Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Nie mam odmiany Black Bean. To może od kogoś innego ta Gandia w takim razie też. Ale z wysianych 20 odmian mi też kilka nie wykiełkowało,co dziwniejsze takie z oryginalnych torebek :roll: Właśnie się zastanawiam czy siać jutro ponownie.
Nie wykiełkował mi Patio f1, tak na przykład, a bardzo chciałam go spróbować. Chyba podstawię na bawełnę i do inkubatora wsadzę chociaż ze 3 ziarnka.
Karczochy przysmak gryzoni ;:202 ? W tej sytuacji grządka podwyższona odpada. Pójdzie w dołek.
U mnie gryzoń to tylko może górą się dostać do takich korzeni, czyli siatkę muszę założyć od góry ;:306
Obrazek Wszystko na zalesiu sadzę taką metodą. Nawet wykopanie takiego dołka pod coś to nie lada wyzwanie :roll: i udaje się tylko wtedy jak jest mokro. Jak przeschnie to jest jak gar gliniany, możesz ewentualnie szpadel połamać ;:306 Czyli nawet jeśli mam coś w gruncie to w zasadzie mam w pojemniku :;230
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Witaj Aniu. :wit
Za radą Sebastiana wpadłam poczytać o twoich uprawach w pojemnikach i przepadłam na pół nocy. ;:306
Wpadłam nawet na twojego bloga i przeczytałam wszystko od deski do deski.
Jestem pełna podziwu dla twoich zmagań z uprawą w pojemnikach. ;:180
Mam mały ogród a potrzeby na warzywa duże, więc taka uprawa bardzo mnie interesuje.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Wybaczcie, wieki mnie nie było. Niestety dopadło mnie coś i wycięło mi z życiorysu kawał czasu :(
Grażynko witam Cię w moim zaniedbanym wątku i na blogu, równie zaniedbanym przez te zawirowania zdrowotne.
Postaram się szybciorem nadrobić zaległości.
Po długiej zimowiośnie, która nie chciała odpuścić, taras bardzo powoli nabierał zieloności.
W tym roku poszłam po bandzie i zrobiłam takie mnóstwo rozsad, że ;:306 nadal mam ich zatrzęsienie,bo nie nadążam z wysadzanem. Niestety brak światła i nie możność hartowania spowodowały, że miały moment słabości, pojawiły się nekrozy na liściach, dziwne plamy i zażółcenia. Szczególnie poszkodowane były pomidory, ale już jest lepiej.
Oto stół z tymi którzy czekają jeszcze grzecznie na swoją kolej.
Obrazek
Drugi taki stoi w lesie ;:112
Wczoraj robiłam pierwszy oprysk profilaktyczny z fito doktora, stąd to zgromadzenie.

W skrócie o odmianach i gatunkach w uprawie skrzynkowej na ten sezon:

Bób - trzy odmiany - Jankiel, Bizon i Karmazyn
Wszystkie w skrzynkach zbierają się już do kwitnienia.

ObrazekObrazek

Sałaty i inne listki - tego jest tak dużo że aż szkoda wymieniać - już powinny zniknąć ze skrzynek by dać miejsce fasolce szparagowej, ale niestety, nadal są nie zjedzone, dopiero w ostatnich ciepłych dniach nabrały ciałka

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Oczywiście pomidory i papryki
ObrazekObrazek

Okra dzięki Darii-Elizie w nowych czerwonych odmianach
Obrazek

Bakłażany- tych mam ok. 20 odmian po jednej sztuce. Oczywiście nie zmieszczą się wszystkie na tarasie, ale wszystkie będą chowu skrzynkowego. Tutaj odmiana Patio F1
Obrazek

Na wysadzenie czekają arbuzy o miniaturowych owocach i batat
Obrazek

Były oczywiście rzodkiewki
Obrazek
Dziś wyrwę ich resztkę i w to miejsce pójdą bazylie
Obrazek

Ogórki wysiane w dwóch odmianach: Gracjus Gładki i Apple, na razie nie wyszły z ziemi, wysieję jeszcze Mauritusa i wężowego oraz Barę.

Dynie też oprócz jednej nie pokazały się z ziemi: Jack by Little, i Baby Pam bedą godnie reprezentować swój gatunek w skrzyniach

Obrazek

Rzecz jasna jest Cyklantera, i nowość - Malabar.
Szczypiory, cebule, poziomki, truskawki i inne... W wolnej chwili jak wszystko sfotografuję będę dodawać po kolei z opisami.
Na dziś tyle, pozdrawiam wszystkich, którzy zaglądali tu z nadzieją :)
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

