Wszystko o pomidorach cz. 13

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
pianista
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 9 maja 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Wszystko zależy w jakim sklepie się kupi - w jednym trafisz na pomidora, który jest twardy, ale po przyniesieniu do domu, po dwóch / trzech dniach robi się ciapowaty? (no miękki). W innym markecie rzeczywiście skóra jak zelówa i bez smaku - takie pomidory przetrzymuję nawet do dwóch tygodni pomieszane z jabłkami - łapią właściwy smak i wydzielają zapach pomidora ;:3 Chyba lepiej jednak wziąć na wstrzymanie, bo już za niecałe trzy miesiące będą swoje ;:138
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Pomidory, które są dostępne zimą pochodzą z rejonów, gdzie uprawia się cały rok, bo pogoda pozwala. Przed kupnem dobrze jest spojrzeć na kraj pochodzenia i jeśli mamy wątpliwości sprawdzić, jaki tam jest klimat. Ja np. już w tym roku jadłam pomidory "z natury", takie dziko rosnące na Maderze. Koktajlówki.
Pytanie, na czym rosną te pomidory, bo często nie widziały one ziemi, a rosną w sztucznym środowisku karmione sztucznymi pożywkami. I te nigdy nie będą smaczne.
Jeśli natomiast chodzi o twardość, to są odmiany towarowe, które mają np. gen twardości, żeby nie pękały przy transporcie na duże odległości i większość upraw na dużą skalę takie pomidory uprawia.
Iza
mans
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2017, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

A jeżeli chodzi o pomidory dostepne w sezonie letnim? Są one sprowadze z tych samych krajów co i w zimę?
luis90
200p
200p
Posty: 250
Od: 8 maja 2016, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Ogólnie, większość pomidorów sprowadzanych z zagranicy bez względu na porę roku będzie twarda i niezbyt smaczna, te pomidory muszą być wytrzymałe na transport a traci na tym smak. Za to Polskie pomidory kupione zima są uprawiane w sztucznych warunkach i to też odbija się na smaku, najlepsze będą polskie kupione w lecie, uprawiane na słońcu :)
Pozdrawiam, Ewa
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

W lecie mamy przede wszystkim pomidory krajowe. Nie wiem czy są zagraniczne i skąd, bo nie kupuję.
Iza
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Każdy pomidor, nawet ten polski, wygrzany na słoneczku, karmiony wyłącznie zacierkami na mleku i wiejskim chlebusiem z szynką własnego wyrobu, schowany do lodówki straci dużo na smaku.Nie ma na to rady. :wink:
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Tadaaaam !!! ;:138

Obrazek


Moje tygodniowe sieweczki (kiełkowane 26.03.2017). Koktajlówka Pokusa troche za późno wysiana ale nie chciało mi się osobno bawić z sadzonkami. VP1 Pink King mało bo nasionka cholernie drogie :P Dopiero przy kasie się dowiedziałem, że 13zł za op. :shock:

Faworyta najwięcej, bo był polecany przez wiele osób, m.in. użytkownika o tym samym nicku :D

A 2 odmiany ze wschodu wybrane też po opiniach z forum. Pierwszy raz mam tyle różnych odmian, zwykle siałem 2.


Docelowo planuje 20-25 krzaczków. Reszte sadzonek rozdam albo zlikwiduję.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Ile nasion Kinga było w opakowaniu? Czy to F1?
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Cześć :)

Tak, to F1. Było 15szt. 7 wysiałem, zostało jeszcze 8, na przyszły rok jeśli mi posmakuje :)

Tą odmianę kupiłem tylko z ciekawości czy odmiana F1 faktycznie daje takie dobre efekty. Choć warunki mogą być nieco niesprzyjające, gdyż jest to zdaje się odmiana pod osłony, a ja wszystkie będę trzymał na polu. No poza kilkoma Pokusami które zostawie sobie też w donicy na balkonie :)
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Jeśli będzie smaczny to w następnym sezonie wysiej F1 a także nasiona zebrane z własnych już pomidorów i porównasz. To F1 może być tylko mykiem handlowym, żeby drożej nasiona sprzedawać. Brać forumkowa już zna takie przypadki.

Niektóre lata są lepsze dla gruntowych niż pod osłonami, za tym nie trafisz. W czas konsumpcji czekamy na relacje słowne i foto.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Kupiłem koktajlówkę Cerise z Vilmorinu. Kto miał tego pomidorka i może się podzielić spostrzeżeniami?
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

A Cię podkusiło, tyle masz dobrych, swoich i sprawdzonych ;:14
A tak poważnie to miałam Cerise w gruncie w 2014 i raczej nie powtórzę. Krzak spory, około 1,80, silny szeroki, liście masywne, obsypany pomidorkami w średnio długich gronach. Smak przeciętny, trochę kwaskowaty. Ale cechą którą zapamiętam na długo była zdolność do wytwarzania wilków. Czasami miałam wrażenie, że wilki zrywam częściej niż pomidory. ZZ złapał razem z innymi ale była tylko w liściach i owoce do końca dojrzewały.
Nie jestem do końca pewna czy były z Vilmorinu.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

A ja mam lepsze zdanie o nim :) U mnie super zdrowy, wysoki krzak, plenny, dosyć smaczny. Rósł przy porażonych ZZ i nic a nic go nie wzięło, inne wyrzuciłam a on owocował do przymrozków. Ale chyba nie jest zbyt wczesny.Muszę poszukać w notatkach i foto. Ale wilków to miał faktycznie mnóstwo.
No nie mam lepszego, ale jak widać nie zdążyłam go utemperować i rósł samopas prawie :oops:
Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”