Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Zgadzam się z tobą, że w doniczce może rosnąć nieco inaczej niż w gruncie a co za tym idzie i inaczej smakować.
Chociaż podobno rosyjskie odmiany nie potrzebują tyle zasilania co inne.
Więc może i w donicy trzeba go traktować bardziej po macoszemu.
Nie mam Black Sea Mann, więc nie porównam smaku.
Jarson wygląda bardzo apetycznie, też nie mam.
Ogóreczki rewelacyjnie Ci wyszły ;:63 jak zresztą chyba wszystko co uprawiasz.
U mnie bakłażany zaczęły chorować i nie pomogły żadne opryski, poszły spać i tyle.
Ale się nie poddam i znowu zaryzykuję w przyszłym sezonie. :D
Twój watek jest naprawdę bardzo motywujący. ;:108
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Bardzo mi miło :tan że motywujący. Uważam że pojemnikowe warzywnictwo jest ekscytujące. Jakoś tak nawet dla mnie bardziej niż tradycyjne, choć już mam kawałek ziemi i mogłabym sobie spokojnie odpuścić...eee, nie nie mogłabym ;:306 z resztą i tam postawiłam szpaler pojemników, nawet pomidory nie są w gruncie tylko na podwyższonej grządce. Fasola, sałata, marchew, wszystko w skrzyniach.
JR 14/2 f3 służę jakby ktoś miał ochotę pomóc w ustalaniu odmiany. Mam nasiona z dwóch najbardziej podobających mi się egzemplarzy, najbardziej żebrowanych największych i najmniej popękanych.
Moje bakłażany jeśli chodzi o krzaki też nie wyglądają w tym momencie już idealnie. Czas leci, nie da się go oszukać, a jak wspominałam nie cackam się z nimi, ostatnio nawet zauważyłam, że najpóźniejsze zawiązki zaczęły zrzucać. W zasadzie dobrze, bo i tak nie dałyby rady ani wykarmić ani tym bardziej dojrzeć ich przed chłodami. Jakie samoobsługowe ;:215 rewelacja.

Dzisiaj dalszy ciąg opisów pomidorowych i mam nadzieję powoli zacznę opisy odmian bakłażanów. Mam też do opisania papryki i sałaty oraz trochę innych gości balkonowego a chciałabym wyrobić się z tym do jesieni.

BLACK SEA MAN
Obrazek
Doskonały. U mnie w kilku donicach, największa ma 30l, najmniejsza 10l, ale daje radę w zasadzie w każdej. Plenny, smaczny, nie choruje, chociaż wszystkie donice stoją pod chmurką. W większych donicach ma naprawdę spore owoce.

IDITAROD RED DWARF
Obrazek
Nie duży pomidorek wydający spory plon, u mnie w smaku podobny do polskiej Bety, czyli taki sobie. Pomidorowy, kwaskowaty, niczym pierwsze pomidory na wiosnę. Przydarzyło mu się nieszczęście w czasie burzy. Mimo tego, że krzak jest naprawdę nie dużych rozmiarów, wiatr zsunął donicę ze schodów na których stał. Zgubił prawie wszystkie owoce biedak. Te dojrzałe i te niedojrzałe. Musiałam nurkować w żywopłocie z ligustru by trochę ich uratować. Nie wiem czy będę go powtarzać chyba szukam zdecydowanie słodszych odmian, ale jako że dostałam jedno jedyne nasionko z którego mam przychówek to nasionka zebrałam ;:108
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, a w jakiej wielkości doniczkach uprawiasz cukinię i kabaczki? Ja swoje cukinie posadziłam w skrzyni dość głębokiej, kwadratowej, 96x96 cm, rosło tam 6 sztuk, liście miały wielkie, ładnie owocowały, ale teraz, kiedy wyrwałam dwie sztuki najbardziej zaatakowane przez mączniaka, okazało się, że pomimo swojej wielkości one mają bardzo mały system korzeniowy :shock: Ta skrzynia była zdecydowanie ponad potrzebę, tym bardziej, że nie lubiły swojego towarzystwa i uciekały z niej na wszystkie strony :D Pomyślałam więc sobie, że w przyszłym roku kilka skrzyń mogłabym przeznaczyć na pomidory, te pełnowymiarowe, najwyższe, żeby miały dużo miejsca, a cukinie sadzić w donicach. Tak się właśnie zastanawiam, jaka wielkość byłaby dla nich optymalna.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

W tym roku w całkiem sporych, bo nie na tarasie. Posadziłam w takim cosiu a'la kompostownik i jeszcze w skrzynce z fasolką.
ObrazekObrazek

