Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Za sprawa twojego wątku posadziłam w donice groszek, dynie, cukinię i dojdzie jeszcze fasolka ale wysoka niebieska.
No i ogórki, tylko że normalne nie karłowe.
Zobaczymy jakie ja zrobię w tej dziedzinie postępy, albo będzie to total klęska ;:306 ....zobaczymy.
Wszystkie rośliny dostają po równo kompost liściowy, trzyletni obornik i ziemię uniwersalną z ogrodnika.
A jakie to fito opryski zrobiłaś i z czego, jeśli można wiedzieć ?
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Też chciałam Ci powiedzieć, że za Twoją sprawą pomyślałam o mini uprawach w skrzynkach. Mam już rzodkiewkę i szczypiorek, wysieję jeszcze fasolkę szparagową Mascotte. Skusiłam się też na zielony groszek, ale to już w gruncie.
Wszystkiego dobrego.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Podziwiam pomidory - dorodne, u mnie takie malizny, że zastanawiam się, czy coś z nich bedzie.
Liczę tylko na ciepło.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Niesamowicie się cieszę, że tyle osób warzywnikuje pojemnikowo ;:138
Grażynko jakie dynie posiałaś? Ogórki spokojnie sobie radzą w skrzynkach, ja nawet na zalesiu (czyli na działce kontenerowej) wysiałam ogóry w skrzynkach po owocach. Będzie dobrze.
Anida, ta fasolka jest bombowa, super, że ją rozpatrujesz, w zasadzie to spokojnie możesz już siać.
Kasiu ja bym tego snem nie nazwała ;:306 no chyba, że mówimy o koszmarach :roll: ale wracam na prostą i łono forumowe :) dzięki za ciepłe słowo
druga Grażynko pomidory u mnie wyglądały koszmarnie zanim je wysadziłam do donic. Niedobory, przędziorki, nekrozy, już myślałam, że cała praca poszła na marne, a teraz... Black Sea Man ma liście jak dłoń
Obrazek
Wystarczyło trochę słońca ziemi i zwykłej deszczówki. To przydługie wegetowanie na parapetach w ścisku i niedoświetleniu było dla nich bardzo trudne. Na dolnych partiach liści jeszcze widać te ciężkie czasy.
ObrazekObrazekObrazek
tak się cieszę z ich wzrostu, że aż nie mogę się zmusić by zdroworozsądkowo pozbawiać ich wilków ;:170 a czas by zacząć to robić.

Kambeki tarasowe:

W tym roku postanowiłam powrócić do wiszących truskawek. Może nie są wybitne w smaku, ale pięknie się prezentują. Mam ich 12 sztuk i o dziwo kwitną na trzy różne odcienie różu. Te są najciemniejsze.
Obrazek

Część już wylądowała w wiszących koszach, dwie posadziłam do zwykłeś skrzynki, a reszta czeka na miejsce w skrzynkach z nawadnianiem po mieszance sałatowej, która zaczyna wybijać w kwiat, więc też już jej pora na talerz.

Obrazek
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Było wcześniej pytanie o fito doktora. Zapomniałam.
Fito doktor to proszek, w którego składzie są żywe kultury bakterii. Teraz to nazywa się Protect bacter, ale ja mam zapas z zeszłego roku pod tą pierwszą nazwą.
Zakupiłam go w szale testowania różnych ekologicznych nowinek opryskowych i w odróżnieniu od nano gro, które jakoś nie wniosło nic widocznego w moim przekonaniu, fito doktor mam wrażenie uodparnia rośliny na patogeny różnego pochodzenia.

Bakteria w nim zawarta zwie się Bacillus subtillis i tworzy środowisko nieprzyjazne dla patogenów takich jak grzyby, pleśnie i bakterie chorobotwórcze. Podobnie jak Emy czyli Mikroorganizmy Efektywne, które też stosuję, pomaga zachować równowagę w moim mini warzywniku, co jest dość trudne.
Nie używam bowiem żadnych środków chemicznych, w minimalnym stopniu używam nawożenia mineralnego i to głównie w fazie rozsady i staram się zasiedlać taras pożytecznymi owadami.

Stosuję opryski samoróbki z różnych wyciągów roślinnych, oraz te których receptury możecie znaleźć w temacie o niekonwencjonalnych środkach ochrony roślin. W ciągłym użyciu jest też woda utleniona i soda oczyszczona. Na blogu trochę o tym jest.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Wow,Twój taras zapiera dech w piersiach!
Awatar użytkownika
yummyyummy
100p
100p
Posty: 115
Od: 8 wrz 2015, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Aniu, jak dobrze że wróciłaś :) ;:196
Aneta
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Jestem pod wrażeniem. ;:215
Moje pomidory są tak różne w rozwoju, że aż się boję co , czy i kiedy zbiorę.
Wiosna bez słońca zebrała swoje żniwo a teraz jeszcze ataki ślimaczej hordy to trudny okres dla małych roślin.
Najważniejsze jednak że ruszyły i zbierają się po trochu w siłę.
Dynia ma być Queensland Blue, ale pewności nie ma bo to nasiona z netu a nie od forumków.
Zobaczymy co będzie dalej.
Zastanawiam się nad wysadzeniem melonów do kastry budowlanej / kajfasu / ;:306 z dziurawym dnem, co Ty powiesz na taki pomysł ?
Nie mam tak dużych donic a kupowanie nie wchodzi w grę, bo jeśli pomysł nie wypali to po co mi donice.
Nie myślałaś o posadzeniu przy pomidorach aksamitek ?
Fajny pomysł z katalogiem na blogu, na bank się przyda ogrodom balonowym. ;:333
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

