w sumie jedyne zdjęcie krzaka jakie mam to same początki owocowania...

Ma ktoś jakieś pomysły ?
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &p=4830487 to link z twoim zdjęciem pretty purple. Jak dla mnie opis się zgadza.
Inne o ciemnych liściach jakie znam to explosive ember, royal black i black cuban, ale one rosną raczej małe.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.6

Post »

Dzięki !
I już wiem gdzie mi nie pasowało .... w folderze paprykowym pretty purple mam ze zdjęciem też fioletowej ale rosnącej w górę :D

Dzisiejsze yellow Cayenne ...
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”