Ale faktycznie kabaczki, ogórki, dynie mają tendencje do budowania płytkiego systemu korzeniowego, szczególnie jeśli są regularnie podlewane. Na jedną roślinę z powodzeniem wystarcza skrzynka po owocach, a bywało, że miałam w takiej 2 krzaki i też nie było tragedii. Ale to na tarasie, gdzie miały wody tyle ile chciały.
W tym roku 3 rośliny dały mi takie obfite plony, że nie do przejedzenia. Niestety po ostatnich deszczach pojawił się mączniak, ale jakoś już nie chce mi się z nim walczyć. Zrobiłam raz oprysk dla przyzwoitości, czekam, aż dojrzeją ostatnie 4 sztuki i w ogień z nim.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8640
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

:wit Aniu jesteś bardzo pracowitą ogrodniczką , czasami zaglądam i od samego
patrzenia jestem zmęczona . :;230 Moje postanowienie ograniczam zdecydowanie ,
bogactwo odmian przede wszystkim . Rezygnuję z warzyw skłonnych do chorób i szkodników
np.bób . Zostają tylko pewne odmiany ,oczywiście super wczesne . Smak wczesnego
pomidora nie do opisania . Teraz wszystkie smakują mi tak samo .
Skrzynki to dobry pomysł , mam w nich arbuzy i truskawki powtarzające . Kondycja
skrzynkowych zdecydowanie lepsza od tych na polu . Pod warunkiem regularnego
podlewania .
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Czy w tej pierwszej skrzynce to koper rośnie dla towarzystwa ?
I komu towarzyszy bo widzę tam sporo roślin nie tylko z góry sadzonych, ale i z boku coś tam zwisa. :D
Nasiona krzyżówek Jarsona na pewno już pozbierane :D , wartościowe pomidorki zawsze warto wysiewać.
Grażyna.
kogro-linki
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Skrzynia po lewej przypadła mi do gustu, tak elegancko zaniedbana. ;:306
Nawet dla aksamitki miejsce się znalazło.
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ania, czy zbierasz nasionka krzyżówki Jarsona? Jest piękny.
Pozdrawiam Ekaterina
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Siąpi jakaś mżawka, pochmurno się zrobiło... A moje Maskotki kwitną jak oszalałe. Maliniak też i nawet Czarny Książę, który do tej pory miał tylko 3 owoce. Ale jeśli wrzesień będzie pochmurny i deszczowy, pomidory na pewno nie dojrzeją. Tak się zastanawiam: szykować dla nich miejsce na domowych parapetach? Czy jest szansa, żeby takie jesienne owoce dojrzały w domu, przy braku światła?
Bo mam też szklarenkę, ale nieogrzewaną. Tam z kolei światła byłoby dużo, za to temperatura jak na dworze, więc to też nie sprzyja dojrzewaniu, nawet jeśli nie będzie wczesnych przymrozków.
Jak sobie radzicie w takiej sytuacji? Szkoda byłoby mi z tych Maskotek zebrać ostatnie czerwone pomidorki, a resztę wyrzucić. Skoro tak ładnie się trzymają...
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Rubia dojrzeją. Na parapecie bez problemu
Obrazek tak w zeszłym roku dojrzewał jesienny Manitoba.
kacona oczywiście, że zbieram ;:108
Grażynko to ten mój najbardziej wyszukany dizajn :;230 Połowa z tego to nie wiem skąd się w tej skrzyni wzięła, łącznie z tą aksamitką ;:306
kogra nawet nie wiem jakim cudem tam koper się wysiał. Ja w te skrzynie posadziłam głównie arbuzy, które są jak piłki tenisowe, No i kabaczki. Reszta to jakaś totalna samowolka. Z drobnymi wyjątkami. A może siałam koper? Sama już nie wiem.
anulab ja też sobie co roku powtarzam, że rezygnuję, a potem samo mi ziarno jakoś tak z rąk leci :;230
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Nie ważne skąd się wziął, ale wygląda super.
Jak asparagus w bukiecie, tyle że zamiast kwiatów są warzywa. ;:333
Sama lepiej bym nie skomponowała takiego wizerunku, masz talent. ;:215
Grażyna.
kogro-linki
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Zgadzam się z przedmówczynią powyżej, gdybyś zaplanowała to na pewno tak by ta skrzynia nie wyglądała.
Natura sama zadbała o wygląd. ;:108
kacona
200p
200p
Posty: 373
Od: 4 maja 2016, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

To jak mogę "zdobyć" parę nasionek?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”