:wit ja też się cieszę że wróciłam.
Aksamitki w dużych skrzyniach są posadzone Grażynko. W donicach nie bardzo ma to sens, są zbyt ekspansywne i robią za duże zagęszczenie przy łodygach pomidorów, a to sprzyja rozwojowi chorób grzybowych, ale w niektórych posiałam smagliczkę, a reszta zostanie wyłożona chrobotkiem reniferowym, jak tylko paczka do mnie dojdzie ;:183
O kastrze budowlanej napiszę wieczorkiem, pomysł zacny ale jest kilka warunków do spełnienia.
werutka
200p
200p
Posty: 352
Od: 13 mar 2017, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

ANIU, w moich myślach mój mały balkon bo chyba jakieś 80x1,70 wydłużyłam sobie mój balkon i wyobraziłam,że nie wiem to ile na nim roślin porośnie.... :roll:
któryś z forumowiczów wrzucił linka do Twojego wątku z balkonem w odpowiedzi na pytanie o uprawy w skrzyniach,jak to zobaczyłam, zrzedła mi mina i zastanowiłam się czy cokolwiek mi urośnie...a moje balkonowe marzenia skurczyły się do realnych wymiarów balkonu. ;:223 ;:131
Jest tak piękny, że nie mogę się nadziwić, napatrzyć.
U mnie na razie pomidory i papryki, zastanawiam się czy mogę bezpośrednio do donic z pomidorami wysiać bazylię i dołożyć po 4 aksamitki, które miałam dawno przepikować, ale mi się nie udało, no i parę jest wyciągniętych, choć nie wiem czy uda mi się rozplątać z korzeni, bo mam je w małych doniczkach wysiane tak po 10.
jeszcze raz wielki szacunek za ten przepiękny balkon,zazdroszczę.... ;:180 ;:195
a jakiś link do stosowania sody ? u nas grzmi niemiłosiernie.... idzie nawałnica, że aż strach....
Pozdrawiam, Werka
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ciekawa jestem jakie to warunki.
Ten pomysł przypadł mi do gustu z racji posiadania takich pojemników.
Zatem czekam na wskazówki. :D
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

U mnie też była burza że ho, że hej... bardzo jestem ciekawa jak przeżyły ją pomidory w kubkach, które zostawiłam pod chmurką :roll:
Werka nic nie bój, wszystko pięknie Ci porośnie. Ja wiem, że mój taras to jednak trochę więcej niż balkon i powiem Ci, że też mam problem z okiełznaniem apetytu na ilość. Wszystkiego mam za dużo ;:306 Co do sadzenia wspólnego z pomidorami - dwa pytania zasadnicze:
Jakiej wielkości są donice? I czy mieszkają pod chmurką?
Bo jak wspomniałam pomidory zagęszczone jakimś sąsiedztwem u dołu mają większe tendencje do zapadania na choroby grzybowe, szczególnie jeśli są pod chmurką i deszcz, który dostanie się w takie zagęszczone poszycie kisi się, bo trudniej mu odparować. Poza tym jeśli donice nie są zbyt szerokie, to sąsiedztwo, szczególnie aksamitki będą robić pomidorom konkurencję, no chyba, że to jakaś miniaturowa odmiana :) Ja uprawiam Lulu a to wielkie krzaczory.
Bazylia jest spoko pomysłem, mniej ekspansywna no i jak ją będziesz skubać na bieżąco nie rozrośnie się zbytnio.
Grażynko Kastry zazwyczaj mają płaskie dno, więc otwory odwadniające najlepiej zrobić z boku na wysokości tak 6-7cm nad dnem. Dno najlepiej wyłożyć jakimś drenażem, u mnie był to piasek z keramzytem. Miałam je chyba 3 sezony, ale okropnie raził mnie brak estetyki w końcu zamieniłam je na skrzynki osb, no a teraz drewniane. Wszystko rośnie w nich zawodowo. Miałam nawet dyniowe. Jeszcze jedna uwaga. Ponieważ kastry są z czarnego plastiku, dość mocno się nagrzewają, szczególnie jeśli tak jak u mnie stoją jak w twarz, na południe. Dla takich warzyw jak dynie, kabaczki czy okry to nawet zaleta, ale nie wszystkie warzywa lubią mieć gotowane korzenie ;:172 . Tyle moich doświadczeń. WIdziałam takie uprawy w kastrach u wielu forumków, jest więc to dość popularna forma pojemnikowych warzywników.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Skoanna-Uprawa pojemnikowa warzyw-dobór odmian, nawożenie, nawadnianie, ochrona

Post »

Ooooo.....dzięki ;:180 za wskazówki.
W takim razie pomaluję kastry na jasny kolor, wtedy korzenie się nie "zagotują".
Masz rację, otwory na wysokości 5 cm, to już całkiem spory rezerwuar wody, który rośliny mogą pobrać z drenażu.
Pod duże donice też podłożyłam podstawki, żeby był jakiś zapas wody w razie czego. :wink:
No i w lużnej podstawce nie zagoszczą ślimaki, ani nie przejdą tak łatwo mrówki. ;:333
Grażyna.
kogro-linki
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”