No wreszcie Anulka obudziłaś się ze snu zimowego. :wink: ;:215
Czekamy na dogłębniejsze fotorelacje na temat poszczególnych warzywek. ;:108
Przesyłam buziaki i życzę dużo zdrówka. ;:196
Zmykam do ogrodu, bo też mam nieziemskie zaległości w pracach polowych.
:wit
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Za sprawa twojego wątku posadziłam w donice groszek, dynie, cukinię i dojdzie jeszcze fasolka ale wysoka niebieska.
No i ogórki, tylko że normalne nie karłowe.
Zobaczymy jakie ja zrobię w tej dziedzinie postępy, albo będzie to total klęska ;:306 ....zobaczymy.
Wszystkie rośliny dostają po równo kompost liściowy, trzyletni obornik i ziemię uniwersalną z ogrodnika.
A jakie to fito opryski zrobiłaś i z czego, jeśli można wiedzieć ?
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Też chciałam Ci powiedzieć, że za Twoją sprawą pomyślałam o mini uprawach w skrzynkach. Mam już rzodkiewkę i szczypiorek, wysieję jeszcze fasolkę szparagową Mascotte. Skusiłam się też na zielony groszek, ale to już w gruncie.
Wszystkiego dobrego.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Podziwiam pomidory - dorodne, u mnie takie malizny, że zastanawiam się, czy coś z nich bedzie.
Liczę tylko na ciepło.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Niesamowicie się cieszę, że tyle osób warzywnikuje pojemnikowo ;:138
Grażynko jakie dynie posiałaś? Ogórki spokojnie sobie radzą w skrzynkach, ja nawet na zalesiu (czyli na działce kontenerowej) wysiałam ogóry w skrzynkach po owocach. Będzie dobrze.
Anida, ta fasolka jest bombowa, super, że ją rozpatrujesz, w zasadzie to spokojnie możesz już siać.
Kasiu ja bym tego snem nie nazwała ;:306 no chyba, że mówimy o koszmarach :roll: ale wracam na prostą i łono forumowe :) dzięki za ciepłe słowo
druga Grażynko pomidory u mnie wyglądały koszmarnie zanim je wysadziłam do donic. Niedobory, przędziorki, nekrozy, już myślałam, że cała praca poszła na marne, a teraz... Black Sea Man ma liście jak dłoń
Obrazek
Wystarczyło trochę słońca ziemi i zwykłej deszczówki. To przydługie wegetowanie na parapetach w ścisku i niedoświetleniu było dla nich bardzo trudne. Na dolnych partiach liści jeszcze widać te ciężkie czasy.
ObrazekObrazekObrazek
tak się cieszę z ich wzrostu, że aż nie mogę się zmusić by zdroworozsądkowo pozbawiać ich wilków ;:170 a czas by zacząć to robić.

Kambeki tarasowe:

W tym roku postanowiłam powrócić do wiszących truskawek. Może nie są wybitne w smaku, ale pięknie się prezentują. Mam ich 12 sztuk i o dziwo kwitną na trzy różne odcienie różu. Te są najciemniejsze.
Obrazek

Część już wylądowała w wiszących koszach, dwie posadziłam do zwykłeś skrzynki, a reszta czeka na miejsce w skrzynkach z nawadnianiem po mieszance sałatowej, która zaczyna wybijać w kwiat, więc też już jej pora na talerz.

Obrazek
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Było wcześniej pytanie o fito doktora. Zapomniałam.
Fito doktor to proszek, w którego składzie są żywe kultury bakterii. Teraz to nazywa się Protect bacter, ale ja mam zapas z zeszłego roku pod tą pierwszą nazwą.
Zakupiłam go w szale testowania różnych ekologicznych nowinek opryskowych i w odróżnieniu od nano gro, które jakoś nie wniosło nic widocznego w moim przekonaniu, fito doktor mam wrażenie uodparnia rośliny na patogeny różnego pochodzenia.

Bakteria w nim zawarta zwie się Bacillus subtillis i tworzy środowisko nieprzyjazne dla patogenów takich jak grzyby, pleśnie i bakterie chorobotwórcze. Podobnie jak Emy czyli Mikroorganizmy Efektywne, które też stosuję, pomaga zachować równowagę w moim mini warzywniku, co jest dość trudne.
Nie używam bowiem żadnych środków chemicznych, w minimalnym stopniu używam nawożenia mineralnego i to głównie w fazie rozsady i staram się zasiedlać taras pożytecznymi owadami.

Stosuję opryski samoróbki z różnych wyciągów roślinnych, oraz te których receptury możecie znaleźć w temacie o niekonwencjonalnych środkach ochrony roślin. W ciągłym użyciu jest też woda utleniona i soda oczyszczona. Na blogu trochę o tym jest.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Wow,Twój taras zapiera dech w piersiach!
Awatar użytkownika
yummyyummy
100p
100p
Posty: 115
Od: 8 wrz 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, jak dobrze że wróciłaś :) ;:196
Aneta
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Jestem pod wrażeniem. ;:215
Moje pomidory są tak różne w rozwoju, że aż się boję co , czy i kiedy zbiorę.
Wiosna bez słońca zebrała swoje żniwo a teraz jeszcze ataki ślimaczej hordy to trudny okres dla małych roślin.
Najważniejsze jednak że ruszyły i zbierają się po trochu w siłę.
Dynia ma być Queensland Blue, ale pewności nie ma bo to nasiona z netu a nie od forumków.
Zobaczymy co będzie dalej.
Zastanawiam się nad wysadzeniem melonów do kastry budowlanej / kajfasu / ;:306 z dziurawym dnem, co Ty powiesz na taki pomysł ?
Nie mam tak dużych donic a kupowanie nie wchodzi w grę, bo jeśli pomysł nie wypali to po co mi donice.
Nie myślałaś o posadzeniu przy pomidorach aksamitek ?
Fajny pomysł z katalogiem na blogu, na bank się przyda ogrodom balonowym. ;:333
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

:wit ja też się cieszę że wróciłam.
Aksamitki w dużych skrzyniach są posadzone Grażynko. W donicach nie bardzo ma to sens, są zbyt ekspansywne i robią za duże zagęszczenie przy łodygach pomidorów, a to sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, ale w niektórych posiałam smagliczkę, a reszta zostanie wyłożona chrobotkiem reniferowym, jak tylko paczka do mnie dojdzie ;:183
O kastrze budowlanej napiszę wieczorkiem, pomysł zacny ale jest kilka warunków do spełnienia